kcalc - en to is translation catalogue (246 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
is: Skjálitir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
is: &Forgrunnur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
is: &Bakgrunnur:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
is: Hnappalitir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Background
is: Bakgrunnur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Foreground
is: Forgrunnur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
is: &Föll:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
is: Tölfræði&föll:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
is: Se&xtándakerfi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
is: &Tölur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
is: &Minni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
is: &Aðgerðir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: &Constants:
is: &Fastar:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants)
en: Constants
is: Fastar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
is: Forákvarðað

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, buttonlabel)
en: &Button font:
is: &Hnappaletur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_ButtonFont)
en: The font to use for the buttons
is: Letur sem á að nota á hnöppunum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displaylabel)
en: &Display font:
is: &Skjáletur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_DisplayFont)
en: The font to use in the display
is: Letur sem á að nota á skjánum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historylabel)
en: &History font:
is: &Letur í ferli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_HistoryFont)
en: The font to use in the history
is: Letur sem á að nota í ferlinum.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
is: Almennt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
is: Nákvæmni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
is: &Hámarksfjöldi talna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: Maximum number of digits displayed
is: Hámarksfjöldi tölustafa sem er birtur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
is: KCalc getur reiknað með mun fleiri tölum en komast fyrir á skjánum. Þessi stilling segir til um hámarksfjölda talna sem geta birst þar til KCalc byrjar að nota staðalform, þ.e. staðalform eins og 2.34e12.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Whether to use fixed decimal places
is: Hvort nota skuli fasta aukastafi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
is: &Stilla nákvæmni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FixedPrecision)
en: Number of fixed decimal digits
is: Fjöldi fastra aukastafa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Grouping
is: Hópun

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Whether to group digits
is: Hvort setja eigi tölur í hópa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
is: Hópa tölur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_binary_lb)
en: Binary
is: Tvíundakerfi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_octal_lb)
en: Octal
is: Áttundakerfi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_hexadecimal_lb)
en: Hexadecimal
is: Sextándakerfi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
is: Ýmislegt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Whether to beep on error
is: Hvort það heyrist píp við villu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
is: &Pípa við villu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Whether to show the result in the window title
is: Hvort niðurstöður birtist á titilstikunni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
is: Sýna niðurstöðu á titilstiku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
is: Hvort nota eigi tvíundafyllingu fyrir tölur án aukastafa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
is: Veldu hvort nota eigi tvíundafyllitölur fyrir tvíunda-, áttunda- og sextándakerfistölur. Þetta er algeng framsetningaraðferð til að sýna neikvæðar tölur fyrir tölur án aukastafa í tölvum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Two's complement
is: Tvíundafylling

en: Simple Mode
is: Einfalt snið

en: Science Mode
is: Vísindasnið

en: Statistic Mode
is: Tölfræðisnið

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Numeral System Mode
is: Talnakerfissnið

en: Show &History
is: Sýna &feril

en: Constants &Buttons
is: &Fastahnappar

en: Show B&it Edit
is: Sýna b&itaritil

en: &Constants
is: &Fastar

en: Add display to memory
is: Geyma það sem er á skjánum í minni

en: Subtract from memory
is: Draga frá því sem er í minni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSqrt)
en: Square root
is: Ferningsrót

en: Cube root
is: Teningsrót

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
is: Sínus

en: Arc sine
is: Arkarsínus

en: Hyperbolic sine
is: Breiðbogasínus

en: Inverse hyperbolic sine
is: Andhverfur breiðbogasínus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
is: Kósínus

en: Arc cosine
is: Arkarkósínus

en: Hyperbolic cosine
is: Breiðbogakósínus

en: Inverse hyperbolic cosine
is: Andhverfur breiðbogakósínus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
is: Tangens

en: Arc tangent
is: Arkartangens

en: Hyperbolic tangent
is: Breiðbogatangens

en: Inverse hyperbolic tangent
is: Andhverfur breiðbogatangens

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
is: Logri með grunntöluna 10

en: 10 to the power of x
is: 10 í veldinu y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
is: Náttúrulegur logri

en: Exponential function
is: Veldisvísisfall

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
is: Fjöldi innsleginna gagna

en: Sum of all data items
is: Summa allra gagnaatriða

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
is: Meðaltal

en: Sum of all data items squared
is: Summa allra gagnaatriða í öðru veldi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
is: Staðalfrávik

en: Sample standard deviation
is: Staðalfrávik úrtaks

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
is: Færa inn gögn

en: Delete last data item
is: Eyða síðasta gagnaatriði

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Modulo
is: Módulus

en: Integer division
is: Heiltöludeiling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
is: Umhverfa

en: n Choose m
is: Tvíliðustuðull (n Choose m)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
is: Hrópmerkt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
is: Veldi

en: Third power
is: Þriðja veldi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
is: x í veldinu y

en: x to the power of 1/y
is: x í veldinu 1/y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
is: Veldisvísir

[ctx: Memory cleared]
en: M cleared
is: M hreinsað

en: Number of data entered =
is: Fjöldi innsleginna gagna =

en: Number of data entered =
is: Fjöldi innsleginna gagna =

en: Sum of all data items =
is: Summa allra gagnaatriða =

en: Mean =
is: Meðaltal =

en: Sum of squares =
is: Suma ferhyrninga =

en: Median =
is: Miðgildi =

en: Median =
is: Meðaltal =

en: Last stat data erased
is: Síðasta tölfræðigildi eytt

en: Stat mem cleared
is: Tölfræðiminni hreinsað

en: General Settings
is: Almennar stillingar

en: Fonts
is: Letur

en: Colors
is: Litir

en: Button & Display Colors
is: Hnappa- og skjálitir

en: Define Constants
is: Skilgreina fasta

en: KDE Calculator
is: KDE reiknivél

en: Maintainer
is: Umsjónaraðili

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
is: Forgrunnslitur á skjánum.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
is: Bakgrunnslitur á skjánum.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
is: Litur talnahnappanna.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
is: Litur fallahnappanna.

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
is: Litur tölfræðihnappanna.

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
is: Litur hex-hnappanna.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
is: Litur minnishnappanna.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
is: Litur aðgerðahnappanna.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsButtonsColor), group (Colors)
en: The color of constants buttons.
is: Litur fastahnappanna.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberFontsColor), group (Colors)
en: The color of number fonts.
is: Litur talnaletursins.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionFontsColor), group (Colors)
en: The color of function fonts.
is: Litur fallaletursins.

note: i18n: ectx: label, entry (StatFontsColor), group (Colors)
en: The color of statistical fonts.
is: Litur tölfræðiletursins.

note: i18n: ectx: label, entry (HexFontsColor), group (Colors)
en: The color of hex fonts.
is: Litur hex-letursins.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryFontsColor), group (Colors)
en: The color of memory fonts.
is: Litur minnisletursins.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationFontsColor), group (Colors)
en: The color of operation font.
is: Litur aðgerðaletursins.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsFontsColor), group (Colors)
en: The color of constants fonts.
is: Litur fastaletursins.

note: i18n: ectx: label, entry (ButtonFont), group (Font)
en: The font to use for the buttons.
is: Letur sem á að nota á hnöppunum.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
is: Letur sem á að nota á skjánum.

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryFont), group (Font)
en: The font to use in the history.
is: Letur sem á að nota í ferlinu.

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
is: Hámarksfjöldi talna sem birtist:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Precision), group (Precision)
en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
is: 
    	KCalc getur reiknað með mun fleiri tölum en komast fyrir á
    	skjánum Þessi stilling segir til um hámarksfjölda talna sem
    	geta birst þar til KCalc byrjar að nota staðalform, þ.e.
    	staðalform eins og 2.34e12.

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
is: Fjöldi fastra aukastafa.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
is: Hvort nota skuli fasta aukastafi.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
is: Hvort það eigi að heyrast píp við villu.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
is: Hvort niðurstöður birtist á titilstikunni.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
is: Hvort setja eigi tölur í hópa.

note: i18n: ectx: label, entry (TwosComplement), group (General)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
is: Hvort nota eigi tvíundafyllingu fyrir tölur án aukastafa.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TwosComplement), group (General)
en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
is: 
            Veldu hvort nota eigi tvíundafyllitölur fyrir tvíunda-, áttunda-
            og sextándakerfistölur. Þetta er algeng framsetningaraðferð
            til að sýna neikvæðar tölur í tölvum.

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Easy Calculator Mode
is: Einfalt reiknivélarsnið

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
is: Mjög einfalt snið þar sem einföldustu reiknihnapparnir eru sýndir

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Science Calculator Mode
is: Vísindasnið

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with science buttons and optional constants buttons
is: Snið með öflugri reiknihnöppum og valkvæmum fastahnöppum

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Statistic Calculator Mode
is: Tölfræðisnið

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
is: Snið með viðbótarhnöppum fyrir tölfræðiútreikninga og valkvæmum fastahnöppum

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
is: Snið með rökfræðihnöppum og grunn sem hægt er að velja. Bitaritill er einnig í boði.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBitset), group (General)
en: Whether to show the bit edit widget.
is: Hvort sýna eigi bitaritillinn.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
is: Hvort sýna eigi fastahnappana.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHistory), group (General)
en: Whether to show the history window.
is: Hvort sýna eigi ferilgluggann.

note: i18n: ectx: label, entry (AngleMode), group (General)
en: Degrees, radians or grads
is: Gráður, radíanar og nýgráður

note: i18n: ectx: label, entry (BaseMode), group (General)
en: Numeric base
is: Talnakerfisgrunnur

note: i18n: ectx: label, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
is: Tvíundatölur verða aðskildar með auðu bili eftir X hverja tölu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier reading it's possible to visually group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
is: 
                Hægt er að raða tölum í hópa til að auðvelda aflestur,t.d. í stað þess að skrifa
                10111001 er hægt að nota 1011 1001, með því að velja stillinguna 4
                og setja þannig inn autt bil eftir fjórðu hverja tölu.

note: i18n: ectx: label, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
is: Áttundakerfistölur verða aðskildar með auðu bili eftir X hverja tölu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier reading it's possible to visually group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
is: 
                Hægt er að raða tölum í hópa til að auðvelda aflestur,t.d. í stað þess að skrifa
                42140213 er hægt að nota 4214 0213, með því að velja stillinguna 4
                og setja þannig inn autt bil eftir fjórðu hverja tölu.

note: i18n: ectx: label, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
is: Sextándakerfistölur verða aðskildar með auðu bili eftir X hverja tölu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier reading it's possible to visually group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
is: 
                Hægt er að raða tölum í hópa til að auðvelda aflestur,t.d. í stað þess að skrifa
                 AF1C42 er hægt að nota AF 1C 42, með því að velja stillinguna 2
                og setja þannig inn autt bil eftir aðra hverja tölu.

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
is: Heiti forritanlegra fasta notanda.

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C1
is: F1

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C2
is: F2

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C3
is: F3

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C4
is: F4

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C5
is: F5

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C6
is: F6

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
is: Listi yfir forritanlega fasta notanda

note: i18n: ectx: property (accessibleDescription), widget (KCalcDisplay, calc_display)
en: Result Display
is: Birting útkomu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcBitset, mBitset)
en: Click on a Bit to toggle it.
is: Smelltu á bita til að víxla á/af

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, numeralSystemComboBox)
en: Switch base
is: Breyta grunni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
is: Bita-OR

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC2)
en: C2
is: F2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
is: Bita-AND

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC6)
en: C6
is: F6

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC1)
en: C1
is: F1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
is: Breiðbogasnið

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
is: Bita-XOR

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC3)
en: C3
is: F3

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
is: Fyllimengi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
is: Hreinsa gagnaminni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
is: Bitahliðrun til hægri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
is: Miðgildi

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC5)
en: C5
is: F5

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcConstButton, pbC4)
en: C4
is: F4

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
is: Bitahliðrun til vinstri

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb6)
en: Six
is: Sex

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb2)
en: Two
is: Tveir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
is: Prósent

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percentage
is: Prósenta

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb9)
en: Nine
is: Níu

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb4)
en: Four
is: Fjórir

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb5)
en: Five
is: Fimm

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Minus
is: Mínus

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Subtract
is: Draga frá

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlus)
en: Plus
is: Plús

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbPlus)
en: Add
is: Bæta við

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb1)
en: One
is: Einn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
is: Deiling

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Divide
is: Deila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
is: Margföldun

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiply
is: Margfalda

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb0)
en: Zero
is: Núll

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
is: Komma

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb3)
en: Three
is: Þrír

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
is: Útkoma

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Equals
is: Er jafnt og

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb7)
en: Seven
is: Sjö

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb8)
en: Eight
is: Átta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
is: Hreinsa allt

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: All clear
is: Allt hreinsað

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemClear) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMemClear)
en: Memory clear
is: Hreinsa minni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
is: Kalla úr minni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
is: Breyta formerki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenOpen)
en: Open parenthesis
is: Opna sviga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
is: Hreinsa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemPlusMinus)
en: Add to memory
is: Bæta við minni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
is: Geyma í minni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenClose)
en: Close parenthesis
is: Loka sviga

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbBackspace)
en: Return
is: Færsla

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbBackspace)
en: Backspace
is: Baklykill

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Second button function
is: Aukaaðgerð hnapps

[ctx: @info:tooltip]
en: Bit %1 = %2
is: Biti %1 = %2

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
is: Geyma

en: Write display data into memory
is: Geyma gögn á skjá í minni

en: Set Name
is: Velja heiti

en: Choose From List
is: Velja úr lista

en: New Name for Constant
is: Nýtt heiti fyrir fasta

en: New name:
is: Nýtt heiti:

en: Mathematics
is: Stærðfræði

en: Electromagnetism
is: Rafsegulfræði

en: Atomic && Nuclear
is: Kjarneðlisfræði

en: Thermodynamics
is: Varmafræði

en: Gravitation
is: Þyngdarafl

[ctx: @label accessibility description of the calculation result display]
en: Result Display
is: Birting útkomu

[ctx: @action:inmenu]
en: &Copy
is: &Afrita

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
is: &Stillingar

note: i18n: tag constant attribute name
en: Pi
is: Pí

note: i18n: tag constant attribute name
en: Euler Number
is: Eulers tala

note: i18n: tag constant attribute name
en: Golden Ratio
is: Gullinsnið

note: i18n: tag constant attribute name
en: Light Speed
is: Ljóshraði

note: i18n: tag constant attribute name
en: Planck's Constant
is: Plancksfasti

note: i18n: tag constant attribute name
en: Gravitational Constant
is: Þyngdarfasti

note: i18n: tag constant attribute name
en: Earth Acceleration
is: Hröðun jarðar

note: i18n: tag constant attribute name
en: Elementary Charge
is: Frumhleðsla

note: i18n: tag constant attribute name
en: Impedance of Vacuum
is: Lofttæmisviðnám

note: i18n: tag constant attribute name
en: Fine-Structure Constant
is: Fíngerðarfasti

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permeability of Vacuum
is: Segulstuðull lofttæmis

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permittivity of Vacuum
is: Rafstuðull lofttæmis

note: i18n: tag constant attribute name
en: Boltzmann Constant
is: Boltzmann fasti

note: i18n: tag constant attribute name
en: Atomic Mass Unit
is: Þyngdareining atóms

note: i18n: tag constant attribute name
en: Molar Gas Constant
is: Mól gasfasti

note: i18n: tag constant attribute name
en: Stefan-Boltzmann Constant
is: Stefan-Boltzmann fasti

note: i18n: tag constant attribute name
en: Avogadro's Number
is: Avogadrotala
