kabc - en to mai translation catalogue (57 entries)

en: Street
mai: सड़क

en: Locality
mai: नगर

en: Region
mai: क्षेत्र

en: Postal Code
mai: पोस्टल कोड

en: Country
mai: देश

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
mai: घरेलू

[ctx: Address is not in home country]
en: International
mai: अंतर्राष्ट्रीय

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
mai: पोस्टल

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
mai: पार्सल

[ctx: Home Address]
en: Home
mai: घर

[ctx: Work Address]
en: Work
mai: कामकाज

[ctx: another type of address]
en: Other
mai: आन

en: Name
mai: नाम

en: Family Name
mai: घरक नाम

en: Given Name
mai: देल नाम

en: Birthday
mai: जन्मदिन

en: Home Phone
mai: फोन आवास

en: Mobile Phone
mai: मोबाइल फोन

en: Home Fax
mai: घरक फैक्स

en: Pager
mai: पेजर

en: Email Address
mai: इमेल पता

en: Mail Client
mai: डाकिया

en: Time Zone
mai: समय क्षेत्र

en: Geographic Position
mai: भौगोलिक स्थिति

[ctx: a person's title]
en: Title
mai: शीर्षक

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
mai: भूमिका

en: Organization
mai: संस्था

en: Department
mai: विभाग

en: Note
mai: नोट

en: Homepage
mai: मुख्य पृष्ठ

en: Logo
mai: लोगो

en: Photo
mai: चित्र

en: Sound
mai: ध्वनि

en: All
mai: सभ

[ctx: street/postal]
en: Address
mai: पता

en: Email
mai: इमेल

en: Personal
mai: व्यक्तिगत

en: Custom
mai: पसंदीदा

en: Undefined
mai: अपरिभाषित

[ctx: Pretty Good Privacy key]
en: PGP
mai: पीजीपी

[ctx: A custom key]
en: Custom
mai: पसंदीदा

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
mai: अज्ञात प्रकार

[ctx: Home phone]
en: Home
mai: घर

[ctx: Work phone]
en: Work
mai: कामकाज

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
mai: पसंदीदा

en: Voice
mai: आवाज

en: Fax
mai: फैक्स

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
mai: मोबाइल

[ctx: Video phone]
en: Video
mai: वीडियो

en: Modem
mai: माडेम

[ctx: Car Phone]
en: Car
mai: कार

[ctx: another type of phone]
en: Other
mai: आन

en: Work Fax
mai: कार्यालय फ़ैक्स

[ctx: access is for everyone]
en: Public
mai: सार्वजनिक

[ctx: access is by owner only]
en: Private
mai: निजी

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
mai: गोपनीय

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
mai: अज्ञात प्रकार
