kcalc - en to sv translation catalogue (219 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
sv: Visa färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
sv: &Förgrund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
sv: &Bakgrund:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
sv: Knappfärger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Background
sv: Bakgrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Foreground
sv: Förgrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
sv: &Funktioner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
sv: St&atistikfunktioner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
sv: He&xadecimala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
sv: &Nummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
sv: &Minne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
sv: O&perationer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: &Constants:
sv: &Konstanter:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, constantsBox)
en: Constants
sv: Konstanter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
sv: Fördefinierad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, buttonlabel)
en: &Button font:
sv: &Knappteckensnitt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_ButtonFont)
en: The font to use for the buttons
sv: Teckensnitt att använda för knapparna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displaylabel)
en: &Display font:
sv: &Sifferteckensnitt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_DisplayFont)
en: The font to use in the display
sv: Teckensnitt att använda i nummerfönstret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historylabel)
en: &History font:
sv: &Historikteckensnitt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_HistoryFont)
en: The font to use in the history
sv: Teckensnitt att använda i historiken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
sv: &Maximalt antal siffror:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: Maximum number of digits displayed
sv: Maximalt antal siffror som visas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
sv: Kcalc kan utföra beräkningar med mycket fler siffror än som kan visas i nummerfönstret. Den här inställningen anger maximala antalet siffror som visas innan Kcalc börjar använda vetenskaplig notation, dvs. notation av typen 2,34e12.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Whether to use fixed decimal places
sv: Om fasta decimalsiffror ska användas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
sv: Ange &decimal precision

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FixedPrecision)
en: Number of fixed decimal digits
sv: Antal fasta decimalsiffror

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Grouping
sv: Gruppering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Whether to group digits
sv: Om siffror ska grupperas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
sv: Gruppera siffror

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_binary_lb)
en: Binary
sv: Binär

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_octal_lb)
en: Octal
sv: Oktal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
sv: Diverse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Whether to beep on error
sv: Om ljudsignal ska användas vid fel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
sv: L&judsignal vid fel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Whether to show the result in the window title
sv: Om resultatet ska visas i fönstrets namnlist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
sv: Visa &resultat i fönstrets namnlist

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
sv: Om tvåkomplement ska användas för andra tal än decimaltal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
sv: Välj att använda tvåkomplementsnotation för binära, oktala och hexadecimala tal. Det är en vanlig notation för att representera negativa tal för andra tal än decimaltal i datorer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Two's complement
sv: Tvåkomplement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RepeatLastOperation)
en: Repeat operation for each result
sv: Upprepa åtgärd för varje resultat

en: Simple Mode
sv: Enkelt läge

en: Science Mode
sv: Vetenskapligt läge

en: Statistic Mode
sv: Statistiskläge

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Numeral System Mode
sv: Nummersystemläge

en: Show &History
sv: Visa &historik

en: Constants &Buttons
sv: &Konstantknappar

en: Show B&it Edit
sv: Visa b&itredigering

en: &Constants
sv: &Konstanter

en: Add display to memory
sv: Lägg till i minne

en: Subtract from memory
sv: Subtrahera från minne

en: Third power
sv: Upphöjt till tre

en: Cube root
sv: Kubrot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
sv: Sinus

en: Arc sine
sv: Arcus sinus

en: Hyperbolic sine
sv: Hyperbolisk sinus

en: Inverse hyperbolic sine
sv: Hyperbolisk arcus sinus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
sv: Cosinus

en: Arc cosine
sv: Arcus cosinus

en: Hyperbolic cosine
sv: Hyperbolisk cosinus

en: Inverse hyperbolic cosine
sv: Hyperbolisk arcus cosinus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
sv: Tangens

en: Arc tangent
sv: Arcus tangens

en: Hyperbolic tangent
sv: Hyperbolisk tangens

en: Inverse hyperbolic tangent
sv: Hyperbolisk arcus tangens

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
sv: Logaritm med bas 10

en: 10 to the power of x
sv: 10 upphöjt till x

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
sv: Naturlig log

en: Exponential function
sv: Exponentialfunktion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
sv: Antal inskrivna värden

en: Sum of all data items
sv: Summan av alla datavärden

[ctx: Mean]
en: Mea
sv: Medel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
sv: Medelvärde

en: Sum of all data items squared
sv: Summan av kvadraten av alla datavärden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
sv: Standardavvikelse

en: Sample standard deviation
sv: Värdenas standardavvikelse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
sv: Ange data

en: Delete last data item
sv: Ta bort sista datavärdet

[ctx: Integer division]
en: IntDiv
sv: Intdiv

en: Integer division
sv: Heltalsdivision

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
sv: Inverterat värde

en: n Choose m
sv: n välj m

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
sv: Fakultet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
sv: Kvadrat

en: Square root
sv: Kvadratrot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
sv: x upphöjt till y

en: x to the power of 1/y
sv: x upphöjt till 1/y

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Shift
sv: Skift

en: Last stat item erased
sv: Sista stat-objektet borttaget

en: Stat mem cleared
sv: Statistikminne rensat

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Font
sv: Teckensnitt

en: Select Display Font
sv: Välj sifferteckensnitt

en: Colors
sv: Färger

en: Button & Display Colors
sv: Knapp- och sifferfärger

en: Define Constants
sv: Definiera konstanter

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCalculator)
en: KCalc
sv: Kcalc

en: KDE Calculator
sv: Miniräknare för KDE

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
sv: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, KDE-gruppen
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben

en: Maintainer
sv: Underhåll

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
sv: Nummerfönstrets förgrundsfärg.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
sv: Nummerfönstrets bakgrundsfärg.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
sv: Färgen på nummerknapparna.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
sv: Färgen på funktionsknapparna.

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
sv: Färgen på statistikknapparna.

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
sv: Färgen på hexadecimala knapparna.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
sv: Färgen på minnesknapparna.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
sv: Färgen på operationsknapparna.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsButtonsColor), group (Colors)
en: The color of constants buttons.
sv: Färgen på konstantknapparna.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberFontsColor), group (Colors)
en: The color of number fonts.
sv: Färgen på nummerteckensnitten.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionFontsColor), group (Colors)
en: The color of function fonts.
sv: Färgen på funktionsteckensnitten.

note: i18n: ectx: label, entry (StatFontsColor), group (Colors)
en: The color of statistical fonts.
sv: Färgen på statistikteckensnitten.

note: i18n: ectx: label, entry (HexFontsColor), group (Colors)
en: The color of hex fonts.
sv: Färgen på hexadecimala teckensnitten.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryFontsColor), group (Colors)
en: The color of memory fonts.
sv: Färgen på minnesteckensnitten.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationFontsColor), group (Colors)
en: The color of operation font.
sv: Färgen på operationsteckensnitten.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsFontsColor), group (Colors)
en: The color of constants fonts.
sv: Färgen på konstantteckensnitten.

note: i18n: ectx: label, entry (ButtonFont), group (Font)
en: The font to use for the buttons.
sv: Teckensnitt att använda för knapparna.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
sv: Teckensnitt att använda i nummerfönstret.

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryFont), group (Font)
en: The font to use in the history.
sv: Teckensnitt att använda i historiken.

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
sv: Maximalt antal siffror som visas.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Precision), group (Precision)
en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
sv: 
    	Kcalc kan utföra beräkningar med mycket fler siffror än som kan
    	visas i nummerfönstret. Den här inställningen anger maximala antalet
    	siffror som visas innan Kcalc börjar använda vetenskaplig notation,
    	dvs. notation av typen 2,34e12.

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
sv: Antal fasta decimalsiffror.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
sv: Om fasta decimalsiffror ska användas.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
sv: Om ljudsignal ska användas vid fel.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
sv: Om resultatet ska visas i fönstrets namnlist.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
sv: Om siffror ska grupperas.

note: i18n: ectx: label, entry (TwosComplement), group (General)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
sv: Om tvåkomplement ska användas för andra tal än decimaltal.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TwosComplement), group (General)
en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
sv: 
            Välj att använda tvåkomplementsnotation för binära, oktala och
            hexadecimala tal. Det är en vanlig notation för att representera
            negativa tal för andra tal än decimaltal i datorer.

note: i18n: ectx: label, entry (RepeatLastOperation), group (General)
en: Enables that the last operation is repeated when "=" is pressed
sv: Aktiverar att senaste åtgärd upprepas när "=" trycks ner

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Easy Calculator Mode
sv: Enkelt räknarläge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
sv: Ett mycket enkelt läge där bara de grundläggande räknarknapparna visas

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Science Calculator Mode
sv: Vetenskapligt räknarläge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with science buttons and optional constants buttons
sv: Läge med vetenskapliga knappar och valfria konstantknappar

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Statistic Calculator Mode
sv: Statistiskt räknarläge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
sv: Läge med ytterligare statistikknappar och valfria konstantknappar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
sv: Läge med logikknappar och val av bas. Valfri bitredigering tillgänglig.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBitset), group (General)
en: Whether to show the bit edit widget.
sv: Om den grafiska bitredigeringskomponenten ska visas.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
sv: Om konstantknapparna ska visas.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHistory), group (General)
en: Whether to show the history window.
sv: Om historikfönstret ska visas eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (AngleMode), group (General)
en: Degrees, radians or grads
sv: Grader, radianer eller nygrader

note: i18n: ectx: label, entry (BaseMode), group (General)
en: Numeric base
sv: Nummerbas

note: i18n: ectx: label, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
sv: Binära siffror skiljs åt av ett blanktecken efter var X:te siffra.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
sv: 
    För bättre läsbarhet är det möjligt att gruppera enskilda siffror i par. Det
    går exempelvis att visa 1011 1001 istället för 10111001, genom att välja
    inställningen 4, och på så sätt infoga ett blanktecken efter var fjärde siffra.

note: i18n: ectx: label, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
sv: Oktala siffror skiljs åt av ett blanktecken efter var X:te siffra.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
sv: 
    För bättre läsbarhet är det möjligt att gruppera enskilda siffror i par. Det
    går exempelvis att visa 4214 0213 istället för 42140213, genom att välja
    inställningen 4, och på så sätt infoga ett blanktecken efter var fjärde siffra.

note: i18n: ectx: label, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
sv: Hexadecimala siffror skiljs åt av ett blanktecken efter var X:te siffra.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
sv: 
    För bättre läsbarhet är det möjligt att gruppera enskilda siffror i par. Det
    går exempelvis att visa AF 1C 42 istället för AF1C42, genom att välja
    inställningen 2, och på så sätt infoga ett blanktecken efter varannan siffra.

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
sv: Namn på användarprogrammerbara konstanter.

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C1
sv: K1

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C2
sv: K2

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C3
sv: K3

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C4
sv: K4

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C5
sv: K5

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C6
sv: K6

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
sv: Lista över användarprogrammerbara konstanter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcBitset, mBitset)
en: Click on a Bit to toggle it.
sv: Klicka på en bit för att ändra den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, degRadio)
en: &Deg
sv: Gra&d

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gradRadio)
en: &Grad
sv: Ny&grad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: Switch base to hexadecimal.
sv: Byt radix till hexadecimal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, decRadio)
en: Switch base to decimal.
sv: Byt radix till decimal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Switch base to octal.
sv: Byt radix till oktal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Oc&t
sv: Ok&t

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, binRadio)
en: Switch base to binary.
sv: Byt radix till binär.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
sv: Rensa datalagring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
sv: Bitbaserad ELLER

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
sv: Hyperboliskt läge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
sv: Bitskift åt höger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCube)
en: Cube
sv: Kub

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
sv: Bitbaserad ELLER

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
sv: Bitbaserad OCH

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
sv: Bitskift åt vänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mea
sv: Medel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
sv: Ettkomplement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
sv: Procent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
sv: Multiplikation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
sv: Resultat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
sv: Decimaltecken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
sv: Rensa allt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemClear)
en: Memory clear
sv: Rensa minne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
sv: Hämta minne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
sv: Ändra tecken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenOpen)
en: Open parenthesis
sv: Startparentes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
sv: Rensa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemPlusMinus)
en: Add to memory
sv: Addera till minne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
sv: Lagra i minne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenClose)
en: Close parenthesis
sv: Slutparentes

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbBackspace)
en: Backspace
sv: Baksteg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Second button function
sv: Annan knappfunktion

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
sv: Lagra

en: Write display data into memory
sv: Skriv nummerfönstrets data i minnet

en: Set Name
sv: Ange namn

en: Choose From List
sv: Välj i en lista

en: New Name for Constant
sv: Nytt namn på konstant

en: New name:
sv: Nytt namn:

en: Mathematics
sv: Matematik

en: Electromagnetism
sv: Elektromagnetism

en: Atomic && Nuclear
sv: Atomer och kärnfysik

en: Thermodynamics
sv: Termodynamik

[ctx: Normal button functions are active]
en: NORM
sv: Norm

[ctx: Second button functions are active]
en: SHIFT
sv: Skift

[ctx: @label accessibility description of the calculation result display]
en: Result Display
sv: Resultatvisning

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: tag constant attribute name
en: Euler Number
sv: Eulers tal

note: i18n: tag constant attribute name
en: Golden Ratio
sv: Gyllene snitt

note: i18n: tag constant attribute name
en: Light Speed
sv: Ljushastigheten

note: i18n: tag constant attribute name
en: Planck's Constant
sv: Plancks konstant

note: i18n: tag constant attribute name
en: Gravitational Constant
sv: Gravitationskonstanten

note: i18n: tag constant attribute name
en: Earth Acceleration
sv: Jordaccelerationen

note: i18n: tag constant attribute name
en: Elementary Charge
sv: Elementarladdningen

note: i18n: tag constant attribute name
en: Impedance of Vacuum
sv: Impedansen i vakuum

note: i18n: tag constant attribute name
en: Fine-Structure Constant
sv: Finstrukturkonstanten

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permeability of Vacuum
sv: Permeabiliteten i vakuum

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permittivity of Vacuum
sv: Kapacitiviteten i vakuum

note: i18n: tag constant attribute name
en: Boltzmann Constant
sv: Boltzmanns konstant

note: i18n: tag constant attribute name
en: Atomic Mass Unit
sv: Atommassenheten

note: i18n: tag constant attribute name
en: Molar Gas Constant
sv: Allmänna gaskonstanten

note: i18n: tag constant attribute name
en: Stefan-Boltzmann Constant
sv: Stefan-Boltzmanns konstant

note: i18n: tag constant attribute name
en: Avogadro's Number
sv: Avogadros tal
