kabc - en to pa translation catalogue (98 entries)

en: Post Office Box
pa: ਪੋਸਟ ਆਫਿਸ ਬਾਕਸ

en: Extended Address Information
pa: ਹੋਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Street
pa: ਗਲੀ

en: Locality
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Region
pa: ਖੇਤਰ

en: Postal Code
pa: ਪੋਸਟ ਕੋਡ

en: Country
pa: ਦੇਸ਼

en: Delivery Label
pa: ਪਚਾਉਣਯੋਗ ਲੇਬਲ

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
pa: ਘਰੇਲੂ

[ctx: Address is not in home country]
en: International
pa: ਅੰਤਰਰਾਸ਼ਟਰੀ

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
pa: ਪੋਸਟ

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
pa: ਪਾਰਸਲ

[ctx: Home Address]
en: Home
pa: ਘਰ

[ctx: Work Address]
en: Work
pa: ਕੰਮ

en: Preferred Address
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸਿਰਨਾਵਾਂ

[ctx: another type of address]
en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Unique Identifier
pa: ਵਿਲੱਖਣ ਪਛਾਣਕਰਤਾ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Formatted Name
pa: ਫਾਰਮੈਟ ਕੀਤਾ ਨਾਂ

en: Family Name
pa: ਪਰਵਾਰਿਕ ਨਾਂ

en: Given Name
pa: ਦਿੱਤਾ ਨਾਂ

en: Additional Names
pa: ਹੋਰ ਨਾਂ

en: Nick Name
pa: ਛੋਟਾ ਨਾਂ

en: Birthday
pa: ਜਨਮਦਿਨ

en: Home Address Street
pa: ਘਰ ਐਡਰੈੱਸ ਗਲੀ

en: Home Address Post Office Box
pa: ਘਰ ਐਡਰੈੱਸ ਪੋਸਟ ਆਫਿਸ ਬਾਕਸ

en: Home Address City
pa: ਘਰ ਐਡਰੈੱਸ ਸ਼ਹਿਰ

en: Home Address State
pa: ਘਰ ਐਡਰੈੱਸ ਸੂਬਾ

en: Home Address Zip Code
pa: ਘਰ ਐਡਰੈੱਸ ਜ਼ਿਪਕੋਡ

en: Home Address Country
pa: ਘਰ ਐਡਰੈੱਸ ਦੇਸ਼

en: Home Address Label
pa: ਘਰ ਐਡਰੈੱਸ ਲੇਬਲ

en: Business Address Street
pa: ਵਪਾਰਕ ਐਡਰੈਸ ਗਲੀ

en: Business Address Post Office Box
pa: ਵਪਾਰਕ ਐਡਰੈਸ ਪੋਸਟ ਆਫਿਸ ਬਾਕਸ

en: Business Address City
pa: ਵਪਾਰਕ ਐਡਰੈਸ ਸ਼ਹਿਰ

en: Business Address State
pa: ਵਪਾਰਕ ਐਡਰੈਸ ਸੂਬਾ

en: Business Address Zip Code
pa: ਵਪਾਰਕ ਐਡਰੈਸ ਜ਼ਿੱਪਕੋਡ

en: Business Address Country
pa: ਵਪਾਰਕ ਐਡਰੈਸ ਦੇਸ਼

en: Business Address Label
pa: ਵਪਾਰਕ ਐਡਰੈਸ ਲੇਬਲ

en: Home Phone
pa: ਘਰ ਫੋਨ

en: Business Phone
pa: ਵਪਾਰਕ ਫੋਨ

en: Mobile Phone
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਫੋਨ

en: Home Fax
pa: ਫੈਕਸ ਘਰ

en: Business Fax
pa: ਵਪਾਰਕ ਫੈਕਸ

en: Car Phone
pa: ਕਾਰ ਫੋਨ

en: Pager
pa: ਪੇਜ਼ਰ

en: Email Address
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈਸ

en: Mail Client
pa: ਮੇਲ ਕਲਾਇਟ

en: Time Zone
pa: ਟਾਈਮ ਜ਼ੋਨ

en: Geographic Position
pa: ਭੂਗੋਲਿਕ ਸਥਿਤੀ

[ctx: a person's title]
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
pa: ਰੋਲ

en: Organization
pa: ਸੰਗਠਨ

en: Department
pa: ਵਿਭਾਗ

en: Note
pa: ਨੋਟ

en: Product Identifier
pa: ਪਰੋਡੱਕਟ ਪਛਾਣਕਰਤਾ

en: Revision Date
pa: ਰੀਵਿਜ਼ਨ ਮਿਤੀ

en: Sort String
pa: ਲੜੀਬੱਧ ਲਾਈਨ

en: Homepage
pa: ਮੁੱਖ ਪੇਜ਼

en: Security Class
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਕਲਾਸ

en: Logo
pa: ਲੋਗੋ

en: Photo
pa: ਫੋਟੋ

en: Sound
pa: ਸਾਊਂਡ

en: Dr.
pa: ਡਾ.

en: Miss
pa: ਕੁਮਾਰੀ

en: Mr.
pa: ਸ੍ਰੀਮਾਨ

en: Mrs.
pa: ਸ੍ਰੀਮਤੀ

en: Ms.
pa: ਸ੍ਰੀਮਤੀ

en: Prof.
pa: ਪ੍ਰੋ:

en: Jr.
pa: ਜੂਨੀ

en: Sr.
pa: ਸੀਨੀ

en: Unknown Field
pa: ਅਣਜਾਣ ਖੇਤਰ

en: All
pa: ਸਭ

en: Frequent
pa: ਅਕਸਰ

[ctx: street/postal]
en: Address
pa: ਐਡਰੈੱਸ

en: Email
pa: ਈਮੇਲ

en: Personal
pa: ਨਿੱਜੀ

en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

en: Undefined
pa: ਅਣ-ਪਰਭਾਸ਼ਿਤ

[ctx: A custom key]
en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਿਸਮ

[ctx: Home phone]
en: Home
pa: ਘਰ

[ctx: Work phone]
en: Work
pa: ਕੰਮ

en: Messenger
pa: ਮੈਸੰਜਰ

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ

en: Voice
pa: ਅਵਾਜ਼

en: Fax
pa: ਫੈਕਸ

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
pa: ਮੋਬਾਇਲ

[ctx: Video phone]
en: Video
pa: ਵੀਡਿਓ

en: Mailbox
pa: ਪੱਤਰ-ਬਕਸਾ

en: Modem
pa: ਮਾਡਮ

[ctx: Car Phone]
en: Car
pa: ਕਾਰ

[ctx: another type of phone]
en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Preferred Number
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਨੰਬਰ

en: Work Fax
pa: ਫੈਕਸ ਕੰਮ

[ctx: access is for everyone]
en: Public
pa: ਪਬਲਿਕ

[ctx: access is by owner only]
en: Private
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
pa: ਗੁਪਤ

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਿਸਮ
