kclock - en to ar translation catalogue (33 entries)

en: Alarm
ar: المنبه

[ctx: @action:button]
en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Snooze
ar: غفوة

[ctx: @info]
en: Alarm: <shortcut>%1 %2</shortcut>
ar: المنبه: <shortcut>%1 %2</shortcut>

[ctx: @action:button Add 1 minute to timer]
en: +1 Minute
ar: +1 دقيقة

[ctx: @action:button]
en: Reset Timer
ar: صفّر المؤقت

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: timer
ar: مؤقت

[ctx: Timer running or paused (remaining time)]
en: %1 (%2 Remaining)
ar: %1 (بقي %2)

[ctx: KRunner category]
en: Timer
ar: المؤقّت

[ctx: @action]
en: Pause
ar: ألبث

[ctx: @action]
en: Resume
ar: استكمل

[ctx: @action]
en: Start Timer
ar: ابدأ المؤقت

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: alarm
ar: منبّه

[ctx: KRunner category]
en: Alarm
ar: منبّه

[ctx: @action Dismiss Alarm]
en: Dismiss
ar: تجاهل

[ctx: Disable timer (rings in time)]
en: Disable (Rings in %1)
ar: عطّل ( سيعمل في %1)

[ctx: @action Enable Alarm]
en: Enable
ar: مكّن

en: Don't use PowerDevil for alarms if it is available
ar: لا تستعمل عفريت الطاقة للمنبه إذا كان متوفرا

en: © 2020-2022 KDE Community
ar: © 2020-2022 مجتمع كِيدِي

en: Devin Lin
ar: ديفين لين

en: Han Young
ar: هان يونغ

en: Kai Uwe Broulik
ar: كاي أووي بروتيك

[ctx: Author]
en: Desktop Integration
ar: تكامل سطح المكتب

en: Timer complete
ar: اكتمل المؤقت

en: Your timer %1 has finished!
ar: مؤقتك %1 انتهى!

[ctx: @action:button Open kclock app]
en: Open Clock
ar: افتح الساعة

[ctx: @action:button Add minute to timer]
en: +1 Minute
ar: +1 دقيقة

[ctx: @action:button Reset timer]
en: Reset
ar: صفّر

[ctx: @action:button Pause timer]
en: Pause
ar: ألبث

[ctx: @title:notification Timer name (paused)]
en: %1 (Paused)
ar: %1 (مُلبثة)

[ctx: @action:button Resume timer]
en: Resume
ar: استكمل

en: Allow the clock process to be in the background and launched on startup.
ar: اسمح لعملية الساعة أن تكون في الخلفية وأن تبدأ عند التشغيل.
