kcalc - en to ne translation catalogue (124 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
ne: रङ प्रदर्शन गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
ne: अग्रभूमि:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
ne: पृष्ठभूमि:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
ne: बटन रङ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
ne: प्रकार्य:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
ne: तथ्याङ्क प्रकार्य:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
ne: हेक्साडेसिमल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
ne: सङ्ख्या:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
ne: स्मृति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
ne: सञ्चालनहरू:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants)
en: Constants
ne: स्थिर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
ne: पूर्वपरिभाषित

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
ne: सामान्य

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
ne: सूक्ष्मता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
ne: अङ्कका अधिकतम सङ्ख्या:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
ne: दशमलव सूक्ष्मता सेट गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
ne: समूह अङ्कहरू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
ne: विविध

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
ne: त्रुटिमा बीप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
ne: सञ्झ्याल शीर्षकमा परिणाम देखाउनुहोस्

en: &Constants
ne: स्थिर

en: Add display to memory
ne: स्मृतिमा प्रदर्शन थप्नुहोस्

en: Subtract from memory
ne: स्मृतिबाट घटाउनुहोस्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSqrt)
en: Square root
ne: वर्गमूल

en: Cube root
ne: घन मुल

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
ne: साइन

en: Arc sine
ne: चाप साइन

en: Hyperbolic sine
ne: हाइपरबोलिक साइन

en: Inverse hyperbolic sine
ne: हाइपरबोलिक साइन उल्टाउनुहोस्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
ne: कोसाइन

en: Arc cosine
ne: चाप कोसाइन

en: Hyperbolic cosine
ne: हाइपरबोलिक कोसाइन

en: Inverse hyperbolic cosine
ne: हाइपरबोलिक कोसाइन उल्टाउनुहोस्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
ne: ट्यान्जेन्ट

en: Arc tangent
ne: चाप ट्यान्जेन्ट

en: Hyperbolic tangent
ne: हाइपरबोलिक ट्यान्जेन्ट

en: Inverse hyperbolic tangent
ne: हाइपरबोलिक ट्यान्जेन्ट उल्टाउनुहोस्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
ne: आधार १० मा लोगारिदम

en: 10 to the power of x
ne: x को पावर 10

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
ne: प्राकृतिक लग

en: Exponential function
ne: घातांक प्रकार्य

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
ne: प्रविष्ट गरिएको डेटाको सङ्ख्या

en: Sum of all data items
ne: सबै डेटा वस्तुको योगफल

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
ne: मध्यक

en: Sum of all data items squared
ne: वर्ग गरिएको सबै डेटा वस्तुको योगफल

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
ne: स्ट्यान्डर्ड डेभियसन

en: Sample standard deviation
ne: नमूना स्ट्यान्डर्ड डेभियसन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
ne: डेटा प्रविष्ट गर्नुहोस्

en: Delete last data item
ne: अन्तिम डेटा वस्तु मेट्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Modulo
ne: मोड्युल

en: Integer division
ne: इन्टिजर भाग

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
ne: पारस्परिक

en: n Choose m
ne: र m रोज्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
ne: क्रमगुणन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
ne: वर्ग

en: Third power
ne: तेस्रो शक्ति

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
ne: y को पावर x

en: x to the power of 1/y
ne: 1/y को पावर x

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
ne: घातांक

en: Stat mem cleared
ne: तथ्याङ्क स्मृति खाली गरियो

en: General Settings
ne: सामान्य सेटिङ

en: Colors
ne: रङ

en: Button & Display Colors
ne: बटन र प्रदर्शन रङ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCalculator)
en: KCalc
ne: केडीई क्याल्क

en: KDE Calculator
ne: केडीई क्याल्कुलेटर

en: Klaus Niederkrüger
ne: क्लाउस निडरक्रुजर

en: Bernd Johannes Wuebben
ne: बर्न्ड जोहन्नेस उइबेन

en: Evan Teran
ne: एभान टेरान

en: Espen Sand
ne: एस्पेन सान्ड

en: Chris Howells
ne: क्रिस होवेल्स्

en: Aaron J. Seigo
ne: आरोन जे. सेइगो

en: Charles Samuels
ne: चर्ल्स स्यामुएल्स्

en: René Mérou
ne: रेने मेरौ

en: Michel Marti
ne: मिचेल मार्टि

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
ne: प्रदर्शनको अग्रभूमि रङ ।

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
ne: प्रदर्शनको पृष्ठभूमि रङ ।

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
ne: सङ्ख्या बटनको रङ ।

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
ne: प्रकार्य बटनका रङ ।

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
ne: तथ्याङ्किय बटनका रङ ।

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
ne: हेक्स बटनका रङ ।

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
ne: स्मृति बटनका रङ ।

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
ne: सञ्चालन बटनका रङ ।

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
ne: प्रदर्शनमा प्रयोग गर्न फन्ट ।

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
ne: प्रदर्शित अङ्कका अधिकतम सङ्ख्या ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Precision), group (Precision)
en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
ne: 
    	केडीई क्याल्कले सङ्ख्या भन्दा थुप्रै बढी अङ्कसँग गणना गर्न सक्दछ जुन
    	प्रदर्शनमा ठिक हुन्छ । यो सेटिङले
    	वैज्ञानिक नोटेसन, 
    	जस्तै 2.34e12 प्रकारको नोटेसन प्रयोग गरेर केडीई क्याल्कले सुरु गर्नु अगाडि प्रदर्शित अङ्कको अधिकतम सङ्ख्या दिन्छ ।

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
ne: स्थिर दशमलव अङ्कका सङ्ख्या ।

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
ne: स्थिर दशमलव स्थान प्रयोग गर्ने या नगर्ने ।

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
ne: त्रुटिमा बीप गर्ने या नगर्ने ।

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
ne: सञ्झ्याल शीर्षकमा परिणाम देखाउने या नदेखाउने ।

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
ne: अङ्क समूह गर्ने या नगर्ने ।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
ne: स्थिर बटन देखाउने या नदेखाउने ।

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
ne: प्रयोगकर्ता कार्यक्रमयोग्य स्थिरका नाम ।

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
ne: प्रयोगकर्ता कार्यक्रमयोग्य स्थिरका सूची

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcBitset, mBitset)
en: Click on a Bit to toggle it.
ne: यसलाई टगल गर्न बिटमा क्लिक गर्नुहोस् ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
ne: बिटवाइज OR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
ne: बिटवाइज AND

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
ne: हाइपरबोलिक मोड

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
ne: बिटवाइज XOR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
ne: एकको पूरक

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
ne: डेटा सङ्ग्रह खाली गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
ne: दाँया बिट सिफ्ट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
ne: मध्यिका

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
ne: बाँया बिट सिफ्ट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
ne: प्रतिशत

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
ne: भाग

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
ne: गुणन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
ne: दशमलव बिन्दु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
ne: परिणाम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
ne: सबै खाली गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
ne: स्मृति पुन: स्मरण

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
ne: सङ्केत परिवर्तन गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
ne: खाली गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
ne: स्मृति सङ्ग्रह

en: Write display data into memory
ne: स्मृतिमा प्रदर्शन डेटा लेख्नुहोस्

en: Set Name
ne: नाम सेट गर्नुहोस्

en: Choose From List
ne: सूचीबाट छनोट गर्नुहोस्

en: New Name for Constant
ne: स्थिरका लागि नयाँ नाम

en: New name:
ne: नयाँ नाम:

en: Mathematics
ne: गणित

en: Electromagnetism
ne: इलेक्ट्रोम्याग्निटिजम

en: Atomic && Nuclear
ne: पारमाणविक र आणविक

en: Thermodynamics
ne: थर्मोडाइनामिक

en: Gravitation
ne: गुरुत्वकार्षण

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ne: सेटिङ
