kcharselect - en to ar translation catalogue (25 entries)

en: &To Clipboard
ar: إلى ال&حافظة

en: To Clipboard &UTF-8
ar: إلى الحافظة &كَ‍ UTF-8

en: To Clipboard &HTML
ar: إلى الحافظ&ة كَ‍ HTML

en: &From Clipboard
ar: &من الحافظة

en: From Clipboard UTF-8
ar: من الحافظة كَ‍ UTF-8

en: From Clipboard HTML
ar: من الحافظة كَ‍ HTML

en: &Flip Text
ar: ا&قلب النّصّ

en: &Reverse Direction
ar: ا&عكس الاتّجاه

en: &Window Color Scheme
ar: &مخطّط ألوان النافذة

en: Bookmarks
ar: علامات

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: ت&حرير

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرّئيسيّ

en: KCharSelect
ar: حرف

en: KDE character selection utility
ar: أداة كِيدِي لانتقاء المحارف

en: A wrapper around the KCharSelect widget.
ar: إزار حول ودجة حرف

en: KF5 port and current maintainer
ar: النّقل إلى «أُطر العمل الخامسة» والصائن الحاليّ

en: Author and previous maintainer
ar: المؤلّف والصائن السّابق

en: Author
ar: المؤلّف

en: New GUI, Unicode information, incremental search, and general improvements
ar: واجهة رسوميّة جديدة، ومعلومات يونيكود، والبحث التّزايديّ وتحسينات عامّة

en: Porting help
ar: نقل المساعدة

en: Previous maintainer
ar: الصائن السّابق

en: GUI cleanup and fixes
ar: تنظيف الواجهة الرّسوميّة وإصلاحات متفرّقة عليها

en: XMLUI conversion
ar: التّحويل إلى XMLUI

en: RTL support
ar: دعم اللغات المكتوبة من اليمين إلى اليسار
