kcalc - en to it translation catalogue (239 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
it: Colori del display

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
it: &Testo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
it: &Sfondo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
it: Colori dei pulsanti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Background
it: Sfondo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Foreground
it: Primo piano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
it: &Funzioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
it: Funzioni st&atistiche:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
it: E&sadecimali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
it: &Numeri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
it: &Memoria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
it: &Operazioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: &Constants:
it: &Costanti:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, constantsBox)
en: Constants
it: Costanti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
it: Predefinito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, buttonlabel)
en: &Button font:
it: Carattere dei &pulsanti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_ButtonFont)
en: The font to use for the buttons
it: Il carattere da usare per i pulsanti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displaylabel)
en: &Display font:
it: Carattere del &display:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_DisplayFont)
en: The font to use in the display
it: Il carattere da usare per il display

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historylabel)
en: &History font:
it: Carattere della crono&logia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_HistoryFont)
en: The font to use in the history
it: Il carattere da usare per la cronologia

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
it: Precisione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
it: Numero &massimo di cifre:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: Maximum number of digits displayed
it: Numero massimo di cifre mostrate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
it: KCalc può effettuare un calcolo con molte più cifre del numero mostrato sul display. Questa impostazione indica il massimo numero di cifre mostrate sul display prima che KCalc usi la notazione scientifica, una notazione del tipo 2,34e12.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Whether to use fixed decimal places
it: Permette di scegliere se usare un numero fisso di cifre dopo la virgola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
it: Imposta la precisione &decimale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FixedPrecision)
en: Number of fixed decimal digits
it: Numero di cifre dopo la virgola

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Grouping
it: Raggruppamento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Whether to group digits
it: Indica se raggruppare o no le cifre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
it: Raggruppa le cifre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_binary_lb)
en: Binary
it: Binario

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_octal_lb)
en: Octal
it: Ottale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_hexadecimal_lb)
en: Hexadecimal
it: Esadecimale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
it: Varie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Whether to beep on error
it: Suonare o no in caso di errore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
it: &Suona in caso di errore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Whether to show the result in the window title
it: Mostrare o no il risultato nel titolo della finestra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
it: Mostra il &risultato nel titolo della finestra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
it: Permette di scegliere se usare il complemento a due per numeri non decimali

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
it: Seleziona per utilizzare la notazione complemento a due per numeri binari, ottali ed esadecimali. Si tratta di una notazione comune per rappresentare, nei computer, dei valori negativi per numeri non decimali.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Two's complement
it: Complemento a due

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RepeatLastOperation)
en: Repeat operation for each result
it: Ripeti l'operazione per ogni risultato

en: Simple Mode
it: Modalità semplice

en: Science Mode
it: Modalità scientifica

en: Statistic Mode
it: Modalità statistica

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Numeral System Mode
it: Modalità base di numerazione

en: Show &History
it: Mostra la cronolo&gia

en: Constants &Buttons
it: &Pulsanti delle costanti

en: Show B&it Edit
it: Mostra modificatori dei b&it

en: &Constants
it: &Costanti

en: Add display to memory
it: Somma il contenuto del display in memoria

en: Subtract from memory
it: Sottrai dalla memoria

en: Third power
it: Elevamento alla terza

en: Cube root
it: Radice cubica

[ctx: Sine]
en: sin
it: sen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
it: Seno

[ctx: Arc sine]
en: asin
it: arcsen

en: Arc sine
it: Arcoseno

[ctx: Hyperbolic sine]
en: sinh
it: senh

en: Hyperbolic sine
it: Seno iperbolico

[ctx: Inverse hyperbolic sine]
en: asinh
it: settsenh

en: Inverse hyperbolic sine
it: Settore seno iperbolico

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
it: Coseno

[ctx: Arc cosine]
en: acos
it: arccos

en: Arc cosine
it: Arcocoseno

en: Hyperbolic cosine
it: Coseno iperbolico

[ctx: Inverse hyperbolic cosine]
en: acosh
it: settcosh

en: Inverse hyperbolic cosine
it: Settore coseno iperbolico

[ctx: Tangent]
en: tan
it: tg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
it: Tangente

[ctx: Arc tangent]
en: atan
it: arctg

en: Arc tangent
it: Arcotangente

[ctx: Hyperbolic tangent]
en: tanh
it: tgh

en: Hyperbolic tangent
it: Tangente iperbolica

[ctx: Inverse hyperbolic tangent]
en: atanh
it: setttgh

en: Inverse hyperbolic tangent
it: Settore tangente iperbolica

[ctx: Logarithm to base 10]
en: log
it: log<sub>10</sub>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
it: Logaritmo in base 10

en: 10 to the power of x
it: 10 alla x

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
it: Logaritmo naturale

en: Exponential function
it: Funzione esponenziale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
it: Numero di dati inseriti

en: Sum of all data items
it: Somma di tutti i dati inseriti

[ctx: Mean]
en: Mea
it: Ma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
it: Media

en: Sum of all data items squared
it: Somma di tutti i dati inseriti al quadrato

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
it: Deviazione standard

en: Sample standard deviation
it: Deviazione standard campione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
it: Immetti i dati

en: Delete last data item
it: Elimina ultimo dato inserito

[ctx: Integer division]
en: IntDiv
it: DivInt

en: Integer division
it: Divisione intera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
it: Reciproco

[ctx: n Choose m]
en: nCm
it: (n m)

en: n Choose m
it: Coefficiente binomiale n su m

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
it: Fattoriale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
it: Quadrato

en: Square root
it: Radice quadrata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
it: x alla y

en: x to the power of 1/y
it: x alla 1/y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
it: Esponente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
it: Mediana

en: Last stat item erased
it: Ultimo elemento statistico eliminato

en: Stat mem cleared
it: Memoria statistica svuotata

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Font
it: Carattere

en: Select Display Font
it: Carattere del display

en: Colors
it: Colori

en: Button & Display Colors
it: Colori dei pulsanti e del display

en: Define Constants
it: Definisci costanti

en: KDE Calculator
it: Calcolatrice di KDE

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
it: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, la squadra di KDE
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben

en: Maintainer
it: Responsabile

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
it: Il colore del testo del display.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
it: Il colore dello sfondo del display.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
it: Il colore dei pulsanti dei numeri.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
it: Il colore dei pulsanti delle funzioni.

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
it: Il colore dei pulsanti statistici.

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
it: Il colore dei pulsanti esadecimali.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
it: Il colore dei pulsanti della memoria.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
it: Il colore dei pulsanti delle operazioni.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsButtonsColor), group (Colors)
en: The color of constants buttons.
it: Il colore dei pulsanti delle costanti.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberFontsColor), group (Colors)
en: The color of number fonts.
it: Il colore dei caratteri dei numeri.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionFontsColor), group (Colors)
en: The color of function fonts.
it: Il colore dei caratteri delle funzioni.

note: i18n: ectx: label, entry (StatFontsColor), group (Colors)
en: The color of statistical fonts.
it: Il colore dei caratteri statistici.

note: i18n: ectx: label, entry (HexFontsColor), group (Colors)
en: The color of hex fonts.
it: Il colore dei caratteri esadecimali.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryFontsColor), group (Colors)
en: The color of memory fonts.
it: Il colore dei caratteri della memoria.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationFontsColor), group (Colors)
en: The color of operation font.
it: Il colore dei caratteri delle operazioni.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsFontsColor), group (Colors)
en: The color of constants fonts.
it: Il colore dei caratteri delle costanti.

note: i18n: ectx: label, entry (ButtonFont), group (Font)
en: The font to use for the buttons.
it: Il carattere da usare per i pulsanti.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
it: Il carattere da usare per il display.

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryFont), group (Font)
en: The font to use in the history.
it: Il carattere da usare per la cronologia.

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
it: Numero massimo di cifre mostrate.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Precision), group (Precision)
en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
it: 
    	KCalc può effettuare un calcolo con molte più cifre del numero
    	mostrato sul display. Questa impostazione indica il massimo numero
    	di cifre mostrate sul display prima che KCalc usi la notazione
    	scientifica, una notazione del tipo 2,34e12.

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
it: Numero di cifre dopo la virgola.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
it: Permette di scegliere se usare un numero fisso di cifre dopo la virgola.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
it: Suonare o no in caso di errore.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
it: Mostrare o no il risultato nel titolo della finestra.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
it: Raggruppare o no le cifre.

note: i18n: ectx: label, entry (TwosComplement), group (General)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
it: Permette di scegliere se usare il complemento a due per numeri non decimali.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TwosComplement), group (General)
en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
it: 
            Seleziona per usare la notazione complemento a due per numeri binari,
            ottali ed esadecimali. Si tratta di una notazione comune per 
            rappresentare, nei computer, dei valori negativi per numeri non decimali.

note: i18n: ectx: label, entry (RepeatLastOperation), group (General)
en: Enables that the last operation is repeated when "=" is pressed
it: Abilita la ripetizione dell'ultima operazione quando viene premuto «=»

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Easy Calculator Mode
it: Modalità calcolatrice semplice

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
it: Una modalità molto semplice in cui sono mostrati solo i pulsanti di base

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Science Calculator Mode
it: Modalità calcolatrice scientifica

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with science buttons and optional constants buttons
it: Modalità con i pulsanti scientifici e quelli facoltativi delle costanti

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Statistic Calculator Mode
it: Modalità calcolatrice statistica

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
it: Modalità con ulteriori pulsanti statistici e quelli facoltativi delle costanti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
it: Modalità con pulsanti logici e una base selezionabile. È possibile, come opzione, modificare i bit.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBitset), group (General)
en: Whether to show the bit edit widget.
it: Mostrare o no i pulsanti di modifica dei bit.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
it: Mostrare o no i pulsanti delle costanti.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHistory), group (General)
en: Whether to show the history window.
it: Mostrare o no la finestra della cronologia.

note: i18n: ectx: label, entry (AngleMode), group (General)
en: Degrees, radians or grads
it: Gradi, radianti o gradi centesimali

note: i18n: ectx: label, entry (BaseMode), group (General)
en: Numeric base
it: Base numerica

note: i18n: ectx: label, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
it: Le cifre binarie saranno separate da uno spazio ogni X cifre.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
it: 
                Per una maggiore leggibilità è possibile raggruppare le singole cifre in coppie,
                ad esempio invece di 10111001 puoi mostrare 1011 1001, impostando quest'opzione a
                4, inserendo così uno spazio dopo ogni quarta cifra.

note: i18n: ectx: label, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
it: Le cifre ottali saranno separate da uno spazio ogni X cifre.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
it: 
                Per una maggiore leggibilità è possibile raggruppare le singole cifre in coppie,
                ad esempio invece di 42140213 puoi mostrare 4214 0213, impostando quest'opzione a
                4, inserendo così uno spazio dopo ogni quarta cifra.

note: i18n: ectx: label, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
it: Le cifre esadecimali saranno separate da uno spazio ogni X cifre.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
it: 
                Per una maggiore leggibilità è possibile raggruppare le singole cifre in coppie,
                ad esempio invece di AF1C42 puoi mostrare AF 1C 42, impostando quest'opzione a
                2, inserendo così uno spazio dopo ogni seconda cifra.

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
it: Nome delle costanti programmabili dall'utente

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
it: Elenco di costanti programmabili dall'utente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcBitset, mBitset)
en: Click on a Bit to toggle it.
it: Fai clic su un bit per commutarlo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: Switch base to hexadecimal.
it: Passa in base esadecimale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: He&x
it: E&sa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, decRadio)
en: Switch base to decimal.
it: Passa in base decimale.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Switch base to octal.
it: Passa in base ottale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Oc&t
it: Ot&t

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, binRadio)
en: Switch base to binary.
it: Passa in base binaria.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
it: Pulisci memoria dei dati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
it: OR binario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
it: Modalità iperbolica

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyp
it: Iper

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: H
it: I

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
it: Scorrimento binario a destra

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Ln
it: ln

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCube)
en: Cube
it: Cubo

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cos
it: cos

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbEE)
en: EXP
it: ESP

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tan
it: tg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
it: XOR binario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
it: AND binario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
it: Scorrimento binario a sinistra

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sin
it: sen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mea
it: Ma

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Med
it: Me

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbPower)
en: pow
it: ^

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
it: Complemento a uno

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Log
it: log<sub>10</sub>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
it: Percentuale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
it: Divisione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
it: Moltiplicazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Minus
it: Meno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlus)
en: Plus
it: Più

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
it: Risultato

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
it: Virgola decimale

[ctx: . calculator button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: .
it: ,

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
it: Pulisci tutto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemClear)
en: Memory clear
it: Pulisci memoria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
it: Richiama memoria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
it: Cambia segno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenOpen)
en: Open parenthesis
it: Apri parentesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
it: Pulisci

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemPlusMinus)
en: Add to memory
it: Aggiungi alla memoria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
it: Inserisci in memoria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenClose)
en: Close parenthesis
it: Chiudi parentesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Second button function
it: Funzione secondaria del pulsante

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
it: Memorizza

en: Write display data into memory
it: Scrivi il contenuto del display in memoria

en: Set Name
it: Imposta il nome

en: Choose From List
it: Scegli dall'elenco

en: New Name for Constant
it: Nuovo nome della costante

en: New name:
it: Nuovo nome:

en: Mathematics
it: Matematica

en: Electromagnetism
it: Elettromagnetismo

en: Atomic && Nuclear
it: Fisica atomica e nucleare

en: Thermodynamics
it: Termodinamica

en: Gravitation
it: Gravità

[ctx: @label accessibility description of the calculation result display]
en: Result Display
it: Visualizzatore del risultato

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Impo&stazioni

note: i18n: tag constant attribute name
en: Pi
it: π

note: i18n: tag constant attribute name
en: Euler Number
it: Numero di Eulero

note: i18n: tag constant attribute name
en: Golden Ratio
it: Rapporto aureo

note: i18n: tag constant attribute name
en: Light Speed
it: Velocità della luce

note: i18n: tag constant attribute name
en: Planck's Constant
it: Costante di Planck

note: i18n: tag constant attribute name
en: Gravitational Constant
it: Costante di gravitazione universale

note: i18n: tag constant attribute name
en: Earth Acceleration
it: Accelerazione sulla superficie terrestre

note: i18n: tag constant attribute name
en: Elementary Charge
it: Carica elementare

note: i18n: tag constant attribute name
en: Impedance of Vacuum
it: Impedenza caratteristica del vuoto

note: i18n: tag constant attribute name
en: Fine-Structure Constant
it: Costante di struttura fine

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permeability of Vacuum
it: Permeabilità magnetica del vuoto

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permittivity of Vacuum
it: Costante dielettrica del vuoto

note: i18n: tag constant attribute name
en: Boltzmann Constant
it: Costante di Boltzmann

note: i18n: tag constant attribute name
en: Atomic Mass Unit
it: Unità di massa atomica

note: i18n: tag constant attribute name
en: Molar Gas Constant
it: Costante universale dei gas

note: i18n: tag constant attribute name
en: Stefan-Boltzmann Constant
it: Costante di Stefan-Boltzmann

note: i18n: tag constant attribute name
en: Avogadro's Number
it: Numero di Avogadro
