KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (91 entries)

en: Post Office Box
hu: Postafiók

en: Extended Address Information
hu: Kibővített címadatok

en: Street
hu: Utca

en: Locality
hu: Helység

en: Region
hu: Megye/régió

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Country
hu: Ország

en: Delivery Label
hu: Kézbesítési címke

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
hu: Belföldi

[ctx: Address is not in home country]
en: International
hu: Külföldi

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
hu: Postai cím

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
hu: Csomag

[ctx: Home Address]
en: Home
hu: Otthoni

[ctx: Work Address]
en: Work
hu: Munkahelyi

en: Preferred Address
hu: Elsődleges cím

[ctx: another type of address]
en: Other
hu: Egyéb

en: Unique Identifier
hu: Egyedi azonosító

en: Name
hu: Név

en: Formatted Name
hu: Formázott név

en: Family Name
hu: Családi név

en: Given Name
hu: Utónév

en: Additional Names
hu: Egyéb nevek

en: Honorific Prefixes
hu: Előtagok

en: Honorific Suffixes
hu: Utótagok

en: Nick Name
hu: Becenév

en: Birthday
hu: Születésnap

en: Home Address Street
hu: Utca (otthoni)

en: Home Address Post Office Box
hu: Postafiók (otthoni)

en: Home Address City
hu: Helység (otthoni)

en: Home Address State
hu: Állam (otthoni)

en: Home Address Zip Code
hu: Irányítószám (otthoni)

en: Home Address Country
hu: Ország (otthoni)

en: Home Address Label
hu: Címke (otthoni)

en: Business Address Street
hu: Utca (munkahelyi)

en: Business Address Post Office Box
hu: Postafiók (munkahelyi)

en: Business Address City
hu: Helység (munkahelyi)

en: Business Address State
hu: Állam (munkahelyi)

en: Business Address Zip Code
hu: Irányítószám (munkahelyi)

en: Business Address Country
hu: Ország (munkahelyi)

en: Business Address Label
hu: Címke (munkahelyi)

en: Home Phone
hu: Telefon (otthoni)

en: Business Phone
hu: Telefon (munkahelyi)

en: Mobile Phone
hu: Mobil

en: Home Fax
hu: Fax (otthoni)

en: Business Fax
hu: Fax (munkahelyi)

en: Car Phone
hu: Autótelefon

en: Pager
hu: Csipogó

en: Email Address
hu: E-mail cím

en: Mail Client
hu: Levelezőprogram

en: Time Zone
hu: Időzóna

en: Geographic Position
hu: Földrajzi pozíció

[ctx: a person's title]
en: Title
hu: Megszólítás

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
hu: Beosztás

en: Organization
hu: Szervezet

en: Department
hu: Osztály

en: Note
hu: Megjegyzés

en: Product Identifier
hu: Termékazonosító

en: Revision Date
hu: Verzió

en: Sort String
hu: Rendezési sztring

en: Homepage
hu: Honlap

en: Security Class
hu: Biztonsági osztály

en: Logo
hu: Logó

en: Photo
hu: Fénykép

en: Sound
hu: Hang

en: Unknown Field
hu: Ismeretlen mező

en: All
hu: Mind

en: Frequent
hu: A fontosabbak

[ctx: street/postal]
en: Address
hu: Cím

en: Email
hu: E-mail cím

en: Personal
hu: Privát

en: Custom
hu: Egyedi

en: Undefined
hu: Nincs megadva

[ctx: A custom key]
en: Custom
hu: Egyedi

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
hu: Ismeretlen címtípus

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
hu: Telefonszám

[ctx: Home phone]
en: Home
hu: Otthoni

[ctx: Work phone]
en: Work
hu: Munkahelyi

en: Messenger
hu: Üzenetküldő

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
hu: Elsődleges

en: Voice
hu: Hang

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
hu: Mobil

[ctx: Video phone]
en: Video
hu: Videó

en: Mailbox
hu: Postaláda

[ctx: Car Phone]
en: Car
hu: Autó

[ctx: another type of phone]
en: Other
hu: Egyéb

en: Preferred Number
hu: Elsődleges telefonszám

en: Work Fax
hu: Munkahelyi fax

[ctx: access is for everyone]
en: Public
hu: Nyilvános

[ctx: access is by owner only]
en: Private
hu: Privát

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
hu: Bizalmas

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
hu: Ismeretlen
