kcharselect - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (31 entries)

en: &To Clipboard
sr@ijekavianlatin: &U klipbord

en: To Clipboard &UTF-8
sr@ijekavianlatin: U &klipbord, UTF‑8

en: To Clipboard &HTML
sr@ijekavianlatin: U k&lipbord, HTML

en: &From Clipboard
sr@ijekavianlatin: &Iz klipborda

en: From Clipboard UTF-8
sr@ijekavianlatin: Iz klipborda, UTF‑8

en: From Clipboard HTML
sr@ijekavianlatin: Iz klipborda, HTML

en: &Flip Text
sr@ijekavianlatin: &Prevrni tekst

en: &Reverse Direction
sr@ijekavianlatin: Ok&reni usmjerenje

en: Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Obilježivači

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uređivanje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: KCharSelect
sr@ijekavianlatin: K‑birač-znakova

en: KDE character selection utility
sr@ijekavianlatin: KDE‑ova alatka za izbor znakova

en: A wrapper around the KCharSelect widget.
sr@ijekavianlatin: Omotač oko vidžeta K‑birača-znakova.

en: Christoph Feck
sr@ijekavianlatin: Kristof Fek

en: KF5 port and current maintainer
sr@ijekavianlatin: Prenos na KF5 i trenutni održavalac

en: Daniel Laidig
sr@ijekavianlatin: Danijel Lajdig

en: Author and previous maintainer
sr@ijekavianlatin: Autor i prethodni održavalac

en: Author
sr@ijekavianlatin: Autor

en: New GUI, Unicode information, incremental search, and general improvements
sr@ijekavianlatin: Novo korisničko sučelje, Unicode podaci, postepeno pretraživanje i opšta poboljšanja

en: Laurent Montel
sr@ijekavianlatin: Loren Montel

en: Porting help
sr@ijekavianlatin: Pomoć u prenošenju

en: Constantin Berzan
sr@ijekavianlatin: Konstantin Berzan

en: Previous maintainer
sr@ijekavianlatin: Prethodni održavalac

en: Nadeem Hasan
sr@ijekavianlatin: Nadim Hasan

en: GUI cleanup and fixes
sr@ijekavianlatin: Čišćenje korisničkog sučelja i ispravke

en: Ryan Cumming
sr@ijekavianlatin: Rajan Kaming

en: Benjamin C. Meyer
sr@ijekavianlatin: Bendžamin K. Mejer

en: XMLUI conversion
sr@ijekavianlatin: Pretvaranje sučelja u XML

en: Bryce Nesbitt
sr@ijekavianlatin: Brus Nesbit

en: RTL support
sr@ijekavianlatin: Podrška za DnL
