kdelibs4 - en to ar translation catalogue (123 entries)

en: You will be asked to authenticate before saving
ar: ستُسأل عن الاستيثاق قبل الحفظ

en: You are not allowed to save the configuration
ar: ليس مسموحًا لك حفظ الضبط

[ctx: Encodings menu]
en: Default
ar: المبدئي

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
ar: اكتشفه آليًا

en: Color Scheme
ar: مخطّط الألوان

en: Default
ar: المبدئي

en: No commands matching the filter
ar: لا يوجد أمر يطابق المرشح

[ctx: @title:window]
en: Configure
ar: اضبط

[ctx: @action:inmenu General purpose menu]
en: &Menu
ar: &القائمة

[ctx: @action:inmenu A menu item that advertises and enables the menubar]
en: Show &Menubar with All Actions
ar: اعرض شريط ال&قوائم بكل الإجراءات

[ctx: @action:inmenu A menu text advertising its contents (more features).]
en: More
ar: المزيد

[ctx: @action:inmenu A section heading advertising the contents of the menu bar]
en: More Actions
ar: المزيد من الإجراءات

en: No Entries
ar: لا مدخلات

en: Clear List
ar: امسح القائمة

[ctx: go back]
en: &Back
ar: &عُد

[ctx: go forward]
en: &Forward
ar: ت&قدّم

[ctx: home page]
en: &Home
ar: ال&منزل

[ctx: show help]
en: &Help
ar: م&ساعدة

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
ar: اعرض شريط القوائم<p>يعرض شريط القوائم ثانيةً بعد أن أخفيته</p>

en: Show Statusbar<p>Shows the statusbar, which is the bar at the bottom of the window used for status information.</p>
ar: اعرض شريط الحالة<p>يعرض شريط الحالة، وهو شريط بأسفل النافذة يُستخدم لعرض معلومات الحالة.</p>

en: &New
ar: &جديد

en: Create new document
ar: أنشئ مستندًا جديدًا

en: &Open...
ar: ا&فتح…

en: Open an existing document
ar: افتح مستندًا موجودًا

en: Open &Recent
ar: افتح ملفاً &حديثًا

en: Open a document which was recently opened
ar: افتح مستندًا كان مفتوحًا حديثًا

en: &Save
ar: ا&حفظ

en: Save document
ar: احفظ المستند

en: Save &As...
ar: احفظ &كَ‍…

en: Save document under a new name
ar: احفظ المستند باسم آخر

en: Re&vert
ar: ا&عكس

en: Revert unsaved changes made to document
ar: اعكس التغييرات غير المحفوظة المجراة على المستند

en: &Close
ar: أ&غلق

en: Close document
ar: أغلق المستند

en: &Print...
ar: ا&طبع…

en: Print document
ar: اطبع المستند

en: Print Previe&w
ar: &عاين الطباعة

en: Show a print preview of document
ar: اعرض معاينة للمستند مطبوعًا

en: &Mail...
ar: أبرِ&د…

en: Send document by mail
ar: أرسل المستند بالبريد

en: &Quit
ar: أ&نهِ

en: Quit application
ar: أنهِ التطبيق

en: &Undo
ar: ت&راجع

en: Undo last action
ar: تراجع عن آخر إجراء

en: Re&do
ar: أ&عِد

en: Redo last undone action
ar: أعد آخر إجراء تراجعت عنه

en: Cu&t
ar: ق&صّ

en: Cut selection to clipboard
ar: قصّ التحديد إلى الحافظة

en: &Copy
ar: ا&نسخ

en: Copy selection to clipboard
ar: انسخ التحديد إلى الحافظة

en: &Paste
ar: أل&صق

en: Paste clipboard content
ar: ألصق محتوى الحافظة

en: C&lear
ar: ام&سح

en: Select &All
ar: حدّد ال&كل

en: Dese&lect
ar: أ&زل التحديد

en: &Find...
ar: ابح&ث…

en: Find &Next
ar: ابحث عن ال&تالي

en: Find Pre&vious
ar: ابحث عن ال&سابق

en: &Replace...
ar: ا&ستبدل…

en: Zoom to &Actual Size
ar: &كبر للحجم الفعلي

en: View document at its actual size
ar: اعرض المستند بمقاسه الأصلي

en: &Fit to Page
ar: لا&ئم إلى الصفحة

en: Zoom to fit page in window
ar: غيّر التقريب لملاءمة الصفحة في النافذة

en: Fit to Page &Width
ar: لائم إلى &عرض الصفحة

en: Zoom to fit page width in window
ar: غيّر التقريب لملاءمة عرض الصفحة في النافذة

en: Fit to Page &Height
ar: لائم إلى ارت&فاع الصفحة

en: Zoom to fit page height in window
ar: غيّر التقريب لملاءمة ارتفاع الصفحة في النافذة

en: Zoom &In
ar: &قرّب

en: Zoom &Out
ar: ب&عّد

en: &Zoom...
ar: الت&قريب…

en: Select zoom level
ar: اختر مستوى التقريب

en: &Refresh
ar: أن&عِش

en: Refresh document
ar: أنعش المستند

en: &Up
ar: لأ&على

en: Go up
ar: انتقل لأعلى

en: &Previous Page
ar: الصفحة ال&سابقة

en: Go to previous page
ar: انتقل إلى الصفحة السابقة

en: &Next Page
ar: الصفحة ال&تالية

en: Go to next page
ar: انتقل إلى الصفحة التالية

en: &Go To...
ar: ا&نتقل إلى…

en: &Go to Page...
ar: ا&نتقل إلى صفحة…

en: &Go to Line...
ar: ا&نتقل إلى سطر…

en: &First Page
ar: الصفحة الأ&ولى

en: Go to first page
ar: انتقل إلى الصفحة الأولى

en: &Last Page
ar: الصفحة الأ&خيرة

en: Go to last page
ar: انتقل إلى الصفحة الأخيرة

en: &Back
ar: &عُد

en: Go back in document
ar: عُد وراءً في المستند

en: &Forward
ar: ت&قدّم

en: Go forward in document
ar: تقدّم أمامًا في المستند

en: &Add Bookmark
ar: أ&ضف علامة

en: &Edit Bookmarks...
ar: &حرّر العلامات…

en: &Spelling...
ar: الإ&ملاء…

en: Check spelling in document
ar: دقّق الإملاء في المستند

en: Show &Menubar
ar: اعرض شريط ال&قوائم

en: Show or hide menubar
ar: اعرض/أخفِ شريط القوائم

en: Show &Toolbar
ar: اعرض شريط الأ&دوات

en: Show or hide toolbar
ar: اعرض/أخفِ شريط الأدوات

en: Show St&atusbar
ar: اعرض شريط ال&حالة

en: Show or hide statusbar
ar: اعرض/أخف شريط الحالة

en: F&ull Screen Mode
ar: وضع ملء ال&شاشة

en: &Save Settings
ar: ا&حفظ الإعدادات

en: Configure Keyboard S&hortcuts...
ar: اضبط ا&ختصارات لوحة المفاتيح...

en: &Configure %1...
ar: ا&ضبط %1…

en: Configure Tool&bars...
ar: اضبط أشرطة الأ&دوات…

en: Configure &Notifications...
ar: اضبط الإ&خطارات…

en: %1 &Handbook
ar: ك&تيّب %1

en: What's &This?
ar: ما &هذا؟

en: Tip of the &Day
ar: &فائدة اليوم

en: &Report Bug...
ar: أ&بلغ عن علّة…

en: Configure &Language...
ar: اضبط الل&غة...

en: &About %1
ar: &عن %1

en: About &KDE
ar: عن &كِيدِي

en: &Delete
ar: ا&حذف

en: &Rename...
ar: &غيّر الاسم…

en: &Move to Trash
ar: ا&نقل إلى المهملات

en: &Donate
ar: تبرّ&ع

en: Open &Menu
ar: افتح &قائمة

[ctx: @title:window]
en: Tip of the Day
ar: فائدة اليوم

[ctx: @title]
en: Did you know...?
ar: هل تعلم…؟

[ctx: @option:check]
en: &Show tips on startup
ar: ا&عرض الفوائد عند البدء

[ctx: @action:button Goes to previous tip]
en: &Previous
ar: ال&سابقة

[ctx: @action:button Goes to next tip, opposite to previous]
en: &Next
ar: ال&تالية
