kcalc - en to ug translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
ug: تېكىست رەڭگى(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
ug: تەگلىك(&B):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
ug: ئەسلەك(&M):

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
ug: ئادەتتىكى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
ug: ئېنىقلىقى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Grouping
ug: گۇرۇپپىلاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_binary_lb)
en: Binary
ug: ئىككىلىك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_octal_lb)
en: Octal
ug: سەككىزلىك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_hexadecimal_lb)
en: Hexadecimal
ug: ئون ئالتىلىك سان

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
ug: ئارىلاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
ug: خاتالىق كۆرۈلسە زىل چال(&B)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSqrt)
en: Square root
ug: كۋادرات يىلتىز

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
ug: سىنۇس

en: Arc sine
ug: ئارك سىنۇس

en: Hyperbolic sine
ug: گىپېربولالىق سىنۇس

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
ug: كوسىنوس

en: Arc cosine
ug: ئارك كوسىنوس

en: Hyperbolic cosine
ug: گىپېربولالىق كوسىنوس

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
ug: تانگېنس

en: Arc tangent
ug: ئارك تانگېنس

en: Hyperbolic tangent
ug: گىپېربولالىق تانگېنس

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
ug: ئوتتۇرىچە

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
ug: ئۆلچەملىك ئېغىش

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
ug: فاكتورىئال

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
ug: تۆت چاسا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
ug: كۆرسەتكۈچ

en: General Settings
ug: ئادەتتىكى تەڭشەك

en: Colors
ug: رەڭلەر

en: Maintainer
ug: مەسئۇل كىشى

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Log
ug: خاتىرە

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tan
ug: جىگەررەڭ

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbTan)
en: T
ug: پ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Ln
ug: قۇر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
ug: ئوتتۇرىسى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
ug: پىرسەنت

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Minus
ug: مىنۇس

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlus)
en: Plus
ug: پىلۇس

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
ug: تارماق

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
ug: كۆپەيتىش

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
ug: نەتىجە

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
ug: ھەممىنى تازىلا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
ug: تازىلا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemPlusMinus)
en: Add to memory
ug: ئەسلەككە قوش

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
ug: ساقلا

en: Set Name
ug: ئاتىنى بەلگىلەش

en: New name:
ug: يېڭى ئات:

en: Mathematics
ug: ماتېماتىكا

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)
