kcalc - en to mk translation catalogue (129 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
mk: Бои на приказот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
mk: &Текст:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
mk: &Позадина:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
mk: Бои на копчиња

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
mk: &Функции:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
mk: Статистички &функции:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
mk: &Хексадецимални:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
mk: &Броеви:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
mk: &Меморија:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
mk: О&перации:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, constantsBox)
en: Constants
mk: Константи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
mk: Предефинирани

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
mk: Општо

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
mk: Прецизност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
mk: &Максимален број на цифри:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
mk: Постави &децимална прецизност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
mk: Групирај цифри

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
mk: Разно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
mk: &Сигнализирај при грешка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
mk: Покажи го &резултатот во насловот на прозорецот

en: &Constants
mk: &Константи

en: Add display to memory
mk: Собирање на приказот со меморијата

en: Subtract from memory
mk: Одземи од меморија

en: Third power
mk: Трет степен

en: Cube root
mk: Кубен корен

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
mk: Синус

en: Arc sine
mk: Аркус синус

en: Hyperbolic sine
mk: Хиперболичен синус

en: Inverse hyperbolic sine
mk: Инверзен хиперболичен синус

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
mk: Косинус

en: Arc cosine
mk: Аркус косинус

en: Hyperbolic cosine
mk: Хиперболичен косинус

en: Inverse hyperbolic cosine
mk: Инверзен хиперболичен косинус

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
mk: Тангенс

en: Arc tangent
mk: Аркус тангенс

en: Hyperbolic tangent
mk: Хиперболичен тангенс

en: Inverse hyperbolic tangent
mk: Инверзен хиперболичен тангенс

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
mk: Логаритам со основа 10

en: 10 to the power of x
mk: 10 на степен x

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
mk: Природен логаритам

en: Exponential function
mk: Експоненцијална функција

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
mk: Број на внесени податоци

en: Sum of all data items
mk: Сума на сите податоци

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
mk: Средна вредност

en: Sum of all data items squared
mk: Сума на сите податоци на квадрат

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
mk: Стандардна девијација

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
mk: Внесете податоци

en: Delete last data item
mk: Го дели последниот податок

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Modulo
mk: Остаток

en: Integer division
mk: Делење на цели броеви

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
mk: Реципрочна

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
mk: Факториел

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
mk: Квадрат

en: Square root
mk: Квадратен корен

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
mk: x на степен y

en: x to the power of 1/y
mk: x на степен 1/y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
mk: Експонент

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
mk: Медијана

en: Last stat item erased
mk: Последната статистичка единица е избришана

en: Stat mem cleared
mk: Статист. меморија е испразнета

en: General Settings
mk: Општи поставувања

en: Select Display Font
mk: Изберете фонт за приказот

en: Colors
mk: Бои

en: Button & Display Colors
mk: Бои на копчињата и на приказот

en: KDE Calculator
mk: Калкулатор на KDE

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
mk: Боја на текстот на приказот.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
mk: Боја на подлогата на текстот.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
mk: Боја на копчињата со цифри.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
mk: Боја на копчињата со функции.

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
mk: Боја на копчињата за статистика.

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
mk: Боја на хексадецималните копчиња.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
mk: Боја на копчињата за меморија.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
mk: Боја на копчињата со операции.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
mk: Фонт за користење во приказот.

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
mk: Максимален број на прикажани цифри.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Precision), group (Precision)
en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
mk: 
    	ККалк може да пресметува со многу повеќе цифри отколку што
    	собира на екранот. Ова поставуање го дава макс. број прикажани цифри
    	пред ККалк да почне да користи експоненцијална нотација
    	т.е. нотација од типот 2.34e12.

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
mk: Број на фиксни децимални цифри.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
mk: Дали ќе се користат фиксни децимални места.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
mk: Дали ќе се сигнализира при грешка.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
mk: Дали ќе се покаже резултатот во насловот на прозорецот.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
mk: Дали ќе се групираат цифрите.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
mk: Дали ќе се покажат копчињата со константи.

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
mk: Имиња на корисничките константи.

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
mk: Листа на кориснички константи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: Switch base to hexadecimal.
mk: Ја менува основата во хексадецимална.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, decRadio)
en: Switch base to decimal.
mk: Ја менува основата во декадна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, decRadio)
en: &Dec
mk: &Дек

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Switch base to octal.
mk: Ја менува основата во октална.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, binRadio)
en: Switch base to binary.
mk: Ја менува основата во бинарна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, binRadio)
en: &Bin
mk: &Бин

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
mk: Исчисти склад со податоци

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
mk: Логичко „ИЛИ“ по битови

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
mk: Хиперболичен режим

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
mk: Поместување на бит во десно

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
mk: Логичко „ЕксИЛИ“ по битови

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
mk: Логичко „И“ по битови

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
mk: Поместување на бит во лево

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
mk: Единечен комплемент

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
mk: Процент

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
mk: Делење

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
mk: Множење

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
mk: Резултат

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
mk: Децимална запирка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
mk: Исчисти ги сите

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
mk: Враќање на меморијата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
mk: Менува знак

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
mk: Складирање во меморија

en: Write display data into memory
mk: Ги запишува податоците од приказот во меморија

en: Set Name
mk: Постави име

en: Choose From List
mk: Избери од листата

en: New Name for Constant
mk: Ново име на константа

en: New name:
mk: Ново име:

en: Mathematics
mk: Математика

en: Electromagnetism
mk: Електромагнетика

en: Atomic && Nuclear
mk: Атомски и нуклеарни

en: Thermodynamics
mk: Термодинамика

en: Gravitation
mk: Гравитација

note: i18n: tag constant attribute name
en: Pi
mk: Пи

note: i18n: tag constant attribute name
en: Euler Number
mk: Ојлеров број

note: i18n: tag constant attribute name
en: Golden Ratio
mk: Златен пресек

note: i18n: tag constant attribute name
en: Light Speed
mk: Брзина на светлината

note: i18n: tag constant attribute name
en: Planck's Constant
mk: Планкова константа

note: i18n: tag constant attribute name
en: Earth Acceleration
mk: Земјино забрзување

note: i18n: tag constant attribute name
en: Elementary Charge
mk: Елементарен полнеж

note: i18n: tag constant attribute name
en: Impedance of Vacuum
mk: Импеданса на вакуум

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permeability of Vacuum
mk: Пермеабилност на вакуум

note: i18n: tag constant attribute name
en: Boltzmann Constant
mk: Болцманова константа

note: i18n: tag constant attribute name
en: Stefan-Boltzmann Constant
mk: Стефан-Болцманова константа

note: i18n: tag constant attribute name
en: Avogadro's Number
mk: Авогадров број
