kclock - en to pt translation catalogue (10 entries)

en: Dismiss
pt: Esquecer

en: Snooze
pt: Adiar

en: Alarm
pt: Alarme

en: View
pt: Ver

[ctx: @info]
en: Alarm: <shortcut>%1 %2</shortcut>
pt: Alarme: <shortcut>%1 %2</shortcut>

en: Don't use PowerDevil for alarms if it is available
pt: Não usar o PowerDevil para os alarmes se estiver disponível

en: © 2020-2022 KDE Community
pt: © 2020-2022 da Comunidade do KDE

en: Timer complete
pt: Temporizador completo

en: Your timer %1 has finished!
pt: O seu temporizador %1 terminou!

en: Allow the clock process to be in the background and launched on startup.
pt: Permitir ao processo do relógio estar em segundo plano e ser lançado no arranque.
