kabc - en to nds translation catalogue (93 entries)

en: Post Office Box
nds: Postfach

en: Extended Address Information
nds: Verwiedert Adressinformatschonen

en: Street
nds: Straat

en: Locality
nds: Oort

en: Region
nds: Regioon

en: Postal Code
nds: Postleddtall

en: Country
nds: Land

en: Delivery Label
nds: Leveropbacker

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
nds: Binnenlannsch

[ctx: Address is not in home country]
en: International
nds: Butenlannsch

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
nds: Postadress

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
nds: Paketadress

[ctx: Home Address]
en: Home
nds: Tohuus

[ctx: Work Address]
en: Work
nds: Arbeit

en: Preferred Address
nds: Vörtrocken Adress

[ctx: another type of address]
en: Other
nds: Annerswat

en: Unique Identifier
nds: Eenkennig Beteker

en: Name
nds: Naam

en: Formatted Name
nds: Formateert Naam

en: Family Name
nds: Familiennaam

en: Given Name
nds: Vörnaam

en: Additional Names
nds: Naams bito

en: Honorific Prefixes
nds: Höflichkeits-Prefixen

en: Honorific Suffixes
nds: Höflichkeits-Suffixen

en: Nick Name
nds: Ökelnaam

en: Birthday
nds: Geboortsdag

en: Home Address Street
nds: Straat (Tohuus)

en: Home Address Post Office Box
nds: Postfach (Tohuus)

en: Home Address City
nds: Stadt (Tohuus)

en: Home Address State
nds: Bunnsland (Tohuus)

en: Home Address Zip Code
nds: Postleddtall (Tohuus)

en: Home Address Country
nds: Land (Tohuus)

en: Home Address Label
nds: Adressopbacker (Tohuus)

en: Business Address Street
nds: Straat (Arbeit)

en: Business Address Post Office Box
nds: Postfach (Arbeit)

en: Business Address City
nds: Stadt (Arbeit)

en: Business Address State
nds: Land (Arbeit)

en: Business Address Zip Code
nds: Postleddtall (Arbeit)

en: Business Address Country
nds: Land (Arbeit)

en: Business Address Label
nds: Adressopbacker (Arbeit)

en: Home Phone
nds: Telefoon (Tohuus)

en: Business Phone
nds: Telefoon (Arbeit)

en: Mobile Phone
nds: Mobiltelefoon

en: Home Fax
nds: Fax (Tohuus)

en: Business Fax
nds: Fax (Arbeit)

en: Car Phone
nds: Autotelefoon

en: Email Address
nds: Nettpostadress

en: Mail Client
nds: Nettpostprogramm

en: Time Zone
nds: Tietrebeet

en: Geographic Position
nds: Geograafsch Steed

[ctx: a person's title]
en: Title
nds: Titel

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
nds: Rull

en: Organization
nds: Organisatschoon

en: Department
nds: Afdelen

en: Note
nds: Notiz

en: Product Identifier
nds: Produktbeteker

en: Revision Date
nds: Revischoondatum

en: Sort String
nds: Sorteer-Tekenkeed

en: Homepage
nds: Tohuussiet

en: Security Class
nds: Sekerheitklass

en: Photo
nds: Foto

en: Sound
nds: Klang

en: Miss
nds: Fru

en: Mr.
nds: Herr

en: Mrs.
nds: Fru

en: Ms.
nds: Fru

en: Prof.
nds: Perf.

en: Jr.
nds: Jun.

en: Sr.
nds: Sen.

en: Unknown Field
nds: Nich begäng Feld

en: Frequent
nds: Faken

[ctx: street/postal]
en: Address
nds: Adress

en: Email
nds: Nettpost

en: Personal
nds: Persöönlich

en: Custom
nds: Anner

en: Undefined
nds: Nich fastleggt

[ctx: A custom key]
en: Custom
nds: Anner

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
nds: Typ nich begäng

[ctx: Home phone]
en: Home
nds: Tohuus

[ctx: Work phone]
en: Work
nds: Arbeit

en: Messenger
nds: Kortnarichten

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
nds: Vörtrocken

en: Voice
nds: Stimm

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
nds: Mobiltelefoon

en: Mailbox
nds: Antermaschien

[ctx: Car Phone]
en: Car
nds: Auto

[ctx: another type of phone]
en: Other
nds: Annerswat

en: Preferred Number
nds: Vörtrocken Nummer

en: Work Fax
nds: Fax (Arbeit)

[ctx: access is for everyone]
en: Public
nds: Apen

[ctx: access is by owner only]
en: Private
nds: Privaat

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
nds: Vertrolich

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
nds: Typ nich begäng
