kcalc - en to pa translation catalogue (160 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
pa: ਦਰਿਸ਼ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
pa: ਮੁੱਖਭੂਮੀ(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
pa: ਪਿੱਠਭੂਮੀ(&B):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
pa: ਬਟਨ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
pa: ਅੰਕੜਾ ਫੰਕਸ਼ਨ(&a):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
pa: ਹੈਕਸਾਡੈਸੀਮਲ(&x):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
pa: ਅੰਕ(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
pa: ਮੈਮੋਰੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ(&p):

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, constantsBox)
en: Constants
pa: ਸਥਿਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
pa: ਪਹਿਲਾਂ-ਦਿੱਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, buttonlabel)
en: &Button font:
pa: ਬਟਨ ਫੋਂਟ(&B):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_ButtonFont)
en: The font to use for the buttons
pa: ਬਟਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਲਈ ਫੋਂਟ ਹਨ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displaylabel)
en: &Display font:
pa: ਦਿੱਖ ਫੋਂਟ(&D):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_DisplayFont)
en: The font to use in the display
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਫੋਂਟ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
pa: ਸ਼ੁੱਧਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
pa: ਅੰਕਾਂ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ(&M):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: Maximum number of digits displayed
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਅੰਕਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Whether to use fixed decimal places
pa: ਕੀ ਸਥਿਰ ਦਸ਼ਮਲਵ ਥਾਂ ਵਰਤਣੀ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
pa: ਦਸ਼ਮਲਵ ਸ਼ੁੱਧਤਾ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&d)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FixedPrecision)
en: Number of fixed decimal digits
pa: ਸਥਿਰ ਦਸ਼ਮਲਵ ਅੰਕਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Grouping
pa: ਗਰੁਪਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Whether to group digits
pa: ਅੰਕਾਂ ਨੂੰ ਗਰੁੱਪ 'ਚ ਰੱਖਣਾ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
pa: ਅੰਕ ਗਰੁੱਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_binary_lb)
en: Binary
pa: ਬਾਈਨਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_octal_lb)
en: Octal
pa: ਓਕਟਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_hexadecimal_lb)
en: Hexadecimal
pa: ਹੈਕਾਡੈਸੀਮਲ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
pa: ਫੁਟਕਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Whether to beep on error
pa: ਕੀ ਗਲਤੀ ਉੱਤੇ ਬੀਪ ਦੇਣੀ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
pa: ਗਲਤੀ ਸਮੇਂ ਆਵਾਜ਼(&B)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Whether to show the result in the window title
pa: ਕੀ ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ ਵਿੱਚ ਨਤੀਜਾ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
pa: ਨਤੀਜਾ ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ(&r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Two's complement
pa: ਦੋ ਦਾ ਉੱਲਟ

en: Simple Mode
pa: ਸਧਾਰਨ ਮੋਡ

en: Science Mode
pa: ਵਿਗਿਆਨਕ ਮੋਡ

en: Statistic Mode
pa: ਅੰਕੜੇ ਮੋਡ

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Numeral System Mode
pa: ਅੰਕ ਸਿਸਟਮ ਮੋਡ

en: Constants &Buttons
pa: ਸਥਿਰ ਬਟਨ(&B)

en: Show B&it Edit
pa: ਬਿੱਟ ਸੋਧ ਵੇਖੋ(&i)

en: &Constants
pa: ਸਥਿਰ(&C)

en: Add display to memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਵਿੱਚ ਡਿਸਪਲੇਅ ਸ਼ਾਮਲ

en: Subtract from memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਵਿੱਚੋਂ ਘਟਾਓ

en: Third power
pa: ਤੀਜੀ ਘਾਤ

en: Cube root
pa: ਘਣਮੂਲ

en: Hyperbolic sine
pa: ਹਾਈਪਰਬੋਲ ਸਾਈਨ

en: Inverse hyperbolic sine
pa: ਉਲਟ ਹਾਈਪਰਬੋਲਿਕ ਸਾਇਨ

en: Hyperbolic tangent
pa: ਹਾਈਪਰਬੋਲਿਕ ਟੇਜੈਂਟ

en: Inverse hyperbolic tangent
pa: ਉਲਟ ਹਾਈਪਰਬੋਲਾ ਟੇਨਜੈਂਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
pa: 10 ਅਧਾਰ ਨਾਲ ਲਾਗਰਿਥਮ

en: 10 to the power of x
pa: 10 ਦੀ ਘਾਤ x

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
pa: ਕੁਦਰਤੀ ਲਾਗ

en: Exponential function
pa: ਐਕਸਪੋਨੈਂਸ਼ਲ ਫੰਕਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
pa: ਡਾਟਾ ਦਿੱਤਾ ਅੰਕ

en: Sum of all data items
pa: ਸਭ ਡਾਟਾ ਇਕਾਈਆਂ ਦਾ ਜੋੜ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
pa: ਮੱਧ

en: Sum of all data items squared
pa: ਸਭ ਡਾਟਾ ਇਕਾਈਆਂ ਦੇ ਵਰਗ ਦਾ ਜੋੜ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
pa: ਸਟੈਂਰਡ ਡੇਵੀਸ਼ਨ

en: Sample standard deviation
pa: ਸਧਾਰਨ ਸਟੈਂਡਰਡ ਡੇਵੀਏਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
pa: ਡਾਟਾ ਦਿਓ

en: Delete last data item
pa: ਆਖਰੀ ਡਾਟਾ ਇਕਾਈ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
pa: ਉਲਟਕ੍ਰਮ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
pa: ਫੈਕਟੋਰੀਅਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
pa: ਵਰਗ

en: Square root
pa: ਵਰਗਮੂਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
pa: x ਦੀ ਘਾਤ y

en: x to the power of 1/y
pa: x ਦੀ ਘਾਤ 1/y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
pa: ਐਕਪੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Shift
pa: ਸਿਫਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
pa: ਮੱਧਮਾਨ

en: General Settings
pa: ਸਧਾਰਨ ਸਥਾਪਨ

en: Font
pa: ਫੋਂਟ

en: Select Display Font
pa: ਚੁਣੋ ਝਲਕ ਫੋਂਟ

en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Button & Display Colors
pa: ਬਟਨ ਤੇ ਝਲਕ ਰੰਗ

en: Define Constants
pa: ਸਥਿਰ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCalculator)
en: KCalc
pa: ਕੇ-ਕੈਲਕ

en: KDE Calculator
pa: KDE ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ

en: Maintainer
pa: ਪਰਬੰਧਕ

en: Aaron J. Seigo
pa: ਆਰੋਨ ਜੇ. ਸੀਆਗੋ

en: Charles Samuels
pa: ਚਾਰਲਿਸ ਸਾਮਉਲਸ

en: David Johnson
pa: ਡੇਵਿਡ ਜਾਨਸਨ

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਲਈ ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ।

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਲਈ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ।

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
pa: ਨੰਬਰ ਬਟਨਾਂ ਲਈ ਰੰਗ।

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ ਬਟਨਾਂ ਲਈ ਰੰਗ।

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
pa: ਅੰਕੜਾ ਬਟਨਾਂ ਦਾ ਰੰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
pa: ਹੈਕਸਾ ਬਟਨਾਂ ਦਾ ਰੰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਬਟਨਾਂ ਦਾ ਰੰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਬਟਨਾਂ ਲਈ ਰੰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (ButtonFont), group (Font)
en: The font to use for the buttons.
pa: ਬਟਨ ਵਿੱਚ ਵਰਤਣ ਲਈ ਫੋਂਟ ਹਨ।

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਵਿੱਚ ਵਰਤਣ ਲਈ ਫੋਂਟ ਹਨ।

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਅੰਕਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ।

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
pa: ਸਥਿਰ ਦਸ਼ਮਲਵ ਅੰਕਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ।

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
pa: ਕੀ ਸਥਿਰ ਦਸ਼ਮਲਵ ਥਾਂ ਵਰਤਣੀ ਹੈ.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
pa: ਕੀ ਗਲਤੀ ਉੱਤੇ ਅਵਾਜ਼ ਦੇਣੀ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
pa: ਕੀ ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ ਵਿੱਚ ਨਤੀਜਾ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
pa: ਕੀ ਡਿਜ਼ਿਟ ਗਰੁੱਪ ਕਰਨੇ ਹਨ।

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Easy Calculator Mode
pa: ਸੌਖਾ ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ ਮੋਡ

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Science Calculator Mode
pa: ਵਿਗਿਆਨ ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ ਮੋਡ

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Statistic Calculator Mode
pa: ਅੰਕੜੇ ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ ਮੋਡ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
pa: ਕੀ ਸਥਿਰ ਬਟਨ ਵਿਖਾਉਣੇ ਹਨ।

note: i18n: ectx: label, entry (AngleMode), group (General)
en: Degrees, radians or grads
pa: ਡਿਗਰੀਆਂ, ਰੇਡੀਅਨ ਜਾਂ ਗਰੇਡੀਐਂਟ

note: i18n: ectx: label, entry (BaseMode), group (General)
en: Numeric base
pa: ਸੰਖਿਆਤਮਕ ਬੇਸ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcBitset, mBitset)
en: Click on a Bit to toggle it.
pa: ਬਦਲਣ ਲਈ ਬਿੱਟ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: Switch base to hexadecimal.
pa: ਬੇਸ ਤੋਂ ਹੈਕਸਾਡੈਸੀਮਲ ਲਈ ਬਦਲੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: He&x
pa: ਹੈਕਸਾ(&x)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, decRadio)
en: Switch base to decimal.
pa: ਬੇਸ ਤੋਂ ਡੈਸੀਮਲ ਲਈ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, decRadio)
en: &Dec
pa: ਡੈਕਾ(&D)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Switch base to octal.
pa: ਬੇਸ ਤੋਂ ਓਕਟਾਲ ਲਈ ਬਦਲੋ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, binRadio)
en: Switch base to binary.
pa: ਬੇਸ ਤੋਂ ਬਾਈਨਰੀ ਲਈ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, binRadio)
en: &Bin
pa: ਬਾਈ(&B)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
pa: ਸੰਭਾਲਿਆ ਡਾਟਾ ਸਾਫ਼

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
pa: ਬਿੱਟਵਾਈਸ OR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
pa: ਹਾਈਪਰਬੋਲਾ ਮੋਡ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
pa: ਸੱਜੇ ਬਿੱਟ ਸਿਫਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCube)
en: Cube
pa: ਘਣ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Mod
pa: ਮੋਡ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
pa: ਬਾਈਵਾਇਸ XOR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
pa: ਖੱਬੇ ਬਿੱਟ ਸਿਫਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
pa: ਇੱਕ ਦਾ ਉੱਲਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
pa: ਫੀ-ਸਦੀ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
pa: ਭਾਗ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
pa: ਗੁਣਾ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Minus
pa: ਘਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlus)
en: Plus
pa: ਜੋੜ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
pa: ਨਤੀਜਾ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
pa: ਦਸ਼ਮਲਵ ਬਿੰਦੂ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
pa: ਸਭ ਸਾਫ਼

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemClear)
en: Memory clear
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਮੁੜ-ਕਾਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenOpen)
en: Open parenthesis
pa: ਬਰੈਕਟ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemPlusMinus)
en: Add to memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਸੰਭਾਲੀ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenClose)
en: Close parenthesis
pa: ਬਰੈਕਟ ਬੰਦ

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbBackspace)
en: Backspace
pa: ਬਕੈਸਪੇਸ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Second button function
pa: ਦੂਜਾ ਬਟਨ ਫੰਕਸ਼ਨ

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
pa: ਸਟੋਰ

en: Write display data into memory
pa: ਦਿੱਖ ਡਾਟਾ ਮੈਮੋਰੀ ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ

en: Set Name
pa: ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Choose From List
pa: ਸੂਚੀ 'ਚੋਂ ਚੁਣੋ

en: New Name for Constant
pa: ਸਥਿਰ ਲਈ ਨਵਾਂ ਨਾਂ

en: New name:
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ:

en: Mathematics
pa: ਗਣਿਤ

en: Electromagnetism
pa: ਬਿਜਲਈ ਚੁੰਬਕ

en: Atomic && Nuclear
pa: ਅਣੂ ਅਤੇ ਪਰਮਾਣੂ

en: Thermodynamics
pa: ਤਾਪ ਵਿਗਿਆਨ

en: Gravitation
pa: ਗਰੂਤਾ

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

note: i18n: tag constant attribute name
en: Euler Number
pa: ਈਉਲਰ ਨੰਬਰ

note: i18n: tag constant attribute name
en: Golden Ratio
pa: ਗੋਲਡਨ ਅਨੁਪਾਤ

note: i18n: tag constant attribute name
en: Light Speed
pa: ਲਾਈਟ ਸਪੀਡ

note: i18n: tag constant attribute name
en: Gravitational Constant
pa: ਗਰੂਤਾ ਸਥਿਰ ਅੰਕ

note: i18n: tag constant attribute name
en: Earth Acceleration
pa: ਧਰਤੀ ਪਰਵੇਸ਼

note: i18n: tag constant attribute name
en: Atomic Mass Unit
pa: ਪਰਮਾਣੂ ਭਾਰ ਯੂਨਿਟ

note: i18n: tag constant attribute name
en: Molar Gas Constant
pa: ਮੋਲਰ ਗੈਸ ਸਥਿਰ ਅੰਕ

note: i18n: tag constant attribute name
en: Avogadro's Number
pa: ਐਵੋਗੈਡਰੋ ਨੰਬਰ
