kabc - en to ja translation catalogue (93 entries)

en: Post Office Box
ja: 私書箱

en: Extended Address Information
ja: 住所の詳細

en: Street
ja: 番地

en: Locality
ja: 区市町村

en: Region
ja: 都道府県

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Country
ja: 国

en: Delivery Label
ja: 宛先ラベル

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
ja: 国内

[ctx: Address is not in home country]
en: International
ja: 国際

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
ja: 郵便

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
ja: 小包

[ctx: Home Address]
en: Home
ja: 自宅

[ctx: Work Address]
en: Work
ja: 勤務先

en: Preferred Address
ja: 優先住所

[ctx: another type of address]
en: Other
ja: その他

en: Unique Identifier
ja: 一意の識別子

en: Name
ja: 名前

en: Formatted Name
ja: フォーマットされた名前

en: Family Name
ja: 姓

en: Given Name
ja: 名

en: Additional Names
ja: 付加的な名前

en: Honorific Prefixes
ja: 敬称 (前)

en: Honorific Suffixes
ja: 敬称 (後)

en: Nick Name
ja: ニックネーム

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Home Address Street
ja: 自宅住所 番地

en: Home Address Post Office Box
ja: 自宅住所 私書箱

en: Home Address City
ja: 自宅住所 市

en: Home Address State
ja: 自宅住所 都道府県

en: Home Address Zip Code
ja: 自宅住所 郵便番号

en: Home Address Country
ja: 自宅住所 国

en: Home Address Label
ja: 自宅住所 ラベル

en: Business Address Street
ja: 勤務先住所 番地

en: Business Address Post Office Box
ja: 勤務先住所 私書箱

en: Business Address City
ja: 勤務先住所 市

en: Business Address State
ja: 勤務先住所 都道府県

en: Business Address Zip Code
ja: 勤務先住所 郵便番号

en: Business Address Country
ja: 勤務先住所 国

en: Business Address Label
ja: 勤務先住所 ラベル

en: Home Phone
ja: 自宅電話

en: Business Phone
ja: 勤務先電話

en: Mobile Phone
ja: 携帯電話

en: Home Fax
ja: 自宅のファクス

en: Business Fax
ja: 勤務先ファクス

en: Car Phone
ja: 車載電話

en: Pager
ja: ポケットベル

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Mail Client
ja: メールクライアント

en: Time Zone
ja: タイムゾーン

en: Geographic Position
ja: 地理的な位置

[ctx: a person's title]
en: Title
ja: 肩書

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
ja: 役割

en: Organization
ja: 組織

en: Department
ja: 部署

en: Note
ja: 備考

en: Product Identifier
ja: 製品の識別子

en: Revision Date
ja: 改訂日付

en: Sort String
ja: ソート文字列

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Security Class
ja: セキュリティクラス

en: Logo
ja: ロゴ

en: Photo
ja: 写真

en: Sound
ja: 音声

en: Unknown Field
ja: 未知のフィールド

en: All
ja: すべて

en: Frequent
ja: よく使う

[ctx: street/postal]
en: Address
ja: 住所

en: Email
ja: メール

en: Personal
ja: 個人的

en: Custom
ja: カスタム

en: Undefined
ja: 未定義

[ctx: X.509 public key]
en: X509
ja: X.509

[ctx: A custom key]
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
ja: 未知のタイプ

[ctx: Home phone]
en: Home
ja: 自宅

[ctx: Work phone]
en: Work
ja: 勤務先

en: Messenger
ja: メッセンジャー

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
ja: 優先電話番号

en: Voice
ja: ボイスフォン

en: Fax
ja: ファクス

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
ja: 携帯電話

[ctx: Video phone]
en: Video
ja: ビデオフォン

en: Mailbox
ja: メールボックス

en: Modem
ja: モデム

[ctx: Car Phone]
en: Car
ja: 自動車電話

[ctx: another type of phone]
en: Other
ja: その他

en: Preferred Number
ja: 優先番号

en: Work Fax
ja: 勤務先のファクス

[ctx: access is for everyone]
en: Public
ja: 公開

[ctx: access is by owner only]
en: Private
ja: プライベート

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
ja: 内密

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
ja: 未知のタイプ
