kabc - en to lv translation catalogue (95 entries)

en: Post Office Box
lv: Pasta kastīte

en: Extended Address Information
lv: Paplašināta adreses informācija

en: Street
lv: Iela

en: Locality
lv: Apvidus

en: Region
lv: Reģions

en: Postal Code
lv: Pasta indekss

en: Country
lv: Valsts

en: Delivery Label
lv: Piegādes uzlīme

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
lv: Iekšzemes

[ctx: Address is not in home country]
en: International
lv: Starptautisks

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
lv: Pastam

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
lv: Paciņām

[ctx: Home Address]
en: Home
lv: Mājas

[ctx: Work Address]
en: Work
lv: Darbs

en: Preferred Address
lv: Vēlamā adrese

[ctx: another type of address]
en: Other
lv: Cita

en: Unique Identifier
lv: Unikāls identifikators

en: Name
lv: Vārds

en: Formatted Name
lv: Formatēts vārds

en: Family Name
lv: Uzvārds

en: Given Name
lv: Vārds

en: Additional Names
lv: Papildus vārdi

en: Honorific Prefixes
lv: Goda prefiksi

en: Honorific Suffixes
lv: Goda sufiksi

en: Nick Name
lv: Iesauka

en: Birthday
lv: Dzimšanas diena

en: Home Address Street
lv: Mājas adreses iela

en: Home Address Post Office Box
lv: Mājas adreses pasta nodaļas kastīte

en: Home Address City
lv: Mājas adreses pilsēta

en: Home Address State
lv: Mājas adreses štats

en: Home Address Zip Code
lv: Mājas adreses pasta indekss

en: Home Address Country
lv: Mājas adreses valsts

en: Home Address Label
lv: Mājas adreses birka

en: Business Address Street
lv: Darba adreses iela

en: Business Address Post Office Box
lv: Darba adrese pasta nodaļas kastīte

en: Business Address City
lv: Darba adreses pilsēta

en: Business Address State
lv: Darba adreses štats

en: Business Address Zip Code
lv: Darba adreses pasta indekss

en: Business Address Country
lv: Darba adreses valsts

en: Business Address Label
lv: Darba adreses birka

en: Home Phone
lv: Mājas tālrunis

en: Business Phone
lv: Darba tālrunis

en: Mobile Phone
lv: Mobīlais tālrunis

en: Home Fax
lv: Mājas fakss

en: Business Fax
lv: Darba fakss

en: Car Phone
lv: Automašīnas tālrunis

en: Pager
lv: Peidžers

en: Email Address
lv: E-pasta adrese

en: Mail Client
lv: Pasta klients

en: Time Zone
lv: Laika zona

en: Geographic Position
lv: Ģeogrāfiskais novietojums

[ctx: a person's title]
en: Title
lv: Amats

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
lv: Loma

en: Organization
lv: Organizācija

en: Department
lv: Departaments

en: Note
lv: Piezīme

en: Product Identifier
lv: Produkta identifikators

en: Revision Date
lv: Revīzijas datums

en: Sort String
lv: Kārtošanas virkne

en: Homepage
lv: Mājaslapa

en: Security Class
lv: Drošības klase

en: Photo
lv: Foto

en: Sound
lv: Skaņa

en: Mr.
lv: Kungs

en: Mrs.
lv: Kundze

en: Ms.
lv: Misiz

en: Jr.
lv: Jun.

en: Sr.
lv: Sers

en: Unknown Field
lv: Nezināms lauks

en: All
lv: Visi

en: Frequent
lv: Biežs

[ctx: street/postal]
en: Address
lv: Adrese

en: Email
lv: E-pasts

en: Personal
lv: Personīgs

en: Custom
lv: Pielāgots

en: Undefined
lv: Nenodefinēts

[ctx: A custom key]
en: Custom
lv: Pielāgota

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
lv: Nezināma tipa

[ctx: Home phone]
en: Home
lv: Mājas

[ctx: Work phone]
en: Work
lv: Darbs

en: Messenger
lv: Ziņojumprogramma

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
lv: Vēlamais

en: Voice
lv: Balss

en: Fax
lv: Fakss

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
lv: Mobīlais

en: Mailbox
lv: Pastkastīte

en: Modem
lv: Modēms

[ctx: Car Phone]
en: Car
lv: Mašīna

[ctx: another type of phone]
en: Other
lv: Cits

en: Preferred Number
lv: Vēlamais numurs

en: Work Fax
lv: Fakss darbā

[ctx: access is for everyone]
en: Public
lv: Publisks

[ctx: access is by owner only]
en: Private
lv: Privāts

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
lv: Konfidenciāls

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
lv: Nezināms tips
