kabc - en to nn translation catalogue (94 entries)

en: Post Office Box
nn: Postboks

en: Extended Address Information
nn: Utvida adresseinformasjon

en: Street
nn: Adresse

en: Locality
nn: Stad

en: Region
nn: Område

en: Postal Code
nn: Postnummer

en: Country
nn: Land

en: Delivery Label
nn: Leveringsetikett

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
nn: Lokal

[ctx: Address is not in home country]
en: International
nn: Internasjonal

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
nn: Post

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
nn: Pakke

[ctx: Home Address]
en: Home
nn: Heime

[ctx: Work Address]
en: Work
nn: Arbeid

en: Preferred Address
nn: Føretrekt adresse

[ctx: another type of address]
en: Other
nn: Anna

en: Unique Identifier
nn: Unik identifikator

en: Name
nn: Namn

en: Formatted Name
nn: Formatert namn

en: Family Name
nn: Etternamn

en: Given Name
nn: Fornamn

en: Additional Names
nn: Andre namn

en: Honorific Prefixes
nn: Titlar før namnet

en: Honorific Suffixes
nn: Titlar etter namnet

en: Nick Name
nn: Kallenamn

en: Birthday
nn: Fødselsdag

en: Home Address Street
nn: Adresse, heime

en: Home Address Post Office Box
nn: Postboks, heime

en: Home Address City
nn: Poststad, heime

en: Home Address State
nn: Delstat/region, heime

en: Home Address Zip Code
nn: Postnummer, heime

en: Home Address Country
nn: Land, heime

en: Home Address Label
nn: Merkelapp, heime

en: Business Address Street
nn: Adresse, firma

en: Business Address Post Office Box
nn: Postboks, firma

en: Business Address City
nn: Poststad, firma

en: Business Address State
nn: Delstat/region, firma

en: Business Address Zip Code
nn: Postnummer, firma

en: Business Address Country
nn: Land, firma

en: Business Address Label
nn: Merkelapp, firma

en: Home Phone
nn: Heimetelefon

en: Business Phone
nn: Jobbtelefon

en: Mobile Phone
nn: Mobiltelefon

en: Home Fax
nn: Heimefaks

en: Business Fax
nn: Firmafaks

en: Car Phone
nn: Biltelefon

en: Pager
nn: Personsøkjar

en: Email Address
nn: E-postadresse

en: Mail Client
nn: E-postklient

en: Time Zone
nn: Tidssone

en: Geographic Position
nn: Geografisk plassering

[ctx: a person's title]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
nn: Rolle

en: Organization
nn: Organisasjon

en: Department
nn: Avdeling

en: Note
nn: Notat

en: Product Identifier
nn: Produktidentifikasjon

en: Revision Date
nn: Revisjonsdato

en: Sort String
nn: Sorter streng

en: Homepage
nn: Heimeside

en: Security Class
nn: Tryggleiksklasse

en: Photo
nn: Foto

en: Sound
nn: Lyd

en: Miss
nn: Frøken

en: Mr.
nn: Herr

en: Mrs.
nn: Fru

en: Ms.
nn: Fr.

en: Unknown Field
nn: Ukjent felt

en: All
nn: Alle

en: Frequent
nn: Vanleg

[ctx: street/postal]
en: Address
nn: Adresse

en: Email
nn: E-post

en: Personal
nn: Personleg

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Undefined
nn: Udefinert

[ctx: A custom key]
en: Custom
nn: Tilpassa

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
nn: Ukjend type

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
nn: Telefonnummer

[ctx: Home phone]
en: Home
nn: Heime

[ctx: Work phone]
en: Work
nn: Arbeid

en: Messenger
nn: Meldingsteneste

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
nn: Føretrekt

en: Voice
nn: Stemme

en: Fax
nn: Faks

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
nn: Mobil

en: Mailbox
nn: Postkasse

[ctx: Car Phone]
en: Car
nn: Bil

[ctx: another type of phone]
en: Other
nn: Anna

en: Preferred Number
nn: Føretrekt nummer

en: Work Fax
nn: Faks, arbeid

[ctx: access is for everyone]
en: Public
nn: Offentleg

[ctx: access is by owner only]
en: Private
nn: Privat

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
nn: Konfidensiell

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
nn: Ukjend type
