kabc - en to hne translation catalogue (92 entries)

en: Post Office Box
hne: पोस्ट डब्बा नं.

en: Extended Address Information
hne: पता के विस्तारित जानकारी

en: Street
hne: सड़क

en: Locality
hne: जगह

en: Region
hne: छेत्र

en: Postal Code
hne: पिन कोड

en: Country
hne: देस

en: Delivery Label
hne: डिलेवरी लेबल

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
hne: घरेलू

[ctx: Address is not in home country]
en: International
hne: अंतररास्ट्रीय

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
hne: पोस्टल

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
hne: पार्सल

[ctx: Home Address]
en: Home
hne: घर

[ctx: Work Address]
en: Work
hne: कामस्थल

en: Preferred Address
hne: निसानी पता

[ctx: another type of address]
en: Other
hne: अन्य

en: Unique Identifier
hne: बेजोड़ पहचान

en: Name
hne: नांव

en: Formatted Name
hne: फार्मेटेड नाम

en: Family Name
hne: कुटुंब नाम

en: Given Name
hne: दे गे नाम

en: Additional Names
hne: अतिरिक्त नाम

en: Nick Name
hne: उप नांव

en: Birthday
hne: जन्मदिन

en: Home Address Street
hne: घर के पता सड़क

en: Home Address City
hne: घर के पता सहर

en: Home Address State
hne: घर के पता राज्य

en: Home Address Zip Code
hne: घर के पता जिप कोड

en: Home Address Country
hne: घर के पता देस

en: Home Address Label
hne: घर के पता लेबल

en: Home Phone
hne: घर फोन

en: Business Phone
hne: व्यवसाय फोन

en: Mobile Phone
hne: मोबाइल फोन

en: Home Fax
hne: घर के फैक्स

en: Business Fax
hne: व्यवसाय फेक्स

en: Car Phone
hne: कार फोन

en: ISDN
hne: आईएसडीएन

en: Pager
hne: पेजर

en: Email Address
hne: ईमेल पता

en: Mail Client
hne: डाकिया

en: Time Zone
hne: समय छेत्र

en: Geographic Position
hne: भौगोलिक स्थिति

[ctx: a person's title]
en: Title
hne: सीर्सक

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
hne: भूमिका

en: Organization
hne: संगठन

en: Department
hne: विभाग

en: Note
hne: टिप्पनी

en: Revision Date
hne: संसोधन तारीक

en: Homepage
hne: मुख पेज

en: Security Class
hne: सुरक्छा क्लास

en: Logo
hne: लोगो

en: Photo
hne: फोटू

en: Sound
hne: अवाज

en: Dr.
hne: डा.

en: Miss
hne: कुमारी

en: Mr.
hne: स्रीमान्

en: Mrs.
hne: स्रीमती

en: Ms.
hne: सुस्री

en: Prof.
hne: प्रा.

en: Jr.
hne: कनिस्ठ

en: Sr.
hne: वरिस्ठ

en: Unknown Field
hne: अग्यात छेत्र

en: All
hne: सब्बो

en: Frequent
hne: बारंबार

[ctx: street/postal]
en: Address
hne: पता

en: Email
hne: ईमेल

en: Personal
hne: निजी

en: Custom
hne: मनमाफिक

en: Undefined
hne: अपरिभासित

[ctx: X.509 public key]
en: X509
hne: एक्स509

[ctx: Pretty Good Privacy key]
en: PGP
hne: पीजीपी

[ctx: A custom key]
en: Custom
hne: मनमाफिक

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
hne: अग्यात किसिम

[ctx: Home phone]
en: Home
hne: घर

[ctx: Work phone]
en: Work
hne: कामस्थल

en: Messenger
hne: मेसेंजर

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
hne: निसानी

en: Voice
hne: अवाज

en: Fax
hne: फैक्स

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
hne: मोबाइल

[ctx: Video phone]
en: Video
hne: वीडियो

en: Mailbox
hne: डाक डिब्बा

en: Modem
hne: माडेम

[ctx: Car Phone]
en: Car
hne: कार

en: PCS
hne: पीसीएस

[ctx: another type of phone]
en: Other
hne: अन्य

en: Preferred Number
hne: निसानी संख्या

en: Work Fax
hne: आफिस के फैक्स

[ctx: access is for everyone]
en: Public
hne: सार्वजनिक

[ctx: access is by owner only]
en: Private
hne: निजी

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
hne: गोपनीय

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
hne: अग्यात किसिम
