kcalc - en to pt translation catalogue (225 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
pt: Cores do Mostrador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
pt: &Principal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
pt: &Fundo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
pt: Cores dos Botões

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Background
pt: Fundo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Foreground
pt: Principal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
pt: &Funções:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
pt: Funções est&atísticas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
pt: He&xadecimais:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
pt: &Números:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
pt: &Memória:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
pt: O&perações:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: &Constants:
pt: &Constantes:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, constantsBox)
en: Constants
pt: Constantes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
pt: Predefinido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, buttonlabel)
en: &Button font:
pt: Tipo de letra dos &botões:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_ButtonFont)
en: The font to use for the buttons
pt: O tipo de letra a usar nos botões

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displaylabel)
en: &Display font:
pt: Tipo de letra &do ecrã:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_DisplayFont)
en: The font to use in the display
pt: O tipo de letra a usar no ecrã

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historylabel)
en: &History font:
pt: Tipo de letra do &histórico:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_HistoryFont)
en: The font to use in the history
pt: O tipo de letra a usar no histórico

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
pt: Geral

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
pt: Precisão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
pt: Número &máximo de dígitos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: Maximum number of digits displayed
pt: Número máximo de algarismos apresentados

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
pt: O KCalc consegue calcular com muito mais dígitos que o número que cabe no ecrã. Este valor indica o número máximo de algarismos visíveis, antes de o KCalc começar a usar a notação científica, i.e., a notação do tipo 2,34e12.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Whether to use fixed decimal places
pt: Se se deve usar casas decimais fixas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
pt: Definir a precisão &decimal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FixedPrecision)
en: Number of fixed decimal digits
pt: Número de casas decimais fixas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Grouping
pt: Agrupamento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Whether to group digits
pt: Se se deve agrupar os dígitos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
pt: Agrupar dígitos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_binary_lb)
en: Binary
pt: Binário

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
pt: Diversos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Whether to beep on error
pt: Se deve apitar em caso de erro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
pt: A&pitar em caso de erro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Whether to show the result in the window title
pt: Se deve mostrar o resultado no título da janela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
pt: Mostrar o &resultado no título da janela

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
pt: Se deve usar o Complemento-a-Dois para os números não-decimais

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
pt: Seleccione para usar a notação do Complemento-a-Dois para os números Binários, Octais e Hexadecimais. Esta é uma notação comum para representar os números negativos, para os números não-decimais, nos computadores.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Two's complement
pt: Complemento a dois

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RepeatLastOperation)
en: Repeat operation for each result
pt: Repetir a operação para cada resultado

en: Simple Mode
pt: Modo Simples

en: Science Mode
pt: Modo Científico

en: Statistic Mode
pt: Modo Estatístico

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Numeral System Mode
pt: Modo de Sistema Numeral

en: Show &History
pt: Mostrar o &Histórico

en: Constants &Buttons
pt: &Botões de Constantes

en: Show B&it Edit
pt: Mostrar a Edição de 'B&its'

en: &Constants
pt: &Constantes

en: Add display to memory
pt: Adicionar os dados no ecrã à memória

en: Subtract from memory
pt: Subtrair da memória

en: Third power
pt: Cubo

en: Cube root
pt: Raiz cúbica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
pt: Seno

en: Arc sine
pt: Arco-seno

en: Hyperbolic sine
pt: Seno hiperbólico

en: Inverse hyperbolic sine
pt: Seno hiperbólico inverso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
pt: Coseno

en: Arc cosine
pt: Arco-coseno

en: Hyperbolic cosine
pt: Coseno hiperbólico

en: Inverse hyperbolic cosine
pt: Co-seno hiperbólico inverso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
pt: Tangente

en: Arc tangent
pt: Arco-tangente

en: Hyperbolic tangent
pt: Tangente hiperbólica

en: Inverse hyperbolic tangent
pt: Tangente hiperbólica inversa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
pt: Logaritmo de base 10

en: 10 to the power of x
pt: 10 elevado a x

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
pt: Logaritmo natural

en: Exponential function
pt: Função exponencial

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
pt: Número de dados inseridos

en: Sum of all data items
pt: Soma de todos os dados

[ctx: Mean]
en: Mea
pt: Méd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
pt: Média

en: Sum of all data items squared
pt: Soma de todos os dados ao quadrado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
pt: Desvio-padrão

en: Sample standard deviation
pt: Desvio-padrão da amostra

[ctx: Enter data]
en: Dat
pt: Dad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
pt: Insira os dados

[ctx: Delete last data item]
en: CDat
pt: RDad

en: Delete last data item
pt: Apagar o última item de dados

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Modulo
pt: Módulo

[ctx: Integer division]
en: IntDiv
pt: DivInv

en: Integer division
pt: Divisão inteira

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
pt: Recíproco

en: n Choose m
pt: N Escolhe M

en: Gamma
pt: Gama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
pt: Quadrado

en: Square root
pt: Raiz quadrada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
pt: x elevado a y

en: x to the power of 1/y
pt: x elevado a 1/y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
pt: Exponencial

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
pt: Mediana

en: Last stat item erased
pt: Último item estatístico apagado

en: Stat mem cleared
pt: Memória estatística limpa

en: General Settings
pt: Configuração Geral

en: Font
pt: Tipo de Letra

en: Select Display Font
pt: Escolher o Tipo de Letra

en: Colors
pt: Cores

en: Button & Display Colors
pt: Cores dos Botões e do Mostrador

en: Define Constants
pt: Definir as Constantes

en: KDE Calculator
pt: Calculadora do KDE

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
pt: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, A Equipa do KDE
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben

en: Maintainer
pt: Manutenção

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
pt: A cor do texto no ecrã.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
pt: A cor de fundo do ecrã.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
pt: A cor dos botões dos números.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
pt: A cor dos botões das funções.

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
pt: A cor dos botões estatísticos.

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
pt: A cor dos botões do modo hexadecimal.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
pt: A cor dos botões de memória.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
pt: A cor dos botões das operações.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsButtonsColor), group (Colors)
en: The color of constants buttons.
pt: A cor dos botões das constantes.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberFontsColor), group (Colors)
en: The color of number fonts.
pt: A cor do texto dos números.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionFontsColor), group (Colors)
en: The color of function fonts.
pt: A cor do texto das funções.

note: i18n: ectx: label, entry (StatFontsColor), group (Colors)
en: The color of statistical fonts.
pt: A cor dos textos estatísticos.

note: i18n: ectx: label, entry (HexFontsColor), group (Colors)
en: The color of hex fonts.
pt: A cor dos textos em hexadecimal.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryFontsColor), group (Colors)
en: The color of memory fonts.
pt: A cor dos conteúdos da memória.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationFontsColor), group (Colors)
en: The color of operation font.
pt: A cor dos textos das operações.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsFontsColor), group (Colors)
en: The color of constants fonts.
pt: A cor dos textos das constantes.

note: i18n: ectx: label, entry (ButtonFont), group (Font)
en: The font to use for the buttons.
pt: O tipo de letra a usar nos botões.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
pt: O tipo de letra a usar no ecrã.

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryFont), group (Font)
en: The font to use in the history.
pt: O tipo de letra a usar no histórico.

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
pt: O número máximo de algarismos apresentados.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Precision), group (Precision)
en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
pt: 
    	O KCalc consegue calcular com muito mais dígitos que o número que
            cabe no ecrã. Este valor indica o número máximo de algarismos
            visíveis, antes de o KCalc começar a usar a notação científica,
    	i.e., a notação do tipo 2,34e12.

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
pt: Número de casas decimais fixas.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
pt: Se se deve usar casas decimais fixas.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
pt: Se se deve Apitar em caso de erro.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
pt: Se se deve mostrar o resultado no título da janela.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
pt: Se se deve agrupar os dígitos.

note: i18n: ectx: label, entry (TwosComplement), group (General)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
pt: Se deve usar o Complemento-a-Dois para os números não-decimais.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TwosComplement), group (General)
en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
pt: 
            Seleccione para usar a notação do Complemento-a-Dois para os números
            Binários, Octais e Hexadecimais. Esta é uma notação comum para 
            representar os números negativos, para os números não-decimais,
            nos computadores.

note: i18n: ectx: label, entry (RepeatLastOperation), group (General)
en: Enables that the last operation is repeated when "=" is pressed
pt: Activa a repetição da última operação quando carregar no "="

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Easy Calculator Mode
pt: Modo de Calculadora Simples

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
pt: Um modo muito simples, onde só aparecem os botões de cálculo básicos

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Science Calculator Mode
pt: Modo de Calculadora Científica

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with science buttons and optional constants buttons
pt: Modo com teclas científicas e de constantes opcionais

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Statistic Calculator Mode
pt: Modo de Calculadora Científica

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
pt: Modo com teclas adicionais de estatística e de constantes opcionais

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
pt: Modo com teclas de lógica e base seleccionável. Disponibilização da edição de bits opcional.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBitset), group (General)
en: Whether to show the bit edit widget.
pt: Se se deve mostrar o item de edição de 'bits'.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
pt: Se se deve mostrar botões de constantes.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHistory), group (General)
en: Whether to show the history window.
pt: Se se deve mostrar o item de edição de 'bits'.

note: i18n: ectx: label, entry (AngleMode), group (General)
en: Degrees, radians or grads
pt: Graus, radianos ou grados

note: i18n: ectx: label, entry (BaseMode), group (General)
en: Numeric base
pt: Base numérica

note: i18n: ectx: label, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
pt: As figuras binárias serão separadas por um espaço em branco ao fim de cada X-ésimo dígito.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
pt: 
                Para uma melhor legibilidade, é possível agrupar os algarismos individuais em pares,
                por exemplo, em vez de 10111001 poderá mostrar 1011 1001, indicando o valor 4,
                inserindo um espaço em branco ao fim de cada 4 algarismos.

note: i18n: ectx: label, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
pt: As figuras em octal serão separadas por um espaço em branco ao fim de cada X-ésimo dígito.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
pt: 
                Para uma melhor legibilidade, é possível agrupar os algarismos individuais em pares,
                por exemplo, em vez de 42140213 poderá mostrar 4214 0213, indicando o valor 4,
                inserindo um espaço em branco ao fim de cada 4 algarismos.

note: i18n: ectx: label, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
pt: Os números em hexadecimal serão separados por um espaço ao fim de cada X-ésimo algarismo.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
pt: 
                Para uma melhor legibilidade, é possível agrupar os algarismos individuais em pares,
                por exemplo, em vez de AF1C42 poderá mostrar AF 1C 42, indicando o valor 2,
                inserindo um espaço em branco ao fim de cada 2 algarismos.

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
pt: Nome das constantes programáveis pelo utilizador.

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
pt: Lista das constantes programáveis pelo utilizador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcBitset, mBitset)
en: Click on a Bit to toggle it.
pt: Carregue num bit para o comutar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, degRadio)
en: &Deg
pt: &Graus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: Switch base to hexadecimal.
pt: Mudar a base para hexadecimal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, decRadio)
en: Switch base to decimal.
pt: Mudar a base para decimal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Switch base to octal.
pt: Mudar a base para octal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, binRadio)
en: Switch base to binary.
pt: Mudar a base para binária.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
pt: Limpar dados

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: CSt
pt: Lim

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
pt: OU bit-a-bit

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbOR)
en: OR
pt: OU

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbSd)
en: SD
pt: DP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
pt: Modo hiperbólico

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyp
pt: Hip

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
pt: Deslocamento de bits para a direita

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Rsh
pt: ->

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCube)
en: Cube
pt: Cubo

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Mod
pt: Mód

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
pt: XOR Bit-a-Bit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
pt: E bit-a-bit

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbAND)
en: AND
pt: E

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
pt: Deslocamento de bits para a esquerda

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Dat
pt: Dad

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sin
pt: Sen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mea
pt: Méd

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbPower)
en: pow
pt: pot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
pt: Complemento para um

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
pt: Percentagem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
pt: Divisão

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
pt: Multiplicação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Minus
pt: Menos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlus)
en: Plus
pt: Mais

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
pt: Resultado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
pt: Sinal decimal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
pt: Limpar tudo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemClear)
en: Memory clear
pt: Limpar a memória

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
pt: Valor em memória

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
pt: Mudar o sinal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenOpen)
en: Open parenthesis
pt: Abrir Parêntesis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
pt: Limpar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemPlusMinus)
en: Add to memory
pt: Adicionar à memória

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
pt: Armazenar em memória

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenClose)
en: Close parenthesis
pt: Fechar parêntesis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Second button function
pt: Função do segundo botão

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
pt: Guardar

en: Write display data into memory
pt: Gravar os dados no ecrã para a memória

en: Set Name
pt: Mudar o Nome

en: Choose From List
pt: Escolher da Lista

en: New Name for Constant
pt: Novo Nome para a Constante

en: New name:
pt: Novo nome:

en: Mathematics
pt: Matemática

en: Electromagnetism
pt: Electromagnetismo

en: Atomic && Nuclear
pt: Atómico e Nuclear

en: Thermodynamics
pt: Termodinâmica

en: Gravitation
pt: Gravitação

[ctx: @label accessibility description of the calculation result display]
en: Result Display
pt: Apresentação do Resultado

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

note: i18n: tag constant attribute name
en: Euler Number
pt: Número de Euler

note: i18n: tag constant attribute name
en: Golden Ratio
pt: Número Dourado

note: i18n: tag constant attribute name
en: Light Speed
pt: Velocidade da Luz

note: i18n: tag constant attribute name
en: Planck's Constant
pt: Constante de Planck

note: i18n: tag constant attribute name
en: Gravitational Constant
pt: Constante Gravitacional

note: i18n: tag constant attribute name
en: Earth Acceleration
pt: Aceleração da Terra

note: i18n: tag constant attribute name
en: Elementary Charge
pt: Carga Elementar

note: i18n: tag constant attribute name
en: Impedance of Vacuum
pt: Impedância do Vácuo

note: i18n: tag constant attribute name
en: Fine-Structure Constant
pt: Constante de Estruturas Finas

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permeability of Vacuum
pt: Permeabilidade do Vácuo

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permittivity of Vacuum
pt: Permissividade do Vácuo

note: i18n: tag constant attribute name
en: Boltzmann Constant
pt: Constante de Boltzmann

note: i18n: tag constant attribute name
en: Atomic Mass Unit
pt: Unidade de Massa Atómica

note: i18n: tag constant attribute name
en: Molar Gas Constant
pt: Constante Molar dos Gases

note: i18n: tag constant attribute name
en: Stefan-Boltzmann Constant
pt: Constante Stefan-Boltzmann

note: i18n: tag constant attribute name
en: Avogadro's Number
pt: Número de Avogadro
