kabc - en to es translation catalogue (94 entries)

en: Post Office Box
es: Dirección postal

en: Extended Address Information
es: Información extendida de la dirección

en: Street
es: Calle

en: Locality
es: Localidad

en: Region
es: Región

en: Postal Code
es: Código postal

en: Country
es: País

en: Delivery Label
es: Etiqueta de entrega

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
es: Nacional

[ctx: Address is not in home country]
en: International
es: Internacional

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
es: Paquetería

[ctx: Home Address]
en: Home
es: Particular

[ctx: Work Address]
en: Work
es: Trabajo

en: Preferred Address
es: Direcciones preferidas

[ctx: another type of address]
en: Other
es: Otra

en: Unique Identifier
es: Identificador único

en: Name
es: Nombre

en: Formatted Name
es: Nombre formateado

en: Family Name
es: Apellidos

en: Given Name
es: Nombre

en: Additional Names
es: Nombres adicionales

en: Honorific Prefixes
es: Prefijos honoríficos

en: Honorific Suffixes
es: Sufijos honoríficos

en: Nick Name
es: Apodo

en: Birthday
es: Cumpleaños

en: Home Address Street
es: Calle de la dirección particular

en: Home Address Post Office Box
es: Apartado de correos de la dirección particular

en: Home Address City
es: Ciudad de la dirección particular

en: Home Address State
es: Estado de la dirección particular

en: Home Address Zip Code
es: Código postal de la dirección particular

en: Home Address Country
es: País de la dirección particular

en: Home Address Label
es: Etiqueta de la dirección particular

en: Business Address Street
es: Calle de la dirección de trabajo

en: Business Address Post Office Box
es: Apartado de correos de la dirección de trabajo

en: Business Address City
es: Ciudad de la dirección de trabajo

en: Business Address State
es: Estado de la dirección de trabajo

en: Business Address Zip Code
es: Código postal de la dirección de trabajo

en: Business Address Country
es: País de la dirección de trabajo

en: Business Address Label
es: Etiqueta de la dirección de trabajo

en: Home Phone
es: Teléfono particular

en: Business Phone
es: Teléfono del trabajo

en: Mobile Phone
es: Teléfono móvil

en: Home Fax
es: Fax particular

en: Business Fax
es: Fax del trabajo

en: Car Phone
es: Teléfono del automóvil

en: ISDN
es: RDSI

en: Pager
es: Busca

en: Email Address
es: Dirección de correo electrónico

en: Mail Client
es: Cliente de correo

en: Time Zone
es: Zona horaria

en: Geographic Position
es: Posición geográfica

[ctx: a person's title]
en: Title
es: Título

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
es: Papel

en: Organization
es: Organización

en: Department
es: Departamento

en: Note
es: Nota

en: Product Identifier
es: Identificador de producto

en: Revision Date
es: Fecha de revisión

en: Sort String
es: Ordenar cadena

en: Homepage
es: Página web

en: Security Class
es: Clase de seguridad

en: Photo
es: Fotografía

en: Sound
es: Sonido

en: Miss
es: Srta.

en: Mr.
es: Sr.

en: Mrs.
es: Sra.

en: Ms.
es: Srta.

en: Unknown Field
es: Campo desconocido

en: All
es: Todos

en: Frequent
es: Frecuente

[ctx: street/postal]
en: Address
es: Dirección

en: Email
es: Correo electrónico

en: Custom
es: Personalizado

en: Undefined
es: Sin definir

[ctx: A custom key]
en: Custom
es: Personalizada

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
es: Tipo desconocido

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
es: Número de teléfono

[ctx: Home phone]
en: Home
es: Particular

[ctx: Work phone]
en: Work
es: Trabajo

en: Messenger
es: Mensajería

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
es: Preferido

en: Voice
es: Voz

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
es: Móvil

[ctx: Video phone]
en: Video
es: Vídeo

en: Mailbox
es: Buzón

en: Modem
es: Módem

[ctx: Car Phone]
en: Car
es: Automóvil

[ctx: another type of phone]
en: Other
es: Otro

en: Preferred Number
es: Número preferido

en: Work Fax
es: Fax del trabajo

[ctx: access is for everyone]
en: Public
es: Público

[ctx: access is by owner only]
en: Private
es: Privado

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
es: Confidencial

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
es: Tipo desconocido
