kcharselect - en to hi translation catalogue (32 entries)

en: &To Clipboard
hi: क्लिपबोर्ड में (&T)

en: To Clipboard &UTF-8
hi: क्लिपबोर्ड यूटीएफ-8 में (&U)

en: To Clipboard &HTML
hi: क्लिपबोर्ड एचटीएमएल में (&H)

en: &From Clipboard
hi: क्लिपबोर्ड से (&F)

en: From Clipboard UTF-8
hi: क्लिपबोर्ड यूटीएफ-8 से

en: From Clipboard HTML
hi: क्लिपबोर्ड एचटीएमएल से

en: &Flip Text
hi: पाठ पलटें (&F)

en: &Reverse Direction
hi: उल्टी दिशा (&R)

en: Bookmarks
hi: पुस्तचिन्ह

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य टूलबार

en: KCharSelect
hi: के-चार-सलेक्ट

en: KDE character selection utility
hi: केडीई अक्षर चयन उपयोगिता

en: A wrapper around the KCharSelect widget.
hi: के-चार-सिलेक्ट विजेट के चारों ओर एक आवरण।

en: Christoph Feck
hi: क्रिस्टोफ़ फ़ेक

en: KF5 port and current maintainer
hi: KF5 पोर्ट और वर्तमान प्रबंधक

en: Daniel Laidig
hi: डेनियल लैडिग

en: Author and previous maintainer
hi: लेखक और पिछले प्रबंधक

en: Reginald Stadlbauer
hi: रेजिनॉल्ड स्टाडबाउर

en: Author
hi: लेखक

en: New GUI, Unicode information, incremental search, and general improvements
hi: नया ग्राफिक यूज़र इंटरफेस, यूनिकोड जानकारी, अनुक्रमात्मक खोज, और सामान्य सुधार

en: Laurent Montel
hi: लॉरेंट मोंटेल

en: Porting help
hi: पोर्टिंग मदद

en: Constantin Berzan
hi: कॉन्स्टेंटिन बर्ज़न

en: Previous maintainer
hi: पिछले प्रबंधक

en: Nadeem Hasan
hi: नदीम हसन

en: GUI cleanup and fixes
hi: जीयूआई साफ-सफाई तथा सुधार

en: Ryan Cumming
hi: रायन कमिंग

en: Benjamin C. Meyer
hi: बेंजामिन सी मेयर

en: XMLUI conversion
hi: एक्सएमएलयूआई रूपान्तरण

en: Bryce Nesbitt
hi: ब्राइस नेसबिट

en: RTL support
hi: RTL समर्थन
