kclock - en to cs translation catalogue (30 entries)

en: Alarm
cs: Budík

[ctx: @action:button]
en: Dismiss
cs: Zahodit

en: Dismiss
cs: Zahodit

en: Snooze
cs: Uspat

[ctx: @info]
en: Alarm: <shortcut>%1 %2</shortcut>
cs: Upomínka: <shortcut>%1 %2</shortcut>

[ctx: @action:button Add 1 minute to timer]
en: +1 Minute
cs: +1 minuta

[ctx: @action:button]
en: Reset Timer
cs: Vynulovat časovač

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: timer
cs: časovač

[ctx: Timer running or paused (remaining time)]
en: %1 (%2 Remaining)
cs: %1 (%2 zbývá)

[ctx: KRunner category]
en: Timer
cs: Časovač

[ctx: @action]
en: Pause
cs: Pozastavit

[ctx: @action]
en: Resume
cs: Obnovit

[ctx: @action]
en: Start Timer
cs: Spustit časovač

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: alarm
cs: budík

[ctx: KRunner category]
en: Alarm
cs: Budík

[ctx: @action Dismiss Alarm]
en: Dismiss
cs: Zahodit

[ctx: Disable timer (rings in time)]
en: Disable (Rings in %1)
cs: Vypnout (vyzvánění v %1)

[ctx: @action Enable Alarm]
en: Enable
cs: Zapnout

en: Don't use PowerDevil for alarms if it is available
cs: Nepoužívat PowerDevil pro upomínky pokud je k dispozici

en: © 2020-2022 KDE Community
cs: © 2020-2022 Komunita KDE

[ctx: Author]
en: Desktop Integration
cs: Integrace s desktopem

en: Timer complete
cs: Časovač skončil

en: Your timer %1 has finished!
cs: Váš časovač %1 skončil.

[ctx: @action:button Open kclock app]
en: Open Clock
cs: Otevřít hodiny

[ctx: @action:button Add minute to timer]
en: +1 Minute
cs: +1 minuta

[ctx: @action:button Reset timer]
en: Reset
cs: Obnovit

[ctx: @action:button Pause timer]
en: Pause
cs: Pozastavit

[ctx: @title:notification Timer name (paused)]
en: %1 (Paused)
cs: %1 (Pozastaveno)

[ctx: @action:button Resume timer]
en: Resume
cs: Obnovit

en: Allow the clock process to be in the background and launched on startup.
cs: Povolit proces hodin na pozadí a spouštět při startu systému.
