kclock - en to da translation catalogue (131 entries)

en: Set alarms and timers, use a stopwatch, and manage world clocks
da: Indstil alarmer og timere, brug et stopur og håndter verdensure

en: © 2020-2024 KDE Community
da: © 2020-2024 KDE-fællesskabet

[ctx: Author]
en: Desktop Integration
da: Skrivebordsintegration

en: Select opened page
da: Vælg åbnet side

en: Explicitly open a new Clock window
da: Åbn eksplicit et nyt ur-vindue

en: Days to repeat:
da: Dage den skal gentages

en: Select Days to Repeat
da: Vælg de dage, den skal gentages

en: Alarm Name (optional):
da: Alarmnavn (valgfri):

en: Wake Up
da: Stå op

en: Ring Duration:
da: Varighed af ring:

en: None
da: Ingen

en: %1 minute | %1 minutes
da[0]: %1 minut
da[1]: %1 minutter

en: Select Ring Duration
da: Vælg varighed af ring

en: 1 minute
da: 1 minut

en: 2 minutes
da: 2 minutter

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: 1 hour
da: 1 time

en: Snooze Length:
da: Længde af udsætning:

en: Select Snooze Length
da: Vælg udsætningslængde

en: Ring Sound:
da: Ringelyd:

en: Default Sound
da: Standard lyd

[ctx: Edit alarm page title]
en: Editing %1
da: Redigerer %1

en: New Alarm
da: Ny alarm

en: Done
da: Færdig

en: Cancel
da: Annullér

en: Snoozed %1 minute | Snoozed %1 minutes
da[0]: Udsat %1 minut
da[1]: Udsat %1 minutter

[ctx: @action:button]
en: Delete
da: Slet

en: Alarms
da: Alarmer

en: Edit
da: Redigér

en: Settings
da: Indstillinger

en: No alarms configured
da: Ingen alarmer indstillet

en: Add alarm
da: Tilføj alarm

en: Loading…
da: Indlæser…

[ctx: @action:button]
en: New Alarm
da: Ny alarm

en: Deleted %1
da: Slettede %1

en: Alarm is ringing
da: Alarm ringer

en: Snooze
da: Udsæt

en: Dismiss
da: Afvis

en: Time
da: Tid

en: Timers
da: Timere

en: Stopwatch
da: Stopur

[ctx: @action:button Close pip and return to the page where the content was popped out from]
en: Back to app
da: Tilbage til program

[ctx: @action:button]
en: Close
da: Luk

en: Select Alarm Sound
da: Vælg alarmlyd

en: Select from files…
da: Vælg fra filer…

en: Default
da: Standard

en: Choose an audio
da: Vælg en lyd

en: Audio files (*.wav *.mp3 *.ogg *.aac *.flac *.webm *.mka *.opus)
da: Lydfiler (*.wav *.mp3 *.ogg *.aac *.flac *.webm *.mka *.opus)

en: All files (*)
da: Alle filer (*)

en: Time Format
da: Tidsformat

en: Use System Default
da: Brug systemstandard

en: 12 Hour Time
da: 12-timers tid

en: 24 Hour Time
da: 24-timers tid

en: Notifications for running timers
da: Notifikation for kørende timere

en: Always
da: Altid

[ctx: When the app is not running]
en: When %1 is not running
da: Når %1 ikke kører

en: Never
da: Aldrig

en: Lets you pause and resume timers from the notification area.
da: Lader dig sætte alarmer på pause og genoptage dem fra notifikationsområdet.

en: Select Timer Sound
da: Vælg timerlyd

en: Default timer ring sound
da: Standard ringelyd for timer

en: About Clock
da: Om Ur

en: About KDE
da: Om KDE

[ctx: @action]
en: Restore
da: Gendan

[ctx: @action]
en: Pop out
da: Pop ud

[ctx: @action:button]
en: Pause
da: Sæt på pause

[ctx: @action:button]
en: Resume
da: Genoptag

[ctx: @action:button]
en: Lap
da: Omgang

[ctx: @action:button]
en: Reset
da: Nulstil

en: Reset
da: Nulstil

en: Pause
da: Sæt på pause

en: Resume
da: Genoptag

en: Lap
da: Omgang

en: Lap Time
da: Omgangstid

en: Total
da: Samlet

[ctx: @action:button Restore (unminimize) from pip mode]
en: Restore
da: Gendan

en: No locations found
da: Ingen lokation fundet

en: Add Location
da: Tilføj lokation

en: Add
da: Tilføj

[ctx: @action:button]
en: Add Location
da: Tilføj lokation

en: Yesterday
da: I går

en: Tomorrow
da: I morgen

en: 1 h
da: 1t

en: <b>Duration:</b>
da: <b>Varighed:</b>

en: hours
da: timer

en: minutes
da: minutter

en: seconds
da: sekunder

en: Loop Timer
da: Cyklisk timer

en: <b>Label:</b>
da: <b>Etiket:</b>

en: <b>Command at timeout:</b>
da: <b>Kommando ved tidsudløb:</b>

en: optional
da: valgfri

[ctx: @title:window Edit timer]
en: Edit %1
da: Redigér %1

[ctx: @title:window]
en: Create Timer
da: Opret timer

en: Hide Presets
da: Skjul skabeloner

en: Show Presets
da: Vis skabeloner

en: Save As Preset
da: Gem som skabelon

[ctx: @action:button]
en: Save
da: Gem

[ctx: @action:button]
en: Done
da: Færdig

[ctx: @info:tooltip]
en: Pause
da: Sæt på pause

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset
da: Nulstil

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
da: Slet

en: New Timer
da: Ny timer

[ctx: @action:button]
en: New Timer
da: Ny timer

en: No timers configured
da: Ingen timers indstillet

en: Add timer
da: Tilføj timer

en: New timer
da: Ny timer

en: Delete
da: Slet

[ctx: @action:button Add 1 minute to timer]
en: 1 minute
da: 1 minut

en: This timer is in Picture-in-Picture mode.
da: Denne timer er i Billede-i-Billede tilstand

en: Timer has finished
da: Timeren er færdig

en: %1 has completed.
da: %1 er færdig.

en: The timer has completed.
da: Timeren er færdig.

en: %1 hour and 30 minutes ahead
da: %1 time og 30 minutter forud

en: %1 hours and 30 minutes ahead
da: %1 timer og 30 minutter forud

en: %1 hour ahead
da: %1 time forud

en: %1 hours ahead
da: %1 timer forud

en: %1 hour and 30 minutes behind
da: %1 time og 30 minutter bagud

en: %1 hours and 30 minutes behind
da: %1 timer og 30 minutter bagud

en: %1 hour behind
da: %1 time bagud

en: %1 hours behind
da: %1 timer bagud

en: Local time
da: Lokal tid

en: %1 day | %1 days
da[0]: %1 dag
da[1]: %1 dage

en: %1 hour | %1 hours
da[0]: %1 time
da[1]: %1 timer

en: Alarm will ring in under a minute
da: Alarm vil ringe om under ét minut

en: Alarm will ring in %1
da: Alarm vil ringe om %1

[ctx: Repeat]
en: Only once
da: Kun én gang

[ctx: Repeat]
en: Everyday
da: Hver dag

[ctx: Repeat]
en: Weekdays
da: Ugedage
