kabc - en to cs translation catalogue (90 entries)

en: Post Office Box
cs: Poštovní schránka

en: Extended Address Information
cs: Rozšířená informace o adrese

en: Street
cs: Ulice

en: Locality
cs: Město

en: Postal Code
cs: PSČ

en: Country
cs: Země

en: Delivery Label
cs: Štítek

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
cs: Domácí

[ctx: Address is not in home country]
en: International
cs: Mezinárodní

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
cs: Poštovní

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
cs: Balík

[ctx: Home Address]
en: Home
cs: Domů

[ctx: Work Address]
en: Work
cs: Pracovní

en: Preferred Address
cs: Preferovaná adresa

[ctx: another type of address]
en: Other
cs: Jiné

en: Unique Identifier
cs: Unikátní identifikátor

en: Name
cs: Jméno

en: Formatted Name
cs: Formátované jméno

en: Family Name
cs: Jméno rodiny

en: Given Name
cs: Jméno

en: Additional Names
cs: Další jména

en: Honorific Prefixes
cs: Před jménem

en: Honorific Suffixes
cs: Za jménem

en: Nick Name
cs: Přezdívka

en: Birthday
cs: Narozeniny

en: Home Address Street
cs: Ulice domácí adresy

en: Home Address Post Office Box
cs: Poštovní schránka domů

en: Home Address City
cs: Město domácí adresy

en: Home Address State
cs: Stát domácí adresy

en: Home Address Zip Code
cs: PSČ domácí adresy

en: Home Address Country
cs: Země domácí adresy

en: Home Address Label
cs: Popisek domácí adresy

en: Business Address Street
cs: Ulice obchodní adresy

en: Business Address Post Office Box
cs: Poštovní schránka do práce

en: Business Address City
cs: Město obchodní adresy

en: Business Address State
cs: Stát obchodní adresy

en: Business Address Zip Code
cs: PSČ obchodní adresy

en: Business Address Country
cs: Země obchodní adresy

en: Business Address Label
cs: Popisek obchodní adresy

en: Home Phone
cs: Telefon domů

en: Business Phone
cs: Telefon do práce

en: Mobile Phone
cs: Mobilní telefon

en: Home Fax
cs: Fax domů

en: Business Fax
cs: Fax do práce

en: Car Phone
cs: Telefon do auta

en: Email Address
cs: E-mailová adresa

en: Mail Client
cs: Poštovní klient

en: Time Zone
cs: Časové pásmo

en: Geographic Position
cs: Zeměpisná pozice

[ctx: a person's title]
en: Title
cs: Titul

en: Organization
cs: Organizace

en: Department
cs: Oddělení

en: Note
cs: Poznámka

en: Product Identifier
cs: Identifikátor produktu

en: Revision Date
cs: Datum revize

en: Sort String
cs: Třídící řetězec

en: Homepage
cs: Domovská stránka

en: Security Class
cs: Bezpečnostní třída

en: Photo
cs: Fotka

en: Sound
cs: Zvuk

en: Miss
cs: Slečna

en: Mr.
cs: Pan

en: Mrs.
cs: Paní

en: Ms.
cs: Pí.

en: Unknown Field
cs: Neznámé pole

en: All
cs: Vše

en: Frequent
cs: Časté

[ctx: street/postal]
en: Address
cs: Adresa

en: Email
cs: E-mail

en: Personal
cs: Osobní

en: Custom
cs: Vlastní

en: Undefined
cs: Nedefinovaný

[ctx: A custom key]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
cs: Neznámý typ

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
cs: Telefonní číslo

[ctx: Home phone]
en: Home
cs: Domů

[ctx: Work phone]
en: Work
cs: Pracovní

en: Messenger
cs: Komunikátor

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
cs: Preferovaný

en: Voice
cs: Hlas

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
cs: Mobilní

en: Mailbox
cs: Poštovní schránka

[ctx: Car Phone]
en: Car
cs: Auto

[ctx: another type of phone]
en: Other
cs: Jiný

en: Preferred Number
cs: Preferované číslo

en: Work Fax
cs: Fax do práce

[ctx: access is for everyone]
en: Public
cs: Veřejný

[ctx: access is by owner only]
en: Private
cs: Soukromý

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
cs: Důvěrný

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
cs: Neznámý typ
