kclock - en to sv translation catalogue (143 entries)

en: Set alarms and timers, use a stopwatch, and manage world clocks
sv: Ställ in alarm och tidtagning, använd ett stoppur och hantera världsklockor

en: © 2020-2024 KDE Community
sv: © 2020-2024 KDE-gemenskapen

[ctx: Author]
en: Desktop Integration
sv: Skrivbordsintegrering

en: Select opened page
sv: Välj öppnad sida

en: Explicitly open a new Clock window
sv: Öppna explicit ett nytt klockfönster

en: Days to repeat:
sv: Dagar att upprepa:

en: Select Days to Repeat
sv: Välj dagar att upprepa

en: Alarm Name (optional):
sv: Alarmnamn (valfritt):

en: Wake Up
sv: Vakna

en: Ring Duration:
sv: Ringtid:

en: None
sv: Ingen

en: %1 minute | %1 minutes
sv[0]: %1 minut
sv[1]: %1 minuter

en: Select Ring Duration
sv: Välj ringtid

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 2 minutes
sv: 2 minuter

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 1 hour
sv: 1 timma

en: Snooze Length:
sv: Slummertid:

en: Select Snooze Length
sv: Välj slummertid:

en: Ring Sound:
sv: Ringljud:

en: Default Sound
sv: Förvalt ljud

[ctx: Edit alarm page title]
en: Editing %1
sv: Redigerar %1

en: New Alarm
sv: Nytt alarm

en: Done
sv: Klar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Snoozed %1 minute | Snoozed %1 minutes
sv[0]: Slumrade %1 minut
sv[1]: Slumrade %1 minuter

[ctx: @action:button]
en: Delete
sv: Ta bort

en: Alarms
sv: Alarm

en: Edit
sv: Redigera

en: Settings
sv: Inställningar

en: The clock daemon was not found. Please start kclockd in order to have alarm functionality.
sv: Klockdemonen hittades inte. Start kclockd för att få alarmfunktion.

en: Failed to load the list of alarms: %1
sv: Misslyckades läsa in alarmlistan: %1

en: No alarms configured
sv: Inga alarm inställda

en: Add alarm
sv: Lägg till alarm

en: Loading…
sv: Läser in…

[ctx: @action:button]
en: New Alarm
sv: Nytt alarm

en: Deleted %1
sv: Tog bort %1

en: Alarm is ringing
sv: Alarmet ringer

en: Snooze
sv: Slumra

en: Dismiss
sv: Stoppa

en: Time
sv: Tid

en: Stopwatch
sv: Tidtagarur

[ctx: @action:button Close pip and return to the page where the content was popped out from]
en: Back to app
sv: Tillbaka till programmet

[ctx: @action:button]
en: Close
sv: Stäng

en: Select Alarm Sound
sv: Välj alarmljud

en: Select from files…
sv: Välj från filer…

en: Default
sv: Förval

en: Choose an audio
sv: Välj ljud

en: Audio files (*.wav *.mp3 *.ogg *.aac *.flac *.webm *.mka *.opus)
sv: Ljudfiler (*.wav *.mp3 *.ogg *.aac *.flac *.webm *.mka *.opus)

en: All files (*)
sv: Alla filer (*)

en: AM
sv: FM

en: PM
sv: EM

en: Time Format
sv: Tidsformat

en: Use System Default
sv: Använda systemstandard

en: 12 Hour Time
sv: 12-timmarstid

en: 24 Hour Time
sv: 24-timmarstid

en: Notifications for running timers
sv: Underrättelser om pågående tidtagningar

en: Always
sv: Alltid

[ctx: When the app is not running]
en: When %1 is not running
sv: När %1 inte kör

en: Never
sv: Aldrig

en: Lets you pause and resume timers from the notification area.
sv: Låter dig pausa och återuppta tidtagning från underrättelseområdet.

en: Select Timer Sound
sv: Välj tidtagningsljud

en: Default timer ring sound
sv: Förvalt ringljud för tidtagning

en: About Clock
sv: Om Klocka

en: About KDE
sv: Om KDE

[ctx: @action]
en: Restore
sv: Återställ

[ctx: @action]
en: Pop out
sv: Koppla loss

[ctx: @action:button]
en: Pause
sv: Paus

[ctx: @action:button]
en: Resume
sv: Återuppta

[ctx: @action:button]
en: Start
sv: Starta

[ctx: @action:button]
en: Lap
sv: Varv

[ctx: @action:button]
en: Reset
sv: Nollställ

en: Reset
sv: Nollställ

en: Pause
sv: Paus

en: Resume
sv: Återuppta

en: Start
sv: Starta

en: Lap
sv: Varv

en: Press Space to start or pause the stopwatch. Delete or Backspace resets it. Enter adds a lap.
sv: Tryck på mellanslag för att starta eller pausa tidtagaruret. Delete eller baksteg nollställer det. Returtangenten lägger till ett varv.

en: Lap Time
sv: Varvtid

en: Total
sv: Totalt

en: Stopwatch is in Picture-in-Picture mode.
sv: Tidtagaruret är i bild-i-bild läge.

[ctx: @action:button Restore (unminimize) from pip mode]
en: Restore
sv: Återställ

en: #%1
sv: Nr. %1

en: No locations found
sv: Inga platser hittades

en: Add Location
sv: Lägg till plats

en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @action:button]
en: Add Location
sv: Lägg till plats

en: Yesterday
sv: I går

en: Tomorrow
sv: I morgon

en: 1 h
sv: 1 t

en: <b>Duration:</b>
sv: <b>Längd:</b>

en: hours
sv: timmar

en: minutes
sv: minuter

en: seconds
sv: sekunder

en: Loop Timer
sv: Varvtidtagning

en: <b>Label:</b>
sv: <b>Beteckning:</b>

en: <b>Command at timeout:</b>
sv: <b>Kommando när tidsgräns överskrids:</b>

en: optional
sv: valfritt

[ctx: @title:window Edit timer]
en: Edit %1
sv: Redigera %1

[ctx: @title:window]
en: Create Timer
sv: Skapa tidtagning

en: Hide Presets
sv: Dölj förinställningar

en: Show Presets
sv: Visa förinställningar

en: Toggle Delete
sv: Ändra borttagning

en: Save As Preset
sv: Spara som förinställning

[ctx: @action:button]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @action:button]
en: Done
sv: Klar

[ctx: @info:tooltip]
en: Pause
sv: Paus

[ctx: @info:tooltip]
en: Start
sv: Starta

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset
sv: Nollställ

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
sv: Ta bort

en: New Timer
sv: Ny timer

en: The clock daemon was not found. Please start kclockd in order to have timer functionality.
sv: Klockdemonen hittades inte. Start kclockd för att få tidtagningsfunktion.

en: Failed to load the list of timers: %1
sv: Misslyckades läsa in timerlistan: %1

[ctx: @action:button]
en: New Timer
sv: Ny timer

en: No timers configured
sv: Inga tidtagare inställda

en: Add timer
sv: Lägg till tidtagare

en: New timer
sv: Ny tidtagare

en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:button Add 1 minute to timer]
en: 1 minute
sv: 1 minut

en: This timer is in Picture-in-Picture mode.
sv: Tidtagning är i bild-i-bild läge.

en: Timer has finished
sv: Tidtagning är klar.

en: %1 has completed.
sv: %1 är klar.

en: The timer has completed.
sv: Tidtagningen är klar.

en: %1 hour and 30 minutes ahead
sv: %1 timma och trettio minuter senare

en: %1 hours and 30 minutes ahead
sv: %1 timma och trettio minuter senare

en: %1 hour ahead
sv: %1 timma senare

en: %1 hours ahead
sv: %1 timmar senare

en: %1 hour and 30 minutes behind
sv: %1 timma och trettio minuter tidigare

en: %1 hours and 30 minutes behind
sv: %1 timmar och trettio minuter tidigare

en: %1 hour behind
sv: %1 timma tidigare

en: %1 hours behind
sv: %1 timmar tidigare

en: Local time
sv: Lokal tid

en: %1 day | %1 days
sv[0]: %1 dag
sv[1]: %1 dagar

en: %1 hour | %1 hours
sv[0]: %1 timma
sv[1]: %1 timmar

en: Alarm will ring in under a minute
sv: Alarmet ringer inom en minut

en: Alarm will ring in %1
sv: Alarmet ringer om %1

[ctx: Repeat]
en: Only once
sv: Bara en gång

[ctx: Repeat]
en: Everyday
sv: Varje dag

[ctx: Repeat]
en: Weekdays
sv: Veckodagar
