kcalc - en to hi translation catalogue (166 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
hi: प्रदर्शक रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
hi: अग्रभूमि: (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
hi: पृष्ठभूमिः (&B)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
hi: बटन रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
hi: फंक्शन्सः (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
hi: आंकड़ा फंक्शन्सः (&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
hi: हेक्साडेसिमल्सः (&x)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
hi: संख्याएँ: (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
hi: मेमोरीः (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
hi: ऑपरेशन्स (&p)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, constantsBox)
en: Constants
hi: स्थिरांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
hi: पूर्व-पारिभाषित

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
hi: परिशुद्धता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
hi: अंकों की अधिकतम संख्या: (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
hi: दशमलव परिशुद्धता नियत करें (&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
hi: अंक समूह

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
hi: विविध

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
hi: त्रुटि में बीप करें (&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
hi: परिणाम विंडो शीर्षक में दिखाएँ (&r)

en: &Constants
hi: स्थिरांक (&C)

en: Add display to memory
hi: मेमोरी में प्रदर्शन जोड़ें

en: Subtract from memory
hi: मेमोरी से घटाएँ

en: Third power
hi: तृतीय घात

en: Cube root
hi: घन रूट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
hi: ज्या

en: Arc sine
hi: आर्क ज्या

en: Hyperbolic sine
hi: हाइपरबोलिक ज्या

en: Inverse hyperbolic sine
hi: इनवर्स हाइपरबोलिक कोज्या

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
hi: कोटिज्या

en: Arc cosine
hi: आर्क कोज्या

en: Hyperbolic cosine
hi: हाइपरबोलिक कोज्या

en: Inverse hyperbolic cosine
hi: इनवर्स हाइपरबोलिक कोज्या

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
hi: स्पर्शज्या

en: Arc tangent
hi: आर्क स्पर्शज्या

en: Hyperbolic tangent
hi: हाइपरबोलिक स्पर्शज्या

en: Inverse hyperbolic tangent
hi: इनवर्स हाइपरबोलिक स्पर्शज्या

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
hi: बेस 10 का लघुगणक

en: 10 to the power of x
hi: x का घात 10

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
hi: सामान्य लॉग

en: Exponential function
hi: एक्सपोनेंशियल फंक्शन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
hi: प्रविष्टित डाटा संख्या

en: Sum of all data items
hi: सभी डाटा वस्तु का योग

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
hi: औसत

en: Sum of all data items squared
hi: सभी डाटा वस्तु के वर्ग का योग

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
hi: मानक विचलन

en: Sample standard deviation
hi: सेंपल मानक विचलन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
hi: डाटा भरें

en: Delete last data item
hi: पिछला डाटा वस्तु मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Modulo
hi: मॉड्यूलो

en: Integer division
hi: अंक डिवीजन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
hi: रेसिप्रोकल

en: n Choose m
hi: n चुनें m

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
hi: फैक्टोरियल

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
hi: वर्ग

en: Square root
hi: वर्ग मूल

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
hi: x का घात y

en: x to the power of 1/y
hi: x का घात 1/y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
hi: एक्सपोनेंट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
hi: मेडियन

en: Last stat item erased
hi: पिछली वस्तु मिटाई

en: Stat mem cleared
hi: स्टेट मेम. मिटाई

en: General Settings
hi: सामान्य विन्यास

en: Font
hi: फ़ॉन्ट

en: Select Display Font
hi: प्रदर्शक फ़ॉन्ट चुनें

en: Colors
hi: रंग

en: Button & Display Colors
hi: बटन व प्रदर्शक रंग

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCalculator)
en: KCalc
hi: के-केल्क

en: KDE Calculator
hi: केडीई गणक

en: Klaus Niederkrüger
hi: क्लास निएदरक्रुगर

en: Bernd Johannes Wuebben
hi: बर्नड जॉन्स वुएबेन

en: Evan Teran
hi: इवान टेरान

en: Espen Sand
hi: एस्पन सैंड

en: Chris Howells
hi: क्रिस हॉवेल्स

en: Aaron J. Seigo
hi: एरॉन जे. सीगो

en: Charles Samuels
hi: चार्ल्स सेमुएल्स

en: René Mérou
hi: रीनी मेरोऊ

en: Michel Marti
hi: माइकल मार्टी

en: David Johnson
hi: डेविड जान्सन

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
hi: प्रदर्शक का अग्रभूमि रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
hi: प्रदर्शक का पृष्ठभूमि रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
hi: संख्या बटनों के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
hi: फंक्शन बटनों के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
hi: आंकड़े बटनों के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
hi: हेक्स बटनों के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
hi: मेमोरी बटनों के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
hi: ऑपरेशन बटनों के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
hi: प्रदर्शन के लिए उपयोग में फ़ॉन्ट

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
hi: प्रदर्शित अंकों की अधिकतम संख्या

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
hi: दशमलव अंकों की स्थिर संख्या.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
hi: क्या दशमलव स्थान की स्थिर संख्या इस्तेमाल करें.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
hi: क्या त्रुटि पर बीप करें.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
hi: क्या विंडो शीर्षक में परिणाम दिखाएँ.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
hi: क्या अंकों को समूहबद्ध करें.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
hi: क्या कांस्टैन्ट बटनों को दिखाएँ.

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
hi: उपयोक्ता प्रोग्राम-योग्य स्थिरांक नाम

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
hi: उपयोक्ता प्रोग्राम-योग्य स्थिरांक सूची

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcBitset, mBitset)
en: Click on a Bit to toggle it.
hi: टॉगल करने के लिए बिट को क्लिक करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: Switch base to hexadecimal.
hi: बेस हेक्साडेसीमल में स्विच करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: He&x
hi: हेक्स (&x)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, decRadio)
en: Switch base to decimal.
hi: बेस दशमलव में स्विच करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, decRadio)
en: &Dec
hi: दश. (&D)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Switch base to octal.
hi: बेस ऑक्टल में स्विच करें.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, binRadio)
en: Switch base to binary.
hi: बेस बायनरी में स्विच करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, binRadio)
en: &Bin
hi: बाइनरी (&B)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
hi: डाटा भंडार साफ करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC6)
en: C6
hi: सी6

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
hi: बिटवाइस OR

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbOR)
en: OR
hi: या

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbSd)
en: SD
hi: एसडी

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC1)
en: C1
hi: सी1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
hi: हाइपरबोलिक मोड

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: H
hi: एच

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
hi: दायाँ बिट शिफ्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Ln
hi: एलएन

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbLn) i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbNData)
en: N
hi: उ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cos
hi: कोज्या

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbCos) i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbC) i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbC) i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbClear)
en: C
hi: सी

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbEE) i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbE) i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbE)
en: E
hi: ई

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Mod
hi: मॉड

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tan
hi: टैन

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbTan)
en: T
hi: टी

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbD) i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbD) i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbDat)
en: D
hi: डी

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC4)
en: C4
hi: सी4

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
hi: बिटवाइस XOR

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: XOR
hi: एक्सओआर

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbA) i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbA)
en: A
hi: अ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
hi: बिटवाइस AND

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbReci)
en: R
hi: आर

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
hi: बायाँ बिट शिफ्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC3)
en: C3
hi: सी3

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sin
hi: ज्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbB) i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbB)
en: B
hi: ब

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
hi: किसी का अवयव

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Log
hi: लॉग

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbLog)
en: L
hi: एल

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbF) i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbF)
en: F
hi: एफ़

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC2)
en: C2
hi: सी2

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC5)
en: C5
hi: सी5

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
hi: प्रतिशत

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
hi: भाग

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
hi: गुणा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Minus
hi: ऋण

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlus)
en: Plus
hi: धन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
hi: परिणाम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
hi: सभी साफ करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemClear)
en: Memory clear
hi: मेमोरी साफ करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
hi: मेमोरी वापस बुलाया

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
hi: चिह्न बदलें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenOpen)
en: Open parenthesis
hi: कोष्ठक खोलें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
hi: साफ करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemPlusMinus)
en: Add to memory
hi: मेमोरी में जोड़ें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
hi: मेमोरी में भंडारित रखें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenClose)
en: Close parenthesis
hi: कोष्ठक बन्द करें

en: Write display data into memory
hi: प्रदर्शित डाटा मेमोरी में लिखें

en: Set Name
hi: नाम नियत करें

en: Choose From List
hi: सूची में से चुनें

en: New Name for Constant
hi: स्थिरांक के लिए नया नाम

en: New name:
hi: नया नाम:

en: Mathematics
hi: गणित

en: Electromagnetism
hi: विद्युतचुम्बकीय

en: Atomic && Nuclear
hi: आणविक तथा नाभिकीय (&&)

en: Thermodynamics
hi: ऊष्मागतिकी

en: Gravitation
hi: गुरुत्व

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)
