kcalc - en to fi translation catalogue (222 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
fi: Näytön värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
fi: &Tekstiväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
fi: &Taustaväri:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
fi: Painikkeiden värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Background
fi: Tausta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Foreground
fi: Teksti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
fi: &Funktiot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
fi: T&ilastofunktiot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
fi: &Heksadesimaalit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
fi: &Numerot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
fi: &Muisti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
fi: &Toiminnot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: &Constants:
fi: &Vakiot

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, constantsBox)
en: Constants
fi: Vakiot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
fi: Etukäteen määritelty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, buttonlabel)
en: &Button font:
fi: Painikkeen &fontti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_ButtonFont)
en: The font to use for the buttons
fi: Painikkeissa käytettävä fontti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displaylabel)
en: &Display font:
fi: &Näytön fontti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_DisplayFont)
en: The font to use in the display
fi: Näytössä käytettävä fontti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historylabel)
en: &History font:
fi: H&istoriafontti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_HistoryFont)
en: The font to use in the history
fi: Historiassa käytettävä fontti

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
fi: Perusasetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
fi: Tarkkuus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
fi: &Numeroita enimmillään:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: Maximum number of digits displayed
fi: Näytettyjen numeroiden enimmäismäärä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
fi: KCalc laskee sisäisesti suuremmalla tarkkuudella kuin näytöllä näytetään. Tämä asetuksella määrittää, montako numeroa näytetään ennen kuin aletaan käyttää kymmenpotenssimuotoa (esim. ”2.34e12”).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Whether to use fixed decimal places
fi: Käytetäänkö pysyviä desimaalipisteitä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
fi: Aseta desimaalitark&kuus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FixedPrecision)
en: Number of fixed decimal digits
fi: Kiinteiden desimaalinumerojen määrä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Grouping
fi: Ryhmittely

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Whether to group digits
fi: Ryhmitelläänkö numerot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
fi: Ryhmittele numerot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_binary_lb)
en: Binary
fi: Binaari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_octal_lb)
en: Octal
fi: Oktaali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_hexadecimal_lb)
en: Hexadecimal
fi: Heksadesimaali

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
fi: Sekalaista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Whether to beep on error
fi: Soitetaanko virheen yhteydessä äänimerkki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
fi: &Äänimerkki virheen yhteydessä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Whether to show the result in the window title
fi: Näytetäänkö tulos ikkunan otsikossa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
fi: Näytä &tulos ikkunan otsikossa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
fi: Käytetäänkö ei-desimaalisille luvuille kahden komplementtia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
fi: Valitse käyttääksesi binaari-, oktaali ja heksadesimaaliluvuille kahden komplementti -notaatiota, joka on yleinen ei-desimaalisten negatiivisten lukujen notaatiotapa tietokoneissa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Two's complement
fi: Kahden komplementti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RepeatLastOperation)
en: Repeat operation for each result
fi: Toista operaatio kullekin tulokselle

en: Simple Mode
fi: Yksinkertainen tila

en: Science Mode
fi: Tieteellinen tila

en: Statistic Mode
fi: Tilastotiedetila

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Numeral System Mode
fi: Lukujärjestelmätila

en: Show &History
fi: Näytä &historia

en: Constants &Buttons
fi: &Vakiopainikkeet

en: Show B&it Edit
fi: Näytä &bittimuokkaus

en: &Constants
fi: &Vakiot

en: Add display to memory
fi: Lisää näytön sisältö muistiin

en: Subtract from memory
fi: Vähennä muistista

en: Third power
fi: Potenssiin 3

en: Cube root
fi: Kuutiojuuri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
fi: Sini

en: Arc sine
fi: Arkussini

en: Hyperbolic sine
fi: Hyperbolinen sini

en: Inverse hyperbolic sine
fi: Käänteinen hyperbolinen sini

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
fi: Kosini

en: Arc cosine
fi: Arkuskosini

en: Hyperbolic cosine
fi: Hyperbolinen kosini

en: Inverse hyperbolic cosine
fi: Käänteinen hyperbolinen kosini

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
fi: Tangentti

en: Arc tangent
fi: Arkustangentti

en: Hyperbolic tangent
fi: Hyperbolinen tangentti

en: Inverse hyperbolic tangent
fi: Käänteinen hyperbolinen tangentti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
fi: Kymmenkantainen logaritmi

en: 10 to the power of x
fi:  10 potenssiin x

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
fi: Luonnollinen logaritmi

en: Exponential function
fi: Eksponenttifunktio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
fi: Syötetyn datan määrä

en: Sum of all data items
fi: Syötetyn datan summa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
fi: Keskiarvo

en: Sum of all data items squared
fi: Syötetyn tiedon neliösumma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
fi: Keskihajonta

en: Sample standard deviation
fi: Otoksen keskihajonta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
fi: Syötä tietoa

en: Delete last data item
fi: Poista viimeinen datatietue

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Modulo
fi: Jakojäännös

en: Integer division
fi: Kokonaislukujako

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
fi: Käänteisluku

en: n Choose m
fi: n yli m:n

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
fi: Kertoma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
fi: Neliö

en: Square root
fi: Neliöjuuri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
fi: x potenssiin y

en: x to the power of 1/y
fi: x:n y:s juuri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
fi: Eksponentti

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Shift
fi: Vaihto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
fi: Mediaani

en: Last stat item erased
fi: Viimeinen tilastotietue poistettu

en: Stat mem cleared
fi: Tilastomuisti tyhjennetty

en: General Settings
fi: Perusasetukset

en: Font
fi: Fontti

en: Select Display Font
fi: Valitse fontti

en: Colors
fi: Värit

en: Button & Display Colors
fi: Painike- ja näyttövärit

en: Define Constants
fi: Määritä vakiot

en: KDE Calculator
fi: KDE-laskin

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
fi: Copyright © 2008–2013 Evan Teran
    Copyright © 2000–2008 KDE-kehitysryhmä
    Copyright © 2003–2005 Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996–2000 Bernd Johannes Wuebben

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
fi: Näytön edustaväri.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
fi: Näytön taustaväri.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
fi: Numeropainikkeiden väri.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
fi: Funktiopainikkeiden väri.

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
fi: Tilastopainikkeiden väri.

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
fi: Heksapainikkeiden väri.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
fi: Muistipainikkeiden väri.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
fi: Operaatiopainikkeiden väri.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsButtonsColor), group (Colors)
en: The color of constants buttons.
fi: Vakiopainikkeiden väri.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberFontsColor), group (Colors)
en: The color of number fonts.
fi: Numerofonttiväri.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionFontsColor), group (Colors)
en: The color of function fonts.
fi: Funktiofonttiväri.

note: i18n: ectx: label, entry (StatFontsColor), group (Colors)
en: The color of statistical fonts.
fi: Tilastofonttiväri.

note: i18n: ectx: label, entry (HexFontsColor), group (Colors)
en: The color of hex fonts.
fi: Heksafonttiväri.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryFontsColor), group (Colors)
en: The color of memory fonts.
fi: Muistifonttiväri.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationFontsColor), group (Colors)
en: The color of operation font.
fi: Operaatiofonttiväri.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsFontsColor), group (Colors)
en: The color of constants fonts.
fi: Vakiofonttiväri.

note: i18n: ectx: label, entry (ButtonFont), group (Font)
en: The font to use for the buttons.
fi: Painikkeissa käytettävä fontti.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
fi: Näytön fontti.

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryFont), group (Font)
en: The font to use in the history.
fi: Historiassa käytettävä fontti.

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
fi: Näytettyjen numeroiden maksimimäärä.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Precision), group (Precision)
en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
fi: 
    	KCalc laskee sisäisesti suuremmalla tarkkuudella kuin näytöllä
    	näytetään. Tällä asetuksella määritetään, kuinka monta
    	numeroa näytetään ennen kuin aletaan käyttää
    	kymmenpotenssimuotoa (esim. ”2.34e12”).

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
fi: Kiinteiden desimaalinumerojen määrä.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
fi: Käytetäänkö pysyviä desimaalipisteitä.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
fi: Käytetäänkö äänimerkki virheen yhteydessä vai ei.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
fi: Näytetäänkö tulos ikkunan otsikossa vai ei.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
fi: Näytetäänkö numerot ryhmiteltyinä.

note: i18n: ectx: label, entry (TwosComplement), group (General)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
fi: Käytetäänkö ei-desimaalisille luvuille kahden komplementtia.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TwosComplement), group (General)
en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
fi: 
            Valitse käyttääksesi kahden komplementin notaatiota binaari-, oktaali-
            ja heksadesimaaliluvuille. Tämä on yleinen notaatio negatiivisten lukujen
            esittämiseen tietokoneissa.

note: i18n: ectx: label, entry (RepeatLastOperation), group (General)
en: Enables that the last operation is repeated when "=" is pressed
fi: Toistaa viimeisintä operaatiota painettaessa ”=”

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Easy Calculator Mode
fi: Helppo laskintila

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
fi: Hyvin yksinkertainen tila, jossa vain peruslaskupainikkeet ovat näkyvissä

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Science Calculator Mode
fi: Tieteellinen laskintila

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with science buttons and optional constants buttons
fi: Tila tiedepainikkeilla ja valinnaisilla vakiopainikkeilla

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Statistic Calculator Mode
fi: Tilastolaskintila

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
fi: Tila, jossa on enemmän tilastopainikkeita ja valinnaiset vakiopainikkeet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
fi: Tila logiikkapainikkeilla ja valittavalla kannalla. Valinnainen bittimuokkaus saatavilla.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBitset), group (General)
en: Whether to show the bit edit widget.
fi: Näytetäänkö bittimuokkaus.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
fi: Näytetäänkö vakiopainikkeet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHistory), group (General)
en: Whether to show the history window.
fi: Näytetäänkö historiaikkuna.

note: i18n: ectx: label, entry (AngleMode), group (General)
en: Degrees, radians or grads
fi: Asteet, radiaanit tai goonit

note: i18n: ectx: label, entry (BaseMode), group (General)
en: Numeric base
fi: Kantaluku

note: i18n: ectx: label, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
fi: Binaariluvut erotetaan tyhjällä välillä x:n numeron välein.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
fi: 
                Lukemisen helpottamiseksi numerot voi ryhmittää pareittain.
                Esimerkiksi asettamalla asetuksen arvoon 4 luku 10111001 näytetään
                muodossa 1011 1001 eli joka neljännen numeron väliin lisätään tyhjä väli.

note: i18n: ectx: label, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
fi: Oktaaliluvut erotetaan tyhjällä välillä x:n numeron välein.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
fi: 
                Lukemisen helpottamiseksi numerot voi ryhmittää pareittain.
                Esimerkiksi asettamalla asetuksen arvoon 4 luku 42140213 näytetään
                muodossa 4214 0213 eli joka neljännen numeron väliin lisätään tyhjä väli.

note: i18n: ectx: label, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
fi: Heksadesimaaliluvut erotetaan tyhjällä välillä x:n numeron välein.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
fi: 
                Lukemisen helpottamiseksi numerot voi ryhmittää pareittain.
                Esimerkiksi asettamalla asetuksen arvoon 2 luku AF1C42 näytetään
                muodossa AF 1C 42 eli joka toisen numeron väliin lisätään tyhjä väli.

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
fi: Käyttäjän määrittelemät vakiot.

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
fi: Lista käyttäjän määrittelemistä vakioista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcBitset, mBitset)
en: Click on a Bit to toggle it.
fi: Aseta/nollaa bitti napsauttamalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, degRadio)
en: &Deg
fi: &Ast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gradRadio)
en: &Grad
fi: &Gooni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: Switch base to hexadecimal.
fi: Vaihda heksadesimaalikantaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: He&x
fi: He&ksa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, decRadio)
en: Switch base to decimal.
fi: Vaihda desimaalikantaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, decRadio)
en: &Dec
fi: &Des

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Switch base to octal.
fi: Vaihda oktaalikantaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Oc&t
fi: &Okt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, binRadio)
en: Switch base to binary.
fi: Vaihda binaarikantaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
fi: Tyhjennä talletustila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
fi: Biteittäinen TAI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
fi: Hyperbolinen tila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
fi: Bitin siirto oikealle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCube)
en: Cube
fi: Kuutio

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cos
fi: Kos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
fi: Biteittäinen XOR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
fi: Biteittäinen AND

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
fi: Bitin siirto vasemmalle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
fi: Yhden komplementti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
fi: Prosentti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
fi: Jaettuna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
fi: Kertaa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Minus
fi: Miinus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
fi: Tulos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
fi: Desimaalipilkku

[ctx: . calculator button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: .
fi: ,

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
fi: Tyhjennä kaikki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemClear)
en: Memory clear
fi: Tyhjennä muisti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
fi: Palauta muistista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
fi: Vaihda etumerkki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenOpen)
en: Open parenthesis
fi: Alkava sulje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
fi: Tyhjennä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemPlusMinus)
en: Add to memory
fi: Lisää muistiin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
fi: Talleta muistiin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenClose)
en: Close parenthesis
fi: Päättävä sulje

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbBackspace)
en: Backspace
fi: Askelpalautin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Second button function
fi: Toisen painikkeen funktio

en: Bit %1 = %2
fi: Bitti %1 = %2

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
fi: Talleta

en: Write display data into memory
fi: Vie näytön sisältö muistiin

en: Set Name
fi: Aseta nimi

en: Choose From List
fi: Valitse listasta

en: New Name for Constant
fi: Vakion uusi nimi

en: New name:
fi: Uusi nimi:

en: Mathematics
fi: Matematiikka

en: Electromagnetism
fi: Elektromagnetismi

en: Atomic && Nuclear
fi: Atomit && ytimet

en: Thermodynamics
fi: Termodynamiikka

en: Gravitation
fi: Gravitaatio

[ctx: Second button functions are active]
en: SHIFT
fi: VAIHTO

[ctx: @label accessibility description of the calculation result display]
en: Result Display
fi: Tulosnäyttö

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: tag constant attribute name
en: Pi
fi: Pii

note: i18n: tag constant attribute name
en: Euler Number
fi: Neperin luku

note: i18n: tag constant attribute name
en: Golden Ratio
fi: Kultainen leikkaus

note: i18n: tag constant attribute name
en: Light Speed
fi: Valon nopeus

note: i18n: tag constant attribute name
en: Planck's Constant
fi: Planckin vakio

note: i18n: tag constant attribute name
en: Gravitational Constant
fi: Gravitaatiovakio

note: i18n: tag constant attribute name
en: Earth Acceleration
fi: Maan vetovoima

note: i18n: tag constant attribute name
en: Elementary Charge
fi: Alkeisvaraus

note: i18n: tag constant attribute name
en: Impedance of Vacuum
fi: Tyhjiön impedanssi

note: i18n: tag constant attribute name
en: Fine-Structure Constant
fi: Hienorakennevakio

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permeability of Vacuum
fi: Tyhjiön läpäisevyys

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permittivity of Vacuum
fi: Tyhjiön eristevakio

note: i18n: tag constant attribute name
en: Boltzmann Constant
fi: Boltzmannin vakio

note: i18n: tag constant attribute name
en: Atomic Mass Unit
fi: Atomimassayksikkö

note: i18n: tag constant attribute name
en: Molar Gas Constant
fi: Moolinen kaasuvakio

note: i18n: tag constant attribute name
en: Stefan-Boltzmann Constant
fi: Stefan-Boltzmannin vakio

note: i18n: tag constant attribute name
en: Avogadro's Number
fi: Avogadron vakio
