kclock - en to ia translation catalogue (30 entries)

en: Alarm
ia: Alarma

[ctx: @action:button]
en: Dismiss
ia: Abbandona

en: Dismiss
ia: Abbandona

en: Snooze
ia: Snooze (Dormettar)

[ctx: @info]
en: Alarm: <shortcut>%1 %2</shortcut>
ia: Alarma: <shortcut>%1 %2</shortcut>

[ctx: @action:button Add 1 minute to timer]
en: +1 Minute
ia: +1 Minuta

[ctx: @action:button]
en: Reset Timer
ia: Reinitialisa Chonometro

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: timer
ia: chronometro

[ctx: Timer running or paused (remaining time)]
en: %1 (%2 Remaining)
ia: %1 (%2 remanente)

[ctx: KRunner category]
en: Timer
ia: Temporisator o Chronometro

[ctx: @action]
en: Pause
ia: Pausa

[ctx: @action]
en: Resume
ia: Reprende

[ctx: @action]
en: Start Timer
ia: Starta Chronometro

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: alarm
ia: alarma

[ctx: KRunner category]
en: Alarm
ia: Alarma

[ctx: @action Dismiss Alarm]
en: Dismiss
ia: Abbandona

[ctx: Disable timer (rings in time)]
en: Disable (Rings in %1)
ia: Dishabilita (Tintinna in %1)

[ctx: @action Enable Alarm]
en: Enable
ia: Habilita

en: Don't use PowerDevil for alarms if it is available
ia: Non usa PowerDevil per alarmas si ill es disponìbile

en: © 2020-2022 KDE Community
ia: © 2020-2022 Communitate de KDE

[ctx: Author]
en: Desktop Integration
ia: Integration de Scriptorio

en: Timer complete
ia: Chronometro complete

en: Your timer %1 has finished!
ia: Tu Chronometro %1 terminava!

[ctx: @action:button Open kclock app]
en: Open Clock
ia: Aperi Horologio

[ctx: @action:button Add minute to timer]
en: +1 Minute
ia: +1 Minuta

[ctx: @action:button Reset timer]
en: Reset
ia: Reinitialisa

[ctx: @action:button Pause timer]
en: Pause
ia: Pausa

[ctx: @title:notification Timer name (paused)]
en: %1 (Paused)
ia: %1 (In pausa)

[ctx: @action:button Resume timer]
en: Resume
ia: Reprende

en: Allow the clock process to be in the background and launched on startup.
ia: Permitte al processo de horologio (clock) de esser in fundo e lanceate al startar.
