kdelibs4 - en to oc translation catalogue (42 entries)

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
oc: Deteccion automatica

[ctx: go back]
en: &Back
oc: &Precedent

[ctx: show help]
en: &Help
oc: &Ajuda

en: &New
oc: &Novèl

en: &Open...
oc: &Dobrir...

en: Open &Recent
oc: Dobert(s) &Recentament

en: &Save
oc: &Enregistrar

en: Save &As...
oc: Enregistrar &jos...

en: &Close
oc: &Tampar

en: &Print...
oc: &Estampar...

en: &Quit
oc: &Sortir

en: Quit application
oc: Quitar l'aplicacion

en: &Undo
oc: &Anullar

en: Re&do
oc: &Tornar far

en: &Copy
oc: &Copiar

en: &Paste
oc: &Pegar

en: C&lear
oc: Netejar

en: Select &All
oc: &Tot seleccionar

en: &Find...
oc: &Recercar...

en: Find &Next
oc: &Perseguir la recèrca

en: &Replace...
oc: &Remplaçar...

en: &Previous Page
oc: Pagina &precendenta

en: &Next Page
oc: Pagina &seguenta

en: &Go To...
oc: &Anar a...

en: &Go to Page...
oc: &Anar a la pagina...

en: &Go to Line...
oc: &Anar a la linha...

en: &First Page
oc: &Primièra pagina

en: &Last Page
oc: &Darrièra pagina

en: &Back
oc: &Precedent

en: &Add Bookmark
oc: &Apondre un favorit

en: &Spelling...
oc: &Ortografia...

en: Show &Menubar
oc: Visualizar la barra de &menuts

en: Show &Toolbar
oc: Afic&har la barra d'espleches

en: Show St&atusbar
oc: Afichar la barra d'est&at

en: F&ull Screen Mode
oc: &Mòde ecran complet

en: &Configure %1...
oc: &Configurar %1...

en: %1 &Handbook
oc: &Manual de : %1

en: What's &This?
oc: Qu'es &aquò ?

en: &Report Bug...
oc: &Rapòrt de bòg...

en: &About %1
oc: &A prepaus de %1

en: About &KDE
oc: A prepaus de KDE

en: &Delete
oc: &Suprimir
