kabc - en to nl translation catalogue (92 entries)

en: Post Office Box
nl: Postbus

en: Extended Address Information
nl: Uitgebreide adresinformatie

en: Street
nl: Straat

en: Locality
nl: Plaats

en: Region
nl: Regio

en: Postal Code
nl: Postcode

en: Country
nl: Land

en: Delivery Label
nl: Bezorglabel

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
nl: Binnenlands

[ctx: Address is not in home country]
en: International
nl: Internationaal

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
nl: Postadres

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
nl: Perceel

[ctx: Home Address]
en: Home
nl: Thuis

[ctx: Work Address]
en: Work
nl: Werk

en: Preferred Address
nl: Voorkeuradres

[ctx: another type of address]
en: Other
nl: Overige

en: Unique Identifier
nl: Unieke identifier

en: Name
nl: Naam

en: Formatted Name
nl: Opgemaakte naam

en: Family Name
nl: Achternaam

en: Given Name
nl: Voornaam

en: Additional Names
nl: Extra namen

en: Honorific Prefixes
nl: Titel voorvoegsel

en: Honorific Suffixes
nl: Titel-achtervoegsels

en: Nick Name
nl: Bijnaam

en: Birthday
nl: Verjaardag

en: Home Address Street
nl: Straat privé

en: Home Address Post Office Box
nl: Postbus van huisadres

en: Home Address City
nl: Plaats privé

en: Home Address State
nl: Provincie privé

en: Home Address Zip Code
nl: Postcode privé

en: Home Address Country
nl: Land privé

en: Home Address Label
nl: Label privé

en: Business Address Street
nl: Straat zakelijk

en: Business Address Post Office Box
nl: Postbus van zakelijke adres

en: Business Address City
nl: Plaats zakelijk

en: Business Address State
nl: Provincie zakelijk

en: Business Address Zip Code
nl: Postcode zakelijk

en: Business Address Country
nl: Land zakelijk

en: Business Address Label
nl: Label zakelijk

en: Home Phone
nl: Telefoon privé

en: Business Phone
nl: Telefoon zakelijk

en: Mobile Phone
nl: Mobiele telefoon

en: Home Fax
nl: Fax privé

en: Business Fax
nl: Fax zakelijk

en: Car Phone
nl: Autotelefoon

en: Pager
nl: Semafoon

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Mail Client
nl: E-mailprogramma

en: Time Zone
nl: Tijdzone

en: Geographic Position
nl: Geografische positie

[ctx: a person's title]
en: Title
nl: Titel

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
nl: Functie

en: Organization
nl: Organisatie

en: Department
nl: Afdeling

en: Note
nl: Notitie

en: Product Identifier
nl: Product-identifier

en: Revision Date
nl: Revisiedatum

en: Sort String
nl: Sorteertekst

en: Homepage
nl: Webpagina

en: Security Class
nl: Beveiligingsklasse

en: Photo
nl: Foto

en: Sound
nl: Geluid

en: Miss
nl: Mej.

en: Mr.
nl: Men.

en: Mrs.
nl: Mevr.

en: Ms.
nl: Mevr.

en: Unknown Field
nl: Onbekend veld

en: All
nl: Alles

en: Frequent
nl: Vaak

[ctx: street/postal]
en: Address
nl: Adres

en: Email
nl: E-mailadres

en: Personal
nl: Persoonlijk

en: Custom
nl: Aangepast

en: Undefined
nl: Ongedefinieerd

[ctx: A custom key]
en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
nl: Onbekend type

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
nl: Telefoonnummer

[ctx: Home phone]
en: Home
nl: Thuis

[ctx: Work phone]
en: Work
nl: Werk

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
nl: Voorkeur

en: Voice
nl: Stem

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
nl: Mobiel

en: Mailbox
nl: Postbus

[ctx: Car Phone]
en: Car
nl: Auto

[ctx: another type of phone]
en: Other
nl: Overige

en: Preferred Number
nl: Voorkeurnummer

en: Work Fax
nl: Fax zakelijk

[ctx: access is for everyone]
en: Public
nl: Publiek

[ctx: access is by owner only]
en: Private
nl: Privé

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
nl: Vertrouwelijk

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
nl: Onbekend type
