kcalc - en to ro translation catalogue (229 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FollowSystemTheme)
en: Follow system color scheme
ro: Urmează schema de culori a sistemului

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
ro: Culori afișaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
ro: Culoare &text:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
ro: Culoare f&undal:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
ro: Culori butoane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Background
ro: Fundal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Foreground
ro: Prim plan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
ro: &Funcții:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
ro: Funcții &statistice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
ro: He&xazecimale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
ro: &Numere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
ro: &Memorie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
ro: O&perații:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: &Constants:
ro: &Constante:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants)
en: Constants
ro: Constante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
ro: Predefinit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, buttonlabel)
en: &Button font:
ro: Font &butoane:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_ButtonFont)
en: The font to use for the buttons
ro: Fontul de utilizat pentru butoane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displaylabel)
en: &Display font:
ro: F&ont afișaj:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_DisplayFont)
en: The font to use in the display
ro: Fontul de utilizat în afișaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historylabel)
en: &History font:
ro: Font pentru &istoric:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_HistoryFont)
en: The font to use in the history
ro: Fontul de utilizat pentru istoric

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
ro: Generale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
ro: Precizie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
ro: Numărul &maxim de cifre:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: Maximum number of digits displayed
ro: Numărul maxim de cifre afișate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
ro: KCalc poate opera cu mai multe cifre decât încap pe afișaj. Această configurare dă numărul maxim de cifre afișate înainte ca KCalc să înceapă folosirea notației științifice, de tipul 2.34e12.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Whether to use fixed decimal places
ro: Dacă să fie folosit un număr fix de zecimale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
ro: Setează precizia &zecimală

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FixedPrecision)
en: Number of fixed decimal digits
ro: Numărul de cifre zecimale fixe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Grouping
ro: Grupare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Whether to group digits
ro: Dacă să fie grupate cifrele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
ro: Grupare cifre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_binary_lb)
en: Binary
ro: Binar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_hexadecimal_lb)
en: Hexadecimal
ro: Hexazecimal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
ro: Diverse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Whether to beep on error
ro: Dacă să fie generat sunet la eroare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
ro: &Sunet la eroare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Whether to show the result in the window title
ro: Dacă să fie afișat rezultatul în titlul ferestrei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
ro: Afișează &rezultatul în titlul ferestrei

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
ro: Controlează dacă să fie folosit sau nu complementul față de doi pentru numere care nu sunt în baza zece

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
ro: Alege utilizarea notației complement față de doi pentru numere binare, ocatale și hexadecimale. Aceasta este o notație uzuală folosită la reprezentarea numerelor negative care nu sunt în baza zece în calculatoare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Two's complement
ro: Complement față de 2

en: Simple Mode
ro: Regim simplu

en: Science Mode
ro: Regim științific

en: Statistic Mode
ro: Regim statistic

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Numeral System Mode
ro: Regim de sistem numeric

en: Show &History
ro: Arată &istoricul

en: Constants &Buttons
ro: &Butoane constante

en: Show B&it Edit
ro: Arată editor b&it

en: &Constants
ro: &Constante

en: Add display to memory
ro: Adaugă afișajul în memorie

en: Subtract from memory
ro: Scade din memorie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSqrt)
en: Square root
ro: Rădăcina pătrată

en: Cube root
ro: Rădăcina cubică

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
ro: Sinus

en: Arc sine
ro: Arcsinus

en: Hyperbolic sine
ro: Sinus hiperbolic

en: Inverse hyperbolic sine
ro: Sinus hiperbolic invers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
ro: Cosinus

en: Arc cosine
ro: Arccosinus

en: Hyperbolic cosine
ro: Cosinus hiperbolic

en: Inverse hyperbolic cosine
ro: Cosinus hiperbolic invers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
ro: Tangentă

en: Arc tangent
ro: Arctangentă

en: Hyperbolic tangent
ro: Tangentă hiperbolică

en: Inverse hyperbolic tangent
ro: Tangentă hiperbolică inversă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
ro: Logaritm în baza 10

en: 10 to the power of x
ro: 10 la puterea x

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
ro: Logaritm natural

en: Exponential function
ro: Funcție exponențială

en: Imaginary unit
ro: Unitate imaginară

en: Polar complex
ro: Complex polar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
ro: Numărul de date introduse

en: Sum of all data items
ro: Suma tuturor elementelor de date

[ctx: Mean]
en: Mea
ro: Med

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
ro: Media

en: Sum of all data items squared
ro: Suma pătratelor tuturor termenilor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
ro: Deviația standard

en: Sample standard deviation
ro: Deviație standard de probă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
ro: Introduce date

en: Delete last data item
ro: Șterge ultimul element date

en: Integer division
ro: Împărțire întreagă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
ro: Reciproca

en: n Choose m
ro: Combinări de n luate câte m

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
ro: Pătrat

en: Third power
ro: Puterea a treia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
ro: x la puterea y

en: x to the power of 1/y
ro: x la puterea 1/y

[ctx: Memory cleared]
en: M cleared
ro: M curățată

en: Number of data entered =
ro: Numărul de date introduse =

en: Number of data entered =
ro: Numărul de date introduse =

en: Sum of all data items =
ro: Suma tuturor elementelor de date =

en: Mean =
ro: Media =

en: Sum of squares =
ro: Suma pătratelor =

en: Median =
ro: Mediana =

en: Median =
ro: Mediana =

en: Last stat data erased
ro: Ultima dată statistică ștearsă

en: Stat mem cleared
ro: Memoria statistică a fost ștearsă

en: General Settings
ro: Configurări generale

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Colors
ro: Culori

en: Button & Display Colors
ro: Culori butoane și afișaj

en: Define Constants
ro: Definește constante

en: KDE Calculator
ro: Calculator KDE

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
ro: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, Echipa KDE
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben

en: Maintainer
ro: Responsabil

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
ro: Culoarea textului afișajului.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
ro: Culoarea de fundal a afișajului.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
ro: Culoare butoanelor număr.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
ro: Culoare butoanelor funcție.

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
ro: Culoarea butoanelor statistice.

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
ro: Culoarea butoanelor hexazecimale.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
ro: Culoarea butoanelor de memorie.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
ro: Culoarea butoanelor de operații.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsButtonsColor), group (Colors)
en: The color of constants buttons.
ro: Culoarea butoanelor cu constante.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberFontsColor), group (Colors)
en: The color of number fonts.
ro: Culoare fonturilor de numere.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionFontsColor), group (Colors)
en: The color of function fonts.
ro: Culoare fonturilor de funcții.

note: i18n: ectx: label, entry (StatFontsColor), group (Colors)
en: The color of statistical fonts.
ro: Culoarea fonturilor statistice.

note: i18n: ectx: label, entry (HexFontsColor), group (Colors)
en: The color of hex fonts.
ro: Culoarea fonturilor hexazecimale.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryFontsColor), group (Colors)
en: The color of memory fonts.
ro: Culoarea fonturilor de memorie.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationFontsColor), group (Colors)
en: The color of operation font.
ro: Culoarea fontului de operații.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsFontsColor), group (Colors)
en: The color of constants fonts.
ro: Culoarea fonturilor de constante.

note: i18n: ectx: label, entry (ButtonFont), group (Font)
en: The font to use for the buttons.
ro: Fontul de utilizat pentru butoane.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
ro: Fontul de utilizat în afișaj.

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryFont), group (Font)
en: The font to use in the history.
ro: Fontul de utilizat în istoric.

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
ro: Numărul maxim de cifre afișate.

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
ro: Numărul de cifre zecimale fixate.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
ro: Controlează dacă să fie folosit sau nu un număr fix de zecimale.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
ro: Dacă să fie generat sau nu sunet la eroare.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
ro: Dacă să fie afișat sau nu rezultatul în fereastra de titlu.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
ro: Dacă să fie grupate cifrele.

note: i18n: ectx: label, entry (TwosComplement), group (General)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
ro: Controlează dacă să fie folosit sau nu complementul față de doi pentru numere care nu sunt în baza zece.

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Easy Calculator Mode
ro: Regim de calculator simplu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
ro: Un regim foarte simplu, în care sunt afișate numai butoanele de bază.

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Science Calculator Mode
ro: Regim de calculator științific

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with science buttons and optional constants buttons
ro: Un regim cu butoane științifice și butoane opționale pentru constante

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Statistic Calculator Mode
ro: Regim de calculator statistic

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
ro: Un regim cu butoane statistice suplimentare și butoane opționale pentru constante

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBitset), group (General)
en: Whether to show the bit edit widget.
ro: Dacă să fie afișat editorul de biți.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
ro: Controlează dacă să fie afișate sau nu butoanele pentru constante.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHistory), group (General)
en: Whether to show the history window.
ro: Dacă să fie arătată fereastra cu istoric.

note: i18n: ectx: label, entry (AngleMode), group (General)
en: Degrees, radians or grads
ro: Grade, radiani sau gradiani

note: i18n: ectx: label, entry (BaseMode), group (General)
en: Numeric base
ro: Baza de numerație

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
ro: Denumirea constantelor programabile de către utilizator.

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
ro: Lista constantelor programabile de către utilizator

note: i18n: ectx: property (accessibleDescription), widget (KCalcDisplay, calc_display)
en: Result Display
ro: Afișaj pentru rezultat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcBitset, mBitset)
en: Click on a Bit to toggle it.
ro: Apăsați pe un bit pentru a-l comuta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, numeralSystemComboBox)
en: Switch base
ro: Schimbă baza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
ro: SAU pe bit

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbOR)
en: OR
ro: SAU

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
ro: ȘI pe bit

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbAND)
en: AND
ro: ȘI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
ro: Mod hiperbolic

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyp
ro: Hip

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
ro: SAU-EXCLUSIV pe bit

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mea
ro: Media

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
ro: Complement față de 1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
ro: Șterge memoria datelor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
ro: Deplasare dreapta pe bit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbI)
en: Imaginary Unit
ro: Unitate imaginară

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
ro: Mediana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
ro: Deplasare stânga pe bit

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbPower)
en: pow
ro: put

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb6)
en: Six
ro: Șase

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb2)
en: Two
ro: Doi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
ro: Procent

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percentage
ro: Procentaj

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb9)
en: Nine
ro: Nouă

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb4)
en: Four
ro: Patru

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb5)
en: Five
ro: Cinci

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Subtract
ro: Scade

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbPlus)
en: Add
ro: Adună

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb1)
en: One
ro: Unu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
ro: Împărțire

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Divide
ro: Împarte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
ro: Înmulțire

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiply
ro: Înmulțește

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
ro: Punct zecimal

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb3)
en: Three
ro: Trei

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
ro: Rezultat

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Equals
ro: Egal cu

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb7)
en: Seven
ro: Șapte

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb8)
en: Eight
ro: Opt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
ro: Șterge tot

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: All clear
ro: Curăță tot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemClear) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMemClear)
en: Memory clear
ro: Curățare memorie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
ro: Număr memorat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
ro: Schimbă semnul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenOpen)
en: Open parenthesis
ro: Paranteză de deschidere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
ro: Curăță

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemPlusMinus)
en: Add to memory
ro: Adaugă în memorie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
ro: Stare memorie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenClose)
en: Close parenthesis
ro: Paranteză de închidere

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbBackspace)
en: Return
ro: Retur

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbBackspace)
en: Backspace
ro: Ștergere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Second button function
ro: Alte funcții

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbShift) i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Shift
ro: Altele

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
ro: Stochează

en: Write display data into memory
ro: Scrie datele afișate în memorie

en: Set Name
ro: Stabilește denumirea

en: Choose From List
ro: Alege din listă

en: New Name for Constant
ro: Nume nou pentru constantă

en: New name:
ro: Denumire nouă:

en: Mathematics
ro: Matematică

en: Electromagnetism
ro: Elegromagnetică

en: Atomic && Nuclear
ro: Atomic și nuclear

en: Thermodynamics
ro: Termodinamică

en: Gravitation
ro: Gravitație

[ctx: @label accessibility description of the calculation result display]
en: Result Display
ro: Afișaj pentru rezultat

[ctx: @action:inmenu]
en: &Copy
ro: &Copiază

[ctx: Second button functions are active]
en: SHIFT
ro: ALTELE

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: tag constant attribute name
en: Euler Number
ro: Numărul Euler

note: i18n: tag constant attribute name
en: Golden Ratio
ro: Secțiunea de aur

note: i18n: tag constant attribute name
en: Light Speed
ro: Viteza luminii

note: i18n: tag constant attribute name
en: Planck's Constant
ro: Constanta Planck

note: i18n: tag constant attribute name
en: Gravitational Constant
ro: Constanta gravitațională

note: i18n: tag constant attribute name
en: Earth Acceleration
ro: Accelerația terestră

note: i18n: tag constant attribute name
en: Elementary Charge
ro: Sarcina elementară

note: i18n: tag constant attribute name
en: Impedance of Vacuum
ro: Impedanța vidului

note: i18n: tag constant attribute name
en: Fine-Structure Constant
ro: Constanta structurii fine

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permeability of Vacuum
ro: Permeabilitatea vidului

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permittivity of Vacuum
ro: Permitivitatea vidului

note: i18n: tag constant attribute name
en: Boltzmann Constant
ro: Constanta Boltzmann

note: i18n: tag constant attribute name
en: Atomic Mass Unit
ro: Unitatea atomică de masă

note: i18n: tag constant attribute name
en: Molar Gas Constant
ro: Constanta gazoasă molară

note: i18n: tag constant attribute name
en: Stefan-Boltzmann Constant
ro: Constanta Stefan-Boltzmann

note: i18n: tag constant attribute name
en: Avogadro's Number
ro: Numărul lui Avogadro
