kcharselect - en to is translation catalogue (22 entries)

en: &To Clipboard
is: Á &klippispjald

en: To Clipboard &UTF-8
is: Á klippispjald &UTF-8

en: To Clipboard &HTML
is: Á klippispjald &HTML

en: &From Clipboard
is: A&f klippispjaldi

en: From Clipboard UTF-8
is: Frá klippispjaldi UTF-8

en: From Clipboard HTML
is: Frá klippispjaldi HTML

en: &Flip Text
is: &Víxla texta

en: &Reverse Direction
is: Snúa &við stefnu

en: Bookmarks
is: Bókamerki

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
is: Br&eyta

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
is: Aðaltækjaslá

en: KDE character selection utility
is: KDE Stafavalstól

en: A wrapper around the KCharSelect widget.
is: Viðbót við KCharSelect græjuna.

en: KF5 port and current maintainer
is: KF5-endurskrifun og núverandi umsjónarmaður

en: Author and previous maintainer
is: Höfundur og fyrrverandi umsjónaraðili

en: Author
is: Höfundur

en: New GUI, Unicode information, incremental search, and general improvements
is: Nýtt viðmót, Unicode upplýsingar, nákvæmari leit og almennar endurbætur

en: Porting help
is: Yfirfærsla hjálparskjala

en: Previous maintainer
is: Fyrrverandi umsjónarmaður

en: GUI cleanup and fixes
is: GUI hreinsun og lagfæringar

en: XMLUI conversion
is: XMLUI umbreyting

en: RTL support
is: RTL stuðningur
