kcmutils5 - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (65 entries)

en: The module %1 could not be found.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem modul „%1“.

en: <qt><p>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 could not be found.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Dijagnoza:<br />Ne mogu da nađem .desktop fajl <tt>%1</tt>.</p></qt>

en: The module %1 is disabled.
sr@ijekavianlatin: Modul %1 je isključen.

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ili hardver/softver koji modul podešava nije dostupan, ili je administrator isključio modul.</p></qt>

en: The module %1 is not a valid configuration module.
sr@ijekavianlatin: Modul %1 nije ispravan modul za podešavanje.

en: <qt>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 does not specify a library.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Dijagnoza:<br />.Desktop fajl <tt>%1</tt> ne navodi biblioteku.</qt>

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
sr@ijekavianlatin: Ovaj odjeljak za podešavanje već je otvoren u %1|/|Ovaj odjeljak za podešavanje već je otvoren u $[dat %1]

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
sr@ijekavianlatin: Postavke tekućeg modula su izmijenjene.
    Želite li da primijenite izmjene ili da ih odbacite?

en: Apply Settings
sr@ijekavianlatin: Primeni postavke

en: Configure
sr@ijekavianlatin: Podesi

note: i18n: ectx: label, entry, group (DesktopIcons)
en: Distance between desktop icons
sr@ijekavianlatin: Rastojanje između ikonica na površi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (DesktopIcons)
en: The distance between icons specified in pixels.
sr@ijekavianlatin: Rastojanje između ikonica zadaje se u pikselima.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Widget style to use
sr@ijekavianlatin: Željeni stil vidžeta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
sr@ijekavianlatin: Ime stila vidžeta, na primjer „keramik“ ili „plastik“ (bez navodnika).

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use the PC speaker
sr@ijekavianlatin: Koristi sistemski zvučnik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti obični sistemski zvučnik umjesto KDE‑ovog sistema za obavještenja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: What terminal application to use
sr@ijekavianlatin: Koji terminalski program koristiti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
sr@ijekavianlatin: Kad god se pokrene terminalski program, upotrijebiće se ovaj emulator terminala.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fixed width font
sr@ijekavianlatin: Font fiksne širine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
sr@ijekavianlatin: Ovaj font se koristi kada je potrebno da su svi znakovi jednake širine.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: System wide font
sr@ijekavianlatin: Font širom sistema

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for menus
sr@ijekavianlatin: Font za menije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for menus in applications.
sr@ijekavianlatin: Koji se font koristi za menije u programima.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for links
sr@ijekavianlatin: Boja za veze

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What color links should be that have not yet been clicked on
sr@ijekavianlatin: Koje će boje biti veze na koje još uvijek nije kliknuto.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for visited links
sr@ijekavianlatin: Boja za posećene veze

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for the taskbar
sr@ijekavianlatin: Font trake zadataka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
sr@ijekavianlatin: Koji font koristiti na panelu pri dnu ekrana, gdje su smješteni programi koji se trenutno izvršavaju.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fonts for toolbars
sr@ijekavianlatin: Fontovi za trake alatki

note: i18n: ectx: label, entry (Desktop Screenshot), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for taking screenshot
sr@ijekavianlatin: Prečica za snimak ekrana

note: i18n: ectx: label, entry (Enable/Disable Clipboard Actions), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
sr@ijekavianlatin: Prečica za paljenje i gašenje radnji klipborda

note: i18n: ectx: label, entry (Halt without Confirmation), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
sr@ijekavianlatin: Prečica za gašenje računara bez potvrde

note: i18n: ectx: label, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Show directories first
sr@ijekavianlatin: Prikaži fascikle prve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
sr@ijekavianlatin: Treba li smjestiti fascikle pri vrhu u prikazu fajlova

note: i18n: ectx: label, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: The URLs recently visited
sr@ijekavianlatin: Nedavno posjećeni URL‑ovi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
sr@ijekavianlatin: Koristi se, na primjer, za samodopunu u dijalogu fajlova.

note: i18n: ectx: label, entry (Show Preview), group (KFileDialog Settings)
en: Show file preview in file dialog
sr@ijekavianlatin: Prikaži pregled fajla u dijalogu fajlova

note: i18n: ectx: label, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Show hidden files
sr@ijekavianlatin: Prikaži skrivene fajlove

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
sr@ijekavianlatin: Treba li prikazivati fajlove koji počinju tačkom (koji se po dogovoru smatraju skrivenim)

note: i18n: ectx: label, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Show speedbar
sr@ijekavianlatin: Prikaži brzotraku

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
sr@ijekavianlatin: Treba li prikazivati ikonice prečica na lijevoj strani dijaloga fajlova

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What country
sr@ijekavianlatin: Koja država

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
sr@ijekavianlatin: Koristi se za prikaz brojeva, valute, i vremena i datuma

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What language to use to display text
sr@ijekavianlatin: Na kom jeziku se prikazuje tekst

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: Character used for indicating positive numbers
sr@ijekavianlatin: Znak kojim se obilježavaju pozitivni brojevi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Most countries have no character for this
sr@ijekavianlatin: Većina država ne koristi nikakav znak za ovo

note: i18n: ectx: label, entry, group (Paths)
en: Path to the autostart directory
sr@ijekavianlatin: Putanja fascikli za samopokretanje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Paths)
en: Path to the directory containing executables to be run on session login
sr@ijekavianlatin: Putanja do fascikle sa izvršnim fajlovima koje treba pokrenuti pri prijavi sesije

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Enable SOCKS support
sr@ijekavianlatin: Uključi podršku za SOCKS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Socks)
en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
sr@ijekavianlatin: Da li uključiti podršku za SOCKS verzije 4 i 5 u KDE podsistemima

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Path to custom SOCKS library
sr@ijekavianlatin: Putanja do posebne biblioteke SOCKS‑a

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Highlight toolbar buttons on mouse over
sr@ijekavianlatin: Istakni dugmad alatki pri prelasku mišem

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Show text on toolbar icons
sr@ijekavianlatin: Prikaži tekst ispod ikonica alatki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Toolbar style)
en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
sr@ijekavianlatin: Treba li prikazati i tekst kao dodatak ikonicama na trakama alatki

note: i18n: ectx: label, entry (EchoMode), group (Passwords)
en: Password echo type
sr@ijekavianlatin: Tip odjeka lozinke

note: i18n: ectx: label, entry (Dialog Size), group (KKeyDialog Settings)
en: The size of the dialog
sr@ijekavianlatin: Veličina dijaloga

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
sr@ijekavianlatin: Izvršene su automatske izmjene usljed zavisnosti priključaka. Kliknite ovdje za još informacija.

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
sr@ijekavianlatin: Izvršene su automatske izmjene da bi se zadovoljile zavisnosti priključaka:

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
sr@ijekavianlatin: 
        Priključak „%1“ je automatski uključen zbog zavisnosti priključka „%2“ od njega

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
sr@ijekavianlatin: 
        Priključak „%1“ je automatski isključen zbog svoje zavisnosti od priključka „%2“

en: Dependency Check
sr@ijekavianlatin: Provjera zavisnosti

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
sr@ijekavianlatin[0]: %1 priključak automatski dodat usljed zavisnosti priključaka
sr@ijekavianlatin[1]: %1 priključka automatski dodata usljed zavisnosti priključaka
sr@ijekavianlatin[2]: %1 priključaka automatski dodato usljed zavisnosti priključaka
sr@ijekavianlatin[3]: Jedan priključak automatski dodat usljed zavisnosti priključaka

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
sr@ijekavianlatin[0]: %1 priključak automatski uklonjen usljed zavisnosti priključaka
sr@ijekavianlatin[1]: %1 priključka automatski uklonjena usljed zavisnosti priključaka
sr@ijekavianlatin[2]: %1 priključaka automatski uklonjeno usljed zavisnosti priključaka
sr@ijekavianlatin[3]: Jedan priključak automatski uklonjen usljed zavisnosti priključaka

en: Select Components
sr@ijekavianlatin: Izbor komponente

en: Enable component
sr@ijekavianlatin: Ugradiva komponenta
