kabc - en to km translation catalogue (98 entries)

en: Post Office Box
km: ប្រអប់​សំបុត្រ

en: Extended Address Information
km: ព័ត៌មាន​អាសយដ្ឋាន​បន្ថែម

en: Street
km: ផ្លូវ

en: Locality
km: មូលដ្ឋាន

en: Region
km: តំបន់

en: Postal Code
km: កូដ​​ប្រៃសណីយ៍

en: Country
km: ប្រទេស

en: Delivery Label
km: ស្លាក​បញ្ចូន

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
km: ក្នុង​ប្រទេស

[ctx: Address is not in home country]
en: International
km: អន្តរជាតិ

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
km: ប្រៃសណីយ៍

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
km: កញ្ចប់

[ctx: Home Address]
en: Home
km: ផ្ទះ

[ctx: Work Address]
en: Work
km: ការងារ

en: Preferred Address
km: អាសយដ្ឋាន​ដែល​ពេញចិត្ត

[ctx: another type of address]
en: Other
km: ផ្សេងៗ

en: Unique Identifier
km: ឧបករណ៍​កំណត់​អត្តសញ្ញាណ​តែ​មួយ​គត់

en: Name
km: ឈ្មោះ

en: Formatted Name
km: ឈ្មោះ​មានទ្រង់ទ្រាយ

en: Family Name
km: នាម​ត្រកូល

en: Given Name
km: នាម​ខ្លួន

en: Additional Names
km: ឈ្មោះ​បន្ថែម

en: Honorific Prefixes
km: បុព្វបទ​កិត្តិយស

en: Honorific Suffixes
km: បច្ច័យ​កិត្តិយស

en: Nick Name
km: សម្មតិនាម

en: Birthday
km: ថ្ងៃ​កំណើត

en: Home Address Street
km: ផ្លូវ​អាសយដ្ឋាន​ផ្ទះ

en: Home Address Post Office Box
km: ប្រអប់​សំបុត្រ​នៃ​អាយដ្ឋាន​ផ្ទះ

en: Home Address City
km: ទីក្រុង​អាសយដ្ឋាន​ផ្ទះ

en: Home Address State
km: រដ្ឋ​អាសយដ្ឋាន​ផ្ទះ

en: Home Address Zip Code
km: កូដ​តំបន់​អាសយដ្ឋាន​ផ្ទះ

en: Home Address Country
km: ប្រទេស​អាសយដ្ឋាន​ផ្ទះ

en: Home Address Label
km: ស្លាក​អាសយដ្ឋាន​ផ្ទះ

en: Business Address Street
km: ផ្លូវ​អាសយដ្ឋាន​ពាណិជ្ជកម្ម

en: Business Address Post Office Box
km: ប្រអប់​សំបុត្រ​នៃ​អាសយដ្ឋាន​កន្លែង​ធ្វើការ

en: Business Address City
km: ទីក្រុង​អាសយដ្ឋាន​ពាណិជ្ជកម្ម

en: Business Address State
km: រដ្ឋ​អាសយដ្ឋាន​ពាណិជ្ជកម្ម

en: Business Address Zip Code
km: កូដ​តំបន់​អាសយដ្ឋាន​ពាណិជ្ជកម្ម

en: Business Address Country
km: ប្រភេទ​អាសយដ្ឋាន​ពាណិជ្ជកម្ម

en: Business Address Label
km: ស្លាក​អាសយដ្ឋាន​ពាណិជ្ជកម្ម

en: Home Phone
km: ទូរស័ព្ទ​ផ្ទះ

en: Business Phone
km: ទូរស័ព្ទ​ពាណិជ្ជកម្ម

en: Mobile Phone
km: ទូរស័ព្ទ​ចល័ត

en: Home Fax
km: ទូរសារ​នៅ​ផ្ទះ

en: Business Fax
km: ទូរសារ​ពាណិជ្ជកម្ម

en: Car Phone
km: ទូរស័ព្ទ​រថយន្ត

en: Pager
km: ភេកយ័រ

en: Email Address
km: អាសយដ្ឋាន​អ៊ីមែល

en: Mail Client
km: កម្មវិធី​អ៊ីមែល

en: Time Zone
km: តំបន់​ពេលវេលា

en: Geographic Position
km: ទីតាំង​ភូមិសាស្ត្រ

[ctx: a person's title]
en: Title
km: មុខងារ

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
km: តួនាទី

en: Organization
km: អង្គភាព

en: Department
km: នាយកដ្ឋាន

en: Note
km: ចំណាំ

en: Product Identifier
km: ឧបករណ៍​កំណត់​អត្តសញ្ញាណ​ផលិតផល

en: Revision Date
km: កាលបរិច្ឆេទ​ពិនិត្យ​ឡើង​វិញ

en: Sort String
km: តម្រៀប​ខ្សែអក្សរ

en: Homepage
km: គេហទំព័រ

en: Security Class
km: ថ្នាក់​សុវត្ថិភាព

en: Logo
km: រូបសញ្ញា

en: Photo
km: រូបថត

en: Sound
km: សំឡេង

en: Dr.
km: វេជ្ជបណ្ឌិត

en: Miss
km: កញ្ញា

en: Mr.
km: លោក

en: Mrs.
km: អ្នក​ស្រី

en: Ms.
km: អ្នកនាង

en: Prof.
km: សាស្ត្រាចារ្យ

en: Unknown Field
km: មិនស្គាល់​វាល

en: All
km: ទាំងអស់

en: Frequent
km: ញឹកញាប់

[ctx: street/postal]
en: Address
km: អាសយដ្ឋាន

en: Email
km: អ៊ីមែល

en: Personal
km: ផ្ទាល់ខ្លួន

en: Custom
km: ផ្ទាល់ខ្លួន

en: Undefined
km: មិន​បាន​កំណត់

[ctx: A custom key]
en: Custom
km: ផ្ទាល់ខ្លួន

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
km: ប្រភេទ​មិន​ស្គាល់

[ctx: Home phone]
en: Home
km: ផ្ទះ

[ctx: Work phone]
en: Work
km: ការងារ

en: Messenger
km: កម្មវិធី​ផ្ញើ​សំបុត្រ

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
km: បាន​ពេញចិត្ត

en: Voice
km: សំឡេង

en: Fax
km: ទូរសារ

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
km: ចល័ត

[ctx: Video phone]
en: Video
km: វីដេអូ

en: Mailbox
km: ប្រអប់​សំបុត្រ

en: Modem
km: ម៉ូដឹម

[ctx: Car Phone]
en: Car
km: រថយន្ត

[ctx: another type of phone]
en: Other
km: ផ្សេងៗ

en: Preferred Number
km: លេខ​ពេញ​ចិត្ត

en: Work Fax
km: ទូរសារ​កន្លែង​ធ្វើការ

[ctx: access is for everyone]
en: Public
km: សាធារណៈ

[ctx: access is by owner only]
en: Private
km: ឯកជន

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
km: សម្ងាត់

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
km: ប្រភេទ​មិន​ស្គាល់
