kabc - en to nb translation catalogue (93 entries)

en: Post Office Box
nb: Postboks

en: Extended Address Information
nb: Utvidet adresseinformasjon

en: Street
nb: Gate

en: Locality
nb: Sted

en: Region
nb: Område

en: Postal Code
nb: Postnummer

en: Country
nb: Land

en: Delivery Label
nb: Leveringsetikett

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
nb: Innenlands

[ctx: Address is not in home country]
en: International
nb: Internasjonalt

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
nb: Post

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
nb: Pakke

[ctx: Home Address]
en: Home
nb: Hjem

[ctx: Work Address]
en: Work
nb: Arbeid

en: Preferred Address
nb: Foretrukket adresse

[ctx: another type of address]
en: Other
nb: Andre

en: Unique Identifier
nb: Entydig identifikasjon

en: Name
nb: Navn

en: Formatted Name
nb: Formattert navn

en: Family Name
nb: Etternavn

en: Given Name
nb: Fornavn

en: Additional Names
nb: Flere navn

en: Honorific Prefixes
nb: Høflige prefikser

en: Honorific Suffixes
nb: Høflige suffikser

en: Nick Name
nb: Kallenavn

en: Birthday
nb: Fødselsdag

en: Home Address Street
nb: Hjemmeadresse,gate

en: Home Address Post Office Box
nb: Hjemmeadresse, postboks

en: Home Address City
nb: Hjemmeadresse, by

en: Home Address State
nb: Hjemmeadresse, stat

en: Home Address Zip Code
nb: Hjemmeadresse, postnummer

en: Home Address Country
nb: Hjemmeadresse, land

en: Home Address Label
nb: Hjemmeadresse, merkelapp

en: Business Address Street
nb: Firmaadresse, gate

en: Business Address Post Office Box
nb: Firmaadresse, postboks

en: Business Address City
nb: Firmaadresse, by

en: Business Address State
nb: Firmaadresse, stat

en: Business Address Zip Code
nb: Firmaadresse, postnummer

en: Business Address Country
nb: Firmaadresse, land

en: Business Address Label
nb: Firmaadresse, merkelapp

en: Home Phone
nb: Hjemmetelefon

en: Business Phone
nb: Telefon arbeid

en: Mobile Phone
nb: Mobiltelefon

en: Home Fax
nb: Hjemmefaks

en: Business Fax
nb: Faks arbeid

en: Car Phone
nb: Telefon i bil

en: Pager
nb: Personsøker

en: Email Address
nb: E-postadresse

en: Mail Client
nb: E-postklient

en: Time Zone
nb: Tidssone

en: Geographic Position
nb: Geografisk plassering

[ctx: a person's title]
en: Title
nb: Tittel

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
nb: Rolle

en: Organization
nb: Organisasjon

en: Department
nb: Avdeling

en: Note
nb: Merknad

en: Product Identifier
nb: Produkt-identifikator

en: Revision Date
nb: Revidert dato

en: Sort String
nb: Sorteringsstreng

en: Homepage
nb: Hjemmeside

en: Security Class
nb: Sikkerhetsklasse

en: Photo
nb: Foto

en: Sound
nb: Lyd

en: Miss
nb: Frøken

en: Mr.
nb: Herr

en: Mrs.
nb: Fru

en: Ms.
nb: Fr.

en: Unknown Field
nb: Ukjent felt

en: All
nb: Alle

en: Frequent
nb: Ofte

[ctx: street/postal]
en: Address
nb: Adresse

en: Email
nb: E-post

en: Personal
nb: Privat

en: Custom
nb: Tilpasset

en: Undefined
nb: Udefinert

[ctx: A custom key]
en: Custom
nb: Tilpasset

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
nb: Ukjent type

[ctx: Home phone]
en: Home
nb: Hjem

[ctx: Work phone]
en: Work
nb: Arbeid

en: Messenger
nb: Meldingstjeneste

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
nb: Foretrukket

en: Voice
nb: Stemme

en: Fax
nb: Faks

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
nb: Mobil

en: Mailbox
nb: Postkasse

[ctx: Car Phone]
en: Car
nb: Bil

[ctx: another type of phone]
en: Other
nb: Andre

en: Preferred Number
nb: Foretrukket nummer

en: Work Fax
nb: Arbeidsfaks

[ctx: access is for everyone]
en: Public
nb: Offentlig

[ctx: access is by owner only]
en: Private
nb: Privat

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
nb: Konfidensiell

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
nb: Ukjent type
