kcharselect - en to uk translation catalogue (22 entries)

en: &To Clipboard
uk: &До кишені

en: To Clipboard &UTF-8
uk: До кишені &UTF-8

en: To Clipboard &HTML
uk: До кишені &HTML

en: &From Clipboard
uk: &З буфера обміну

en: From Clipboard UTF-8
uk: З буфера обміну UTF-8

en: From Clipboard HTML
uk: З буфера обміну HTML

en: &Flip Text
uk: Відд&зеркалити текст

en: &Reverse Direction
uk: У &зворотному напрямку

en: Bookmarks
uk: Закладки

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
uk: З&міни

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

en: KDE character selection utility
uk: Утиліта вибору символів KDE

en: A wrapper around the KCharSelect widget.
uk: Обгортка віджета KCharSelect.

en: KF5 port and current maintainer
uk: Портування на KF5 і поточний супровід

en: Author and previous maintainer
uk: Автор і колишній супровідник

en: Author
uk: Автор

en: New GUI, Unicode information, incremental search, and general improvements
uk: Новий графічний інтерфейс, інформацію щодо Unicode, покроковий пошук і загальні покращення

en: Porting help
uk: Допомога у портуванні

en: Previous maintainer
uk: Попередній супровідник

en: GUI cleanup and fixes
uk: Вдосконалення інтерфейсу

en: XMLUI conversion
uk: Перетворення XMLUI

en: RTL support
uk: Підтримка писемності справа-ліворуч
