kcalc - en to hne translation catalogue (166 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
hne: प्रदर्सक रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
hne: आगू तरफ: (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
hne: पिछोत अंगनाः (&B)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
hne: बटन रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
hne: फंक्सन्सः (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
hne: आंकड़ा फंक्सन्सः (&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
hne: हेक्साडेसिमल्सः (&x)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
hne: संख्या: (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
hne: मेमोरीः (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
hne: आपरेसन्स (&p)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, constantsBox)
en: Constants
hne: स्थिरांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
hne: पूर्व-परिभासित

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
hne: सामान्य

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
hne: परिसुद्धता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
hne: अंकों के सबसे अधिक संख्या: (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
hne: दसमलव परिसुद्धता सेट करव (&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
hne: अंक समूह

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
hne: विविध

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
hne: गलती मं बीप करव (&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
hne: परिनाम विंडो सीर्सक मं देखाव (&r)

en: Show B&it Edit
hne: बिट संपादन देखाव (&i)

en: &Constants
hne: स्थिरांक (&C)

en: Add display to memory
hne: मेमोरी मं प्रदर्सन जोड़व

en: Subtract from memory
hne: मेमोरी से घटाव

en: Third power
hne: तीसर घात

en: Cube root
hne: घन रूट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
hne: ज्या

en: Arc sine
hne: आर्क ज्या

en: Hyperbolic sine
hne: हाइपरबोलिक ज्या

en: Inverse hyperbolic sine
hne: इनवर हाइपरबोलिक कोज्या

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
hne: कोटिज्या

en: Arc cosine
hne: आर्क कोज्या

en: Hyperbolic cosine
hne: हाइपरबोलिक कोज्या

en: Inverse hyperbolic cosine
hne: इनवर हाइपरबोलिक कोज्या

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
hne: स्पर्सज्या

en: Arc tangent
hne: आर्क स्पर्सज्या

en: Hyperbolic tangent
hne: हाइपरबोलिक स्पर्सज्या

en: Inverse hyperbolic tangent
hne: इनवर हाइपरबोलिक स्पर्सज्या

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
hne: बेस 10 के लघुगनक

en: 10 to the power of x
hne: x के घात 10

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
hne: सामान्य लाग

en: Exponential function
hne: एक्सपोनेंसियल फंक्सन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
hne: प्रविस्टित डाटा संख्या

en: Sum of all data items
hne: सब्बो डाटा चीज के योग

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
hne: औसत

en: Sum of all data items squared
hne: सब्बो डाटा चीज के वर्ग के योग

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
hne: मानक विचलन

en: Sample standard deviation
hne: सेंपल मानक विचलन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
hne: डाटा भरव

en: Delete last data item
hne: पिछला डाटा चीज मेटाव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Modulo
hne: माड्यूलो

en: Integer division
hne: अंक डिवीजन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
hne: रेसिप्रोकल

en: n Choose m
hne: n चुनव m

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
hne: फैक्टोरियल

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
hne: वर्ग

en: Square root
hne: वर्ग मूल

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
hne: x के घात y

en: x to the power of 1/y
hne: x के घात 1/y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
hne: एक्सपोनेंट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
hne: मेडियन

en: Last stat item erased
hne: पिछला चीज मिटाय

en: Stat mem cleared
hne: स्टेट मेम. मिटाय

en: General Settings
hne: सामान्य सेटिंग

en: Font
hne: फोंट

en: Select Display Font
hne: प्रदर्सक फोंट चुनव

en: Colors
hne: रंग

en: Button & Display Colors
hne: बटन अउ प्रदर्सक रंग

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCalculator)
en: KCalc
hne: के-केल्क

en: KDE Calculator
hne: केडीई गनक

en: Klaus Niederkrüger
hne: क्लास निएदरक्रुगर

en: Bernd Johannes Wuebben
hne: बर्नड जान्स वुएबेन

en: Evan Teran
hne: इवान टेरान

en: Maintainer
hne: मेंटेनर

en: Espen Sand
hne: एस्पन सैंड

en: Chris Howells
hne: क्रिस हेल्स

en: Aaron J. Seigo
hne: एरान जे. सीगो

en: Charles Samuels
hne: चार्ल्स सेमुएल्स

en: René Mérou
hne: रीनी मेरोऊ

en: Michel Marti
hne: माइकल मार्टी

en: David Johnson
hne: डेविड जान्सन

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
hne: प्रदर्सक के आगू तरफ रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
hne: प्रदर्सक के पिछोत अंगना रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
hne: संख्या बटन मन के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
hne: फंक्सन बटन मन के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
hne: आंकड़ा बटन मन के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
hne: हेक्स बटन मन के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
hne: मेमोरी बटन मन के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
hne: आपरेसन बटन मन के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
hne: प्रदर्सन बर उपयोग मं फोंट

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
hne: प्रदर्सित अंकों के सबसे अधिक संख्या

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
hne: दसमलव अंकों के स्थिर संख्या.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
hne: का दसमलव जगह के स्थिर संख्या उपयोग करव.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
hne: का गलती मं बीप करव.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
hne: का विंडो सीर्सक मं परिनाम देखाव.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
hne: का अंकों ल समूहबद्ध करव.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBitset), group (General)
en: Whether to show the bit edit widget.
hne: का बिट संपादन विजेट देखाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
hne: का कांस्टैन्ट बटन मन ल देखाव.

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
hne: कमइया प्रोग्राम-जा सके स्थिरांक नाम

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
hne: कमइया प्रोग्राम-जा सके स्थिरांक सूची

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcBitset, mBitset)
en: Click on a Bit to toggle it.
hne: टागल करे बर बिट ल किलिक करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: Switch base to hexadecimal.
hne: बेस हेक्साडेसीमल मं स्विच करव.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: He&x
hne: हेक्स (&x)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, decRadio)
en: Switch base to decimal.
hne: बेस दसमलव मं स्विच करव.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, decRadio)
en: &Dec
hne: दस. (&D)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Switch base to octal.
hne: बेस ओक्टल मं स्विच करव.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, binRadio)
en: Switch base to binary.
hne: बेस बायनरी मं स्विच करव.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, binRadio)
en: &Bin
hne: बाइनरी (&B)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
hne: डाटा भंडार साफ करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
hne: बिटवाइस OR

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC1)
en: C1
hne: सी1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
hne: हाइपरबोलिक मोड

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
hne: जेवनी बिट सिफ्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cos
hne: कोज्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Mod
hne: माड

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tan
hne: स्पर्स.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
hne: बिटवाइस XOR

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: XOR
hne: एक्सओआर

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbA) i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbA)
en: A
hne: अ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
hne: बिटवाइस AND

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
hne: डेरी बिट सिफ्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC3)
en: C3
hne: सी3

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sin
hne: ज्या

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
hne: कोनो के अवयव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
hne: प्रतिसत

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
hne: भाग

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
hne: गुना

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Minus
hne: रिन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlus)
en: Plus
hne: धन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
hne: परिनाम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
hne: दसमलव बिंदु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
hne: सब्बो साफ करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemClear)
en: Memory clear
hne: मेमोरी साफ करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
hne: मेमोरी वापस बलाही

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
hne: चिनहा बदलव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenOpen)
en: Open parenthesis
hne: कोस्ठक खोलव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
hne: साफ करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemPlusMinus)
en: Add to memory
hne: मेमोरी मं जोड़व

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
hne: मेमोरी मं भंडारित रखव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenClose)
en: Close parenthesis
hne: कोस्ठक बन्द करव

en: Write display data into memory
hne: प्रदर्सित डाटा मेमोरी मं लिखव

en: Set Name
hne: नाम सेट करव

en: Choose From List
hne: सूची मं से चुनव

en: New Name for Constant
hne: स्थिरांक बर नवा नाम

en: New name:
hne: नवा नाम:

en: Mathematics
hne: गनित

en: Electromagnetism
hne: विद्युतचुम्बकीय

en: Atomic && Nuclear
hne: आनविक अउ नाभिकीय (&&)

en: Thermodynamics
hne: ऊस्मागतिकी

en: Gravitation
hne: गुरुत्व

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hne: सेटिंग (&S)

note: i18n: tag constant attribute name
en: Pi
hne: पाई

note: i18n: tag constant attribute name
en: Euler Number
hne: यूलर नंबर

note: i18n: tag constant attribute name
en: Golden Ratio
hne: स्वर्न अनुपात

note: i18n: tag constant attribute name
en: Light Speed
hne: प्रकास गति

note: i18n: tag constant attribute name
en: Planck's Constant
hne: प्लांक का स्थिरांक

note: i18n: tag constant attribute name
en: Earth Acceleration
hne: पृथ्वी का त्वरन

note: i18n: tag constant attribute name
en: Elementary Charge
hne: प्राथमिक चार्ज

note: i18n: tag constant attribute name
en: Impedance of Vacuum
hne: वेक्यूम का इंपीडेंस

note: i18n: tag constant attribute name
en: Fine-Structure Constant
hne: फाइन-स्ट्रक्चर स्थिरांक

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permeability of Vacuum
hne: वेक्यूम की परमिएबिलिटी

note: i18n: tag constant attribute name
en: Boltzmann Constant
hne: बोल्त्जमेन स्थिरांक

note: i18n: tag constant attribute name
en: Atomic Mass Unit
hne: आनविक भार इकाइ

note: i18n: tag constant attribute name
en: Molar Gas Constant
hne: मोलर गैस स्थिरांक

note: i18n: tag constant attribute name
en: Stefan-Boltzmann Constant
hne: स्टीफन-बोल्त्जमेन स्थिरांक

note: i18n: tag constant attribute name
en: Avogadro's Number
hne: एवोगाद्रो संख्या
