kabc - en to pt translation catalogue (95 entries)

en: Post Office Box
pt: Caixa de Correio

en: Extended Address Information
pt: Informação Estendida do Endereço

en: Street
pt: Rua

en: Locality
pt: Localidade

en: Region
pt: Região

en: Postal Code
pt: Código Postal

en: Country
pt: País

en: Delivery Label
pt: Legenda de Entrega

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
pt: Doméstico

[ctx: Address is not in home country]
en: International
pt: Internacional

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
pt: Parcela

[ctx: Home Address]
en: Home
pt: Residência

[ctx: Work Address]
en: Work
pt: Emprego

en: Preferred Address
pt: Endereço Preferido

[ctx: another type of address]
en: Other
pt: Outro

en: Unique Identifier
pt: Identificador Único

en: Name
pt: Nome

en: Formatted Name
pt: Nome Formatado

en: Family Name
pt: Apelido

en: Given Name
pt: Nome Próprio

en: Additional Names
pt: Nomes Adicionais

en: Honorific Prefixes
pt: Prefixos Honoríficos

en: Honorific Suffixes
pt: Sufixos Honoríficos

en: Nick Name
pt: Alcunha

en: Birthday
pt: Data de Nascimento

en: Home Address Street
pt: Endereço da Residência

en: Home Address Post Office Box
pt: Caixa de Correio da Residência

en: Home Address City
pt: Cidade do Endereço da Residência

en: Home Address State
pt: Província do Endereço da Residência

en: Home Address Zip Code
pt: Código Postal do Endereço da Residência

en: Home Address Country
pt: País do Endereço da Residência

en: Home Address Label
pt: Legenda do Endereço da Residência

en: Business Address Street
pt: Rua do Endereço de Trabalho

en: Business Address Post Office Box
pt: Caixa de Correio do Endereço de Trabalho

en: Business Address City
pt: Cidade do Endereço de Trabalho

en: Business Address State
pt: Província do Endereço de Trabalho

en: Business Address Zip Code
pt: Código Postal do Endereço de Trabalho

en: Business Address Country
pt: País do Endereço de Trabalho

en: Business Address Label
pt: Legenda do Endereço de Trabalho

en: Home Phone
pt: Telefone da Residência

en: Business Phone
pt: Telefone do Trabalho

en: Mobile Phone
pt: Telemóvel

en: Home Fax
pt: Fax de Casa

en: Business Fax
pt: Fax do Trabalho

en: Car Phone
pt: Telefone do Carro

en: ISDN
pt: RDIS

en: Pager
pt: 'Pager'

en: Email Address
pt: Endereço de E-mail

en: Mail Client
pt: Cliente de E-mail

en: Time Zone
pt: Fuso-Horário

en: Geographic Position
pt: Posição Geográfica

[ctx: a person's title]
en: Title
pt: Título

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
pt: Papel

en: Organization
pt: Organização

en: Department
pt: Departamento

en: Note
pt: Nota

en: Product Identifier
pt: Identificador do Produto

en: Revision Date
pt: Data de Revisão

en: Sort String
pt: Texto de Ordenação

en: Homepage
pt: Página Web

en: Security Class
pt: Classe de Segurança

en: Logo
pt: Logótipo

en: Photo
pt: Fotografia

en: Sound
pt: Som

en: Miss
pt: Menina

en: Mr.
pt: Sr.

en: Mrs.
pt: Srª.

en: Ms.
pt: Srtª.

en: Unknown Field
pt: Campo Desconhecido

en: All
pt: Tudo

en: Frequent
pt: Frequente

[ctx: street/postal]
en: Address
pt: Endereço

en: Email
pt: E-mail

en: Personal
pt: Pessoal

en: Custom
pt: Personalizado

en: Undefined
pt: Indefinido

[ctx: A custom key]
en: Custom
pt: Personalizada

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
pt: Tipo desconhecido

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
pt: Número de telefone

[ctx: Home phone]
en: Home
pt: Residência

[ctx: Work phone]
en: Work
pt: Emprego

en: Messenger
pt: Mensageiro

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
pt: Preferido

en: Voice
pt: Voz

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
pt: Telemóvel

[ctx: Video phone]
en: Video
pt: Vídeo

en: Mailbox
pt: Caixa de Correio

[ctx: Car Phone]
en: Car
pt: vCard

[ctx: another type of phone]
en: Other
pt: Outro

en: Preferred Number
pt: Número Preferido

en: Work Fax
pt: Fax do Emprego

[ctx: access is for everyone]
en: Public
pt: Público

[ctx: access is by owner only]
en: Private
pt: Privado

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
pt: Confidencial

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
pt: Tipo desconhecido
