kabc - en to el translation catalogue (100 entries)

en: Post Office Box
el: Ταχυδρομική θυρίδα

en: Extended Address Information
el: Εκτεταμένες πληροφορίες διεύθυνσης

en: Street
el: Οδός

en: Locality
el: Δήμος/Πόλη

en: Region
el: Νομός/Περιφέρεια

en: Postal Code
el: Ταχυδρομικός κώδικας

en: Country
el: Χώρα

en: Delivery Label
el: Ετικέτα παράδοσης

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
el: Εγχώρια

[ctx: Address is not in home country]
en: International
el: Διεθνής

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
el: Ταχυδρομική

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
el: Δεμάτων

[ctx: Home Address]
en: Home
el: Οικία

[ctx: Work Address]
en: Work
el: Εργασία

en: Preferred Address
el: Προτιμώμενη διεύθυνση

[ctx: another type of address]
en: Other
el: Άλλη

en: Unique Identifier
el: Μοναδικό αναγνωριστικό

en: Name
el: Όνομα

en: Formatted Name
el: Μορφοποιημένο όνομα

en: Family Name
el: Όνομα οικογενείας

en: Given Name
el: Δοσμένο όνομα

en: Additional Names
el: Πρόσθετα ονόματα

en: Honorific Prefixes
el: Τιμητικά προθέματα

en: Honorific Suffixes
el: Τιμητικά επιθέματα

en: Nick Name
el: Ψευδώνυμο

en: Birthday
el: Γενέθλια

en: Home Address Street
el: Οδός διεύθυνσης οικίας

en: Home Address Post Office Box
el: Ταχυδρομική θυρίδα διεύθυνσης οικίας

en: Home Address City
el: Πόλη διεύθυνσης οικίας

en: Home Address State
el: Νομός/Περιφέρεια διεύθυνσης οικίας

en: Home Address Zip Code
el: Ταχ. κώδ. διεύθυνσης οικίας

en: Home Address Country
el: Χώρα διεύθυνσης οικίας

en: Home Address Label
el: Ετικέτα διεύθυνσης οικίας

en: Business Address Street
el: Οδός διεύθυνσης επιχείρησης

en: Business Address Post Office Box
el: Ταχυδρομική θυρίδα διεύθυνσης επιχείρισης

en: Business Address City
el: Πόλη διεύθυνσης επιχείρησης

en: Business Address State
el: Νομός/Περιφέρεια διεύθυνσης επιχείρησης

en: Business Address Zip Code
el: Ταχ. κώδ. διεύθυνσης επιχείρησης

en: Business Address Country
el: Χώρα διεύθυνσης επιχείρησης

en: Business Address Label
el: Ετικέτα διεύθυνσης επιχείρησης

en: Home Phone
el: Τηλέφωνο οικίας

en: Business Phone
el: Τηλέφωνο επιχείρησης

en: Mobile Phone
el: Κινητό τηλέφωνο

en: Home Fax
el: Φαξ οικίας

en: Business Fax
el: Φαξ επιχείρησης

en: Car Phone
el: Τηλέφωνο αυτοκινήτου

en: Pager
el: Βομβητής

en: Email Address
el: Διεύθυνση ηλ. αλληλογραφίας

en: Mail Client
el: Πελάτης ταχυδρομείου

en: Time Zone
el: Ωρολογιακή ζώνη

en: Geographic Position
el: Γεωγραφική θέση

[ctx: a person's title]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
el: Ρόλος

en: Organization
el: Οργανισμός

en: Department
el: Τμήμα

en: Note
el: Σημείωση

en: Product Identifier
el: Αναγνωριστικό προϊόντος

en: Revision Date
el: Ημερομηνία αναθεώρησης

en: Sort String
el: Συμβολοσειρά ταξινόμησης

en: Homepage
el: Προσωπική σελίδα

en: Security Class
el: Κλάση ασφαλείας

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Photo
el: Φωτογραφία

en: Sound
el: Ήχος

en: Dr.
el: Δρ.

en: Miss
el: Δις

en: Mr.
el: κ.

en: Mrs.
el: κα.

en: Ms.
el: κα.

en: Prof.
el: Καθ.

en: Sr.
el: Σερ

en: Unknown Field
el: Άγνωστο πεδίο

en: All
el: Όλα

en: Frequent
el: Συχνά

[ctx: street/postal]
en: Address
el: Διεύθυνση

en: Email
el: Ηλ. αλληλογραφία

en: Personal
el: Προσωπικά

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Undefined
el: Μη ορισμένο

[ctx: A custom key]
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
el: Άγνωστος τύπος

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
el: Αριθμός τηλεφώνου

[ctx: Home phone]
en: Home
el: Οικία

[ctx: Work phone]
en: Work
el: Εργασία

en: Messenger
el: Αποστολέας μηνυμάτων

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
el: Προτεινόμενο

en: Voice
el: Φωνή

en: Fax
el: Φαξ

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
el: Κινητό

[ctx: Video phone]
en: Video
el: Βίντεο

en: Mailbox
el: Γραμματοκιβώτιο

en: Modem
el: Μόντεμ

[ctx: Car Phone]
en: Car
el: Τηλέφωνο αυτοκινήτου

[ctx: another type of phone]
en: Other
el: Άλλο

en: Preferred Number
el: Προτιμώμενος αριθμός

en: Work Fax
el: Φαξ εργασίας

[ctx: access is for everyone]
en: Public
el: Δημόσιο

[ctx: access is by owner only]
en: Private
el: Ιδιωτικό

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
el: Εμπιστευτικό

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
el: Άγνωστος τύπος
