kcalc - en to fa translation catalogue (119 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
fa: نمایش رنگها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
fa: &پیش‌زمینه:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
fa: &زمینه:‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
fa: دکمه رنگها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
fa: &توابع:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
fa: توابع &آماری:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
fa: &شانزده شانزدهیها‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
fa: &اعداد:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
fa: &حافظه:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
fa: &عملیات:‌

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, constantsBox)
en: Constants
fa: ثابتها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
fa: از پیش تعریف‌شده

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
fa: عمومی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
fa: دقت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
fa:  تعداد &بیشینه ارقام:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
fa: تنظیم دقت &ده‌دهی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
fa: ارقام گروه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
fa: متفرقه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
fa: &بوق زدن هنگام خطا‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
fa: نمایش &نتیجه در عنوان پنجره‌

en: &Constants
fa: &ثابتها‌

en: Add display to memory
fa: افزودن صفحه نمایش به حافظه

en: Subtract from memory
fa: کم کردن از حافظه

en: Third power
fa: توان سوم

en: Cube root
fa: ریشه سوم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
fa: سینوس

en: Arc sine
fa: آرک سینوس

en: Hyperbolic sine
fa: سینوس  Hyperbolic

en: Inverse hyperbolic sine
fa: وارونه کردن سینوس hyperbolic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
fa: کسینوس

en: Arc cosine
fa: آرک کسینوس

en: Hyperbolic cosine
fa: کسینوس hyperbolic

en: Inverse hyperbolic cosine
fa: وارونه کردن کسینوس hyperbolic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
fa: تانژانت

en: Arc tangent
fa: آرک تانژانت

en: Hyperbolic tangent
fa: تانژانت Hyperbolic

en: Inverse hyperbolic tangent
fa: وارونه کردن تانژانت hyperbolic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
fa: لگاریتم در مبنای ۱۰

en: 10 to the power of x
fa: ۱۰ به توان x

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
fa: لگاریتم طبیعی

en: Exponential function
fa: تابع نمایی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
fa: عدد داده وارد‌شده

en: Sum of all data items
fa: مجموع  همه فقره‌های داده

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
fa: میانگین

en: Sum of all data items squared
fa: مجموع همه فقره‌های داده مجذور

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
fa: انحراف استاندارد

en: Sample standard deviation
fa: انحراف استاندارد نمونه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
fa: وارد کردن داده

en: Delete last data item
fa: حذف آخرین فقره داده

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Modulo
fa: به پیمانه

en: Integer division
fa: تقسیم عدد صحیح

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
fa: معکوس

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
fa: فاکتوریل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
fa: مربع

en: Square root
fa: جذر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
fa: x به توان y

en: x to the power of 1/y
fa: x به توان 1/y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
fa: نما

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
fa: میانه

en: Last stat item erased
fa: آخرین فقره آماری حذف شد

en: Stat mem cleared
fa: حافظه آماری پاک شد

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Font
fa: قلم

en: Select Display Font
fa: برگزیدن قلم صفحه نمایش

en: Colors
fa: رنگها

en: Button & Display Colors
fa: دکمه و رنگهای صفحه نمایش

en: KDE Calculator
fa: ماشین حساب KDE

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
fa: رنگ پیش‌زمینه صفحه نمایش.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
fa: رنگ زمینه صفحه نمایش.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
fa: رنگ دکمه‌ها‌ی عددی.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
fa: رنگ دکمه‌ها‌ی کار.

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
fa: رنگ دکمه‌ها‌ی آماری.

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
fa: رنگ دکمه‌ها‌ی مبنای شانزده.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
fa: رنگ دکمه‌ها‌ی حافظه.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
fa: رنگ دکمه‌ها‌ی عملیاتی.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
fa: قلم مورد استفاده در صفحه نمایش.

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
fa:  تعداد بیشینه ارقام نمایش داده شد.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Precision), group (Precision)
en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
fa: 
    	KCalcمی‌‌تواند ارقامی بیش از اعدادی که  
    	روی صفحه نمایش است را حساب کند. این تنظیمات تعداد بیشینه  
    	ارقام نمایش داده‌شده را پیش از این که KCalc شروع به استفاده از نشان‌گذاری علمی کند، می‌‌دهد. 
    	یعنی نشان‌گذاری از نوع 2.34e124.

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
fa: تعداد ارقام ثابت ده‌دهی.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
fa: آیا از جاهای ده‌دهی ثابت استفاده شود؟

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
fa: آیا بوق خطا زده شود؟

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
fa: آیا نتیجه در عنوان پنجره نمایش داده شود؟

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
fa: آیا ارقام گروهی شوند؟

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
fa: آیا  دکمه‌ها‌ی ثابت نمایش داده شوند؟

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
fa: نام ثابتهای قابل برنامه‌ریزی کاربر

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
fa: فهرست ثابتهای قابل برنامه‌ریزی کاربر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: Switch base to hexadecimal.
fa: سودهی‌ پایه به شانزده شانزدهی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: He&x
fa: &مبنای شانزده‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, decRadio)
en: Switch base to decimal.
fa: سودهی‌ پایه به ده‌دهی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, decRadio)
en: &Dec
fa: &ده‌دهی‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Switch base to octal.
fa: سودهی‌ پایه به هشت‌هشتی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, binRadio)
en: Switch base to binary.
fa: سودهی‌ پایه به دودویی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, binRadio)
en: &Bin
fa: &دودویی‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
fa: پاک کردن ذخیره داده

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
fa: حالت Hyperbolic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
fa: تبدیل بیت به راست

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
fa: تبدیل بیت به چپ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
fa: مکمل یک

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
fa: درصد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
fa: تقسیم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
fa: ضرب

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
fa: نتیجه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
fa: ممیز

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
fa: پاک کردن همه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
fa: فراخوانی مجدد حافظه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
fa: تغییر علامت

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
fa: پاک کردن

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
fa: ذخیره حافظه

en: Write display data into memory
fa: نوشتن داده صفحه نمایش در حافظه

en: Set Name
fa: تنظیم نام

en: Choose From List
fa: انتخاب از فهرست

en: New Name for Constant
fa: نام جدید برای ثابت

en: New name:
fa: نام جدید:

en: Mathematics
fa: ریاضیات

en: Electromagnetism
fa: الکترو مغناطیس

en: Atomic && Nuclear
fa: اتمی و هسته‌ای

en: Thermodynamics
fa: ترمودینامیک

en: Gravitation
fa: قوه جاذبه

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fa: &تنظیمات‌
