kabc - en to de translation catalogue (88 entries)

en: Post Office Box
de: Postfach

en: Extended Address Information
de: Erweiterte Adressinformationen

en: Street
de: Straße

en: Locality
de: Ort

en: Postal Code
de: Postleitzahl

en: Country
de: Land

en: Delivery Label
de: Adressaufkleber

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
de: Inland

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
de: Postanschrift

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
de: Paketanschrift

[ctx: Home Address]
en: Home
de: Privat

[ctx: Work Address]
en: Work
de: Dienstlich

en: Preferred Address
de: Bevorzugte Adresse

[ctx: another type of address]
en: Other
de: Sonstige

en: Unique Identifier
de: Eindeutiger Bezeichner

en: Formatted Name
de: Formatierter Name

en: Family Name
de: Nachname

en: Given Name
de: Vorname

en: Additional Names
de: Zusätzliche Namen

en: Honorific Prefixes
de: Titel-Abk. (vor Name)

en: Honorific Suffixes
de: Titel-Abk. (nach Name)

en: Nick Name
de: Spitzname

en: Birthday
de: Geburtstag

en: Home Address Street
de: Straße (privat)

en: Home Address Post Office Box
de: Postfach (privat)

en: Home Address City
de: Stadt (privat)

en: Home Address State
de: Staat/Bundesland (privat)

en: Home Address Zip Code
de: Postleitzahl (privat)

en: Home Address Country
de: Land (privat)

en: Home Address Label
de: Aufkleber (Privatadresse)

en: Business Address Street
de: Straße (geschäftlich)

en: Business Address Post Office Box
de: Postfach (geschäftlich)

en: Business Address City
de: Stadt (geschäftlich)

en: Business Address State
de: Staat/Bundesland (geschäftlich)

en: Business Address Zip Code
de: Postleitzahl (geschäftlich)

en: Business Address Country
de: Land (geschäftlich)

en: Business Address Label
de: Aufkleber (Geschäftsadresse)

en: Home Phone
de: Telefon (privat)

en: Business Phone
de: Telefon (geschäftlich)

en: Mobile Phone
de: Mobiltelefon

en: Home Fax
de: Fax (privat)

en: Business Fax
de: Fax (geschäftlich)

en: Car Phone
de: Autotelefon

en: Email Address
de: E-Mail-Adresse

en: Mail Client
de: Mail-Programm

en: Time Zone
de: Zeitzone

en: Geographic Position
de: Ort

[ctx: a person's title]
en: Title
de: Titel

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
de: Rolle

en: Organization
de: Organisation

en: Department
de: Abteilung

en: Note
de: Notiz

en: Product Identifier
de: Produktkennung

en: Revision Date
de: Korrekturdatum

en: Sort String
de: Sortierungsschlüssel

en: Homepage
de: Internetseite

en: Security Class
de: Sicherheitsklasse

en: Photo
de: Foto

en: Sound
de: Klang

en: Miss
de: Fräulein

en: Mr.
de: Herr

en: Mrs.
de: Frau

en: Ms.
de: Frau

en: Jr.
de: Jun.

en: Sr.
de: Sen.

en: Unknown Field
de: Unbekanntes Feld

en: All
de: Alle

en: Frequent
de: Häufig

[ctx: street/postal]
en: Address
de: Adresse

en: Email
de: E-Mail

en: Personal
de: Persönlich

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Undefined
de: Nicht definiert

[ctx: A custom key]
en: Custom
de: Benutzerdefiniert

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
de: Unbekannter Typ

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
de: Telefonnummer

[ctx: Home phone]
en: Home
de: Privat

[ctx: Work phone]
en: Work
de: Dienstlich

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
de: Bevorzugte

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
de: Mobil

[ctx: Car Phone]
en: Car
de: Autotelefon

[ctx: another type of phone]
en: Other
de: Sonstige

en: Preferred Number
de: Bevorzugte Telefonnummer

en: Work Fax
de: Fax dienstlich

[ctx: access is for everyone]
en: Public
de: Öffentlich

[ctx: access is by owner only]
en: Private
de: Privat

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
de: Vertraulich

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
de: Unbekannter Typ
