kcalc - en to is translation catalogue (67 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
is: Leturgerð í útkomu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
is: &Forgrunnslitur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
is: &Bakgrunnslitur:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
is: Hnappalitir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
is: &Föll:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
is: Tölfræði&föll:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
is: Se&xtándagrunnshnappar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
is: &Töluhnappar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
is: &Minnishnappar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
is: &Aðgerðahnappar:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
is: Almennt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
is: Nákvæmni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
is: &Hámarksfjöldi talna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
is: &Festa nákvæmni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
is: Ýmislegt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
is: &Flauta við villu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
is: Birta niðurstöður í titlrönd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
is: Sínus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
is: Kósínus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
is: Lógi með grunntöluna 10

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
is: Náttúrulegur lógarithmi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
is: Fjöldi innsleginna gagna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
is: Meðal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
is: Staðalfrávik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
is: Sláðu inn gögn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Modulo
is: Módulus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
is: Nálgun

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
is: Deiling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
is: Veldi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
is: x í veldinu y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
is: Veldi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
is: Miðgildi

en: Last stat item erased
is: Síðasta tölfræðigildi eytt

en: Stat mem cleared
is: Tölfræði minni tæmt

en: General Settings
is: Almennar stillingar

en: Select Display Font
is: Leturgerð í útkomu

en: Colors
is: Litir

en: Button & Display Colors
is: Hnappa og skjálitir

en: KDE Calculator
is: KDE Reiknivél

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
is: Forgrunnslitur skjámyndar.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
is: Bakgrunnslitur skjámyndar.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
is: Litur talnahnappanna.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
is: Litur fallahnappanna.

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
is: Litur tölfræðihnappanna.

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
is: Litur hex hnappanna.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
is: Litur minnishnappanna.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
is: Litur aðgarðahnappanna.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
is: Letur notað í skjámyndum.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
is: Hvort nota skuli fasta aukastafi.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
is: Hvort flauta skuli vegna villna.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
is: Hvort birta skuli niðurstöður í titilröndinni.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
is: Hreinsa gagnaminni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
is: Bita-OR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
is: Gleiðbogahamur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
is: Bita-hliðrun til hægri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
is: Bita-XOR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
is: Bita-OG

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
is: Bita-hliðrun til vinstri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
is: Fyllimengi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
is: Prósent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
is: Deiling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
is: Margföldun

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
is: Niðurstaða

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
is: Komma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
is: Hreinsa allt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
is: Kalla úr minni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
is: Breyta formerki
