kcalc 0 - en to hr translation catalogue (51 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
hr: Prikaži boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
hr: &Prednji plan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
hr: &Pozadina:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
hr: Boje gumba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
hr: &Brojevi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
hr: &Memorija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
hr: &Gumbi operacija

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, constantsBox)
en: Constants
hr: Konstante

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
hr: Općenito

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
hr: Točnost

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
hr: Razno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
hr: Pipni kod greške

en: Show B&it Edit
hr: Prikaži B&it Edit

en: &Constants
hr: &Konstante

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
hr: Sinus

en: Arc sine
hr: Arkus sinus

en: Hyperbolic sine
hr: Sinus hiperbolni

en: Inverse hyperbolic sine
hr: Inverzni sinus hiperbolni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
hr: Kosinus

en: Arc cosine
hr: Arkus kosinus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
hr: Tangenta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
hr: Prirodni logaritam

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
hr: Sredina

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
hr: Standardno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
hr: Recipročno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
hr: Faktorijelno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
hr: Kvadrat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
hr: Potencija

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
hr: Min

en: Last stat item erased
hr: Zadnji stat unos je izbrisan

en: General Settings
hr: Opće postavke

en: Colors
hr: Boje

en: Button & Display Colors
hr: Gumbi & Prikaži pismo

en: KDE Calculator
hr: KDE kalkulator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, decRadio)
en: &Dec
hr: &Pro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
hr: Postotak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
hr: Dijeljenje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
hr: Množenje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
hr: Rezultat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
hr: Očisti sve

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
hr: Promijeni znak

en: Write display data into memory
hr: Upiši prikazane podatke u memoriju

en: Set Name
hr: Postavi ime

en: Choose From List
hr: Izaberi iz liste

en: New Name for Constant
hr: Novo ime za konstantu

en: New name:
hr: Novo ime

en: Mathematics
hr: Matematičke

en: Electromagnetism
hr: Elektromagnetske

en: Atomic && Nuclear
hr: Atomske && Nuklearne

en: Thermodynamics
hr: Termodinamičke

en: Gravitation
hr: Gravitacijske
