kabc - en to it translation catalogue (93 entries)

en: Post Office Box
it: Casella postale

en: Extended Address Information
it: Informazioni estese sull'indirizzo

en: Street
it: Via

en: Locality
it: Località

en: Region
it: Regione

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Country
it: Nazione

en: Delivery Label
it: Etichetta di consegna

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
it: Domestico

[ctx: Address is not in home country]
en: International
it: Internazionale

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
it: Postale

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
it: Pacco

[ctx: Home Address]
en: Home
it: Casa

[ctx: Work Address]
en: Work
it: Lavoro

en: Preferred Address
it: Indirizzo preferito

[ctx: another type of address]
en: Other
it: Altro

en: Unique Identifier
it: Identificatore univoco

en: Name
it: Nome

en: Formatted Name
it: Nome formattato

en: Family Name
it: Cognome

en: Given Name
it: Nome

en: Additional Names
it: Altri nomi

en: Honorific Prefixes
it: Prefissi onorifici

en: Honorific Suffixes
it: Suffissi onorifici

en: Nick Name
it: Soprannome

en: Birthday
it: Data di nascita

en: Home Address Street
it: Via indirizzo di casa

en: Home Address Post Office Box
it: Casella postale indirizzo di casa

en: Home Address City
it: Città indirizzo di casa

en: Home Address State
it: Stato indirizzo di casa

en: Home Address Zip Code
it: CAP indirizzo di casa

en: Home Address Country
it: Stato indirizzo di casa

en: Home Address Label
it: Etichetta indirizzo di casa

en: Business Address Street
it: Via indirizzo di lavoro

en: Business Address Post Office Box
it: Casella postale indirizzo di lavoro

en: Business Address City
it: Città indirizzo di lavoro

en: Business Address State
it: Stato indirizzo di lavoro

en: Business Address Zip Code
it: CAP indirizzo di lavoro

en: Business Address Country
it: Stato indirizzo di lavoro

en: Business Address Label
it: Etichetta indirizzo di lavoro

en: Home Phone
it: Telefono di casa

en: Business Phone
it: Telefono di lavoro

en: Mobile Phone
it: Telefono cellulare

en: Home Fax
it: Fax a casa

en: Business Fax
it: Fax di lavoro

en: Car Phone
it: Telefono auto

en: Pager
it: Cercapersone

en: Email Address
it: Indirizzo di posta elettronica

en: Mail Client
it: Programma di posta elettronica

en: Time Zone
it: Fuso orario

en: Geographic Position
it: Posizione geografica

[ctx: a person's title]
en: Title
it: Titolo

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
it: Ruolo

en: Organization
it: Organizzazione

en: Department
it: Dipartimento

en: Note
it: Nota

en: Product Identifier
it: Identificativo prodotto

en: Revision Date
it: Data di revisione

en: Sort String
it: Stringa di ordinamento

en: Security Class
it: Classe di sicurezza

en: Photo
it: Foto

en: Sound
it: Suono

en: Dr.
it: Dott.

en: Miss
it: Sig.rina

en: Mr.
it: Sig.

en: Mrs.
it: Sig.ra

en: Ms.
it: Sig.ra

en: Unknown Field
it: Campo sconosciuto

en: All
it: Tutto

en: Frequent
it: Frequente

[ctx: street/postal]
en: Address
it: Indirizzo

en: Email
it: Posta elettronica

en: Personal
it: Personale

en: Custom
it: Personalizzato

en: Undefined
it: Non definito

[ctx: A custom key]
en: Custom
it: Personalizzata

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
it: Tipo sconosciuto

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
it: Numero di telefono

[ctx: Home phone]
en: Home
it: Casa

[ctx: Work phone]
en: Work
it: Lavoro

en: Messenger
it: Messaggistica

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
it: Preferito

en: Voice
it: Voce

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
it: Cellulare

en: Mailbox
it: Casella

[ctx: Car Phone]
en: Car
it: Macchina

[ctx: another type of phone]
en: Other
it: Altro

en: Preferred Number
it: Numero preferito

en: Work Fax
it: Fax al lavoro

[ctx: access is for everyone]
en: Public
it: Pubblico

[ctx: access is by owner only]
en: Private
it: Privato

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
it: Confidenziale

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
it: Tipo sconosciuto
