kabc - en to eo translation catalogue (97 entries)

en: Post Office Box
eo: Poŝtofica Kesto

en: Extended Address Information
eo: Etenditaj Adres-Informoj

en: Street
eo: Strato

en: Locality
eo: Loko

en: Region
eo: Regiono

en: Postal Code
eo: Poŝtkodo

en: Country
eo: Lando

en: Delivery Label
eo: Liveretikedo

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
eo: Enlanda

[ctx: Address is not in home country]
en: International
eo: Internacia

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
eo: Poŝta

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
eo: Pakaĵo

[ctx: Home Address]
en: Home
eo: Hejmo

[ctx: Work Address]
en: Work
eo: Laboro

en: Preferred Address
eo: Preferata adreso

[ctx: another type of address]
en: Other
eo: Alia

en: Unique Identifier
eo: Unika Identigilo

en: Name
eo: Nomo

en: Formatted Name
eo: Formatita Nomo

en: Family Name
eo: Familinomo

en: Given Name
eo: Donita Nomo

en: Additional Names
eo: Pluaj Nomoj

en: Honorific Prefixes
eo: Honorindaj Prefiksoj

en: Honorific Suffixes
eo: Honorindaj Sufiksoj

en: Nick Name
eo: Kromnomo

en: Birthday
eo: Naskiĝdato

en: Home Address Street
eo: Hejmadresa Strato

en: Home Address Post Office Box
eo: Hejmadresa Poŝtkesto

en: Home Address City
eo: Hejmadresa Urbo

en: Home Address State
eo: Hejmadresa Ŝtato

en: Home Address Zip Code
eo: Hejmadresa Poŝtkodo

en: Home Address Country
eo: Hejmadresa Lando

en: Home Address Label
eo: Hejmadresa Etikedo

en: Business Address Street
eo: Komerca Adreso Strato

en: Business Address Post Office Box
eo: Komerca Adreso Poŝta Oficejo

en: Business Address City
eo: Komerca Adreso Urbo

en: Business Address State
eo: Komerca Adreso Ŝtato

en: Business Address Zip Code
eo: Komerca Adreso Poŝtkodo

en: Business Address Country
eo: Komerca Adreso Lando

en: Business Address Label
eo: Komerca Adreso Etikedo

en: Home Phone
eo: Hejma telefono

en: Business Phone
eo: Komerca Telefono

en: Mobile Phone
eo: Poŝtelefono

en: Home Fax
eo: Hejma Fakso

en: Business Fax
eo: Komerca Fakso

en: Car Phone
eo: Aŭta Telefono

en: Pager
eo: Mesaĝricevilo

en: Email Address
eo: Retpoŝta adreso

en: Mail Client
eo: Poŝtkliento

en: Time Zone
eo: Horzono

en: Geographic Position
eo: Geografia Pozicio

[ctx: a person's title]
en: Title
eo: Titolo

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
eo: Rolo

en: Organization
eo: Organizaĵo

en: Department
eo: Distrikto

en: Note
eo: Noto

en: Product Identifier
eo: Produkta identigilo

en: Revision Date
eo: Dato de Revizio

en: Sort String
eo: Ordigi Ŝnuron

en: Homepage
eo: TTT-hejmpaĝo

en: Security Class
eo: Sekureca Kategorio

en: Photo
eo: Foto

en: Sound
eo: Sono

en: Dr.
eo: D-ro

en: Miss
eo: Sinjorino

en: Mr.
eo: S-ro

en: Mrs.
eo: S-ino

en: Ms.
eo: F-ino

en: Prof.
eo: P-ro

en: Jr.
eo: Jn

en: Sr.
eo: Mjn

en: Unknown Field
eo: Nekonata Kampo

en: All
eo: Ĉiuj

en: Frequent
eo: Ofta

[ctx: street/postal]
en: Address
eo: Adreso

en: Email
eo: Retpoŝto

en: Personal
eo: Personaj

en: Custom
eo: Propra

en: Undefined
eo: Nedifinita

[ctx: A custom key]
en: Custom
eo: Propra

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
eo: Nekonata tipo

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
eo: Telefonnumero

[ctx: Home phone]
en: Home
eo: Hejm

[ctx: Work phone]
en: Work
eo: Labpra

en: Messenger
eo: Mesaĝisto

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
eo: Preferata

en: Voice
eo: Voĉa

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
eo: Mobila

en: Mailbox
eo: Poŝtkesto

[ctx: Car Phone]
en: Car
eo: Aŭtomobila

[ctx: another type of phone]
en: Other
eo: Alia

en: Preferred Number
eo: Preferata Numero

en: Work Fax
eo: Laboreja Fakso

[ctx: access is for everyone]
en: Public
eo: Publika

[ctx: access is by owner only]
en: Private
eo: Privata

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
eo: Konfidenca

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
eo: Nekonata tipo
