kabc - en to ug translation catalogue (67 entries)

en: Street
ug: كوچا

en: Locality
ug: ئورۇن

en: Region
ug: رايون

en: Country
ug: دۆلەت

[ctx: Address is not in home country]
en: International
ug: خەلقئارا

[ctx: Home Address]
en: Home
ug: ماكان

[ctx: Work Address]
en: Work
ug: ئىش

en: Preferred Address
ug: ئامراق ئادرېس

[ctx: another type of address]
en: Other
ug: باشقا

en: Name
ug: ئاتى

en: Family Name
ug: تەگات

en: Given Name
ug: بېرىلگەن ئاتى

en: Nick Name
ug: لەقىمى

en: Birthday
ug: تۇغۇلغان كۈن

en: Home Address Label
ug: ئوي ئادرېسى ئەنى

en: Home Phone
ug: ئۆي تېلېفون

en: Business Phone
ug: شىركەت تېلېفون

en: Mobile Phone
ug: يانفون

en: Home Fax
ug: ئوي فاكىسى

en: Business Fax
ug: خىزمەت فاكىس

en: Car Phone
ug: ماشىنا تېلېفونى

en: Pager
ug: چاقىرغۇ

en: Email Address
ug: ئېلخەت ئادرېسلىرى

en: Mail Client
ug: خەت خېرىدارى

en: Time Zone
ug: ۋاقىت رايونى

[ctx: a person's title]
en: Title
ug: ماۋزۇ

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
ug: رول

en: Organization
ug: ئورگان

en: Department
ug: تارماق

en: Note
ug: ئىزاھات

en: Homepage
ug: باش بەت

en: Logo
ug: تۇغ

en: Photo
ug: سۈرەت

en: Sound
ug: ئاۋاز

en: Dr.
ug: دوكتور

en: Miss
ug: خانقىز

en: Mr.
ug: ئەپەندى

en: Mrs.
ug: خانىم

en: Ms.
ug: خانىم

en: Jr.
ug: ئەۋلاد

en: Sr.
ug: ئەجداد

en: All
ug: ھەممىسى

en: Frequent
ug: دائىم

[ctx: street/postal]
en: Address
ug: ئادرېس

en: Email
ug: ئېلخەت

en: Personal
ug: شەخسىي

en: Custom
ug: ئىختىيارى

en: Undefined
ug: ئېنىقلىمىسىز

[ctx: A custom key]
en: Custom
ug: ئىختىيارى

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
ug: نامەلۇم تىپ

[ctx: Home phone]
en: Home
ug: ماكان

[ctx: Work phone]
en: Work
ug: ئىش

en: Messenger
ug: مۇڭداشقۇ

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
ug: 1-تاللاش تۈرى

en: Voice
ug: ئاۋاز

en: Fax
ug: فاكىس

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
ug: يانفون

[ctx: Video phone]
en: Video
ug: سىن

en: Mailbox
ug: خەت ساندۇقى

en: Modem
ug: مودېم

[ctx: Car Phone]
en: Car
ug: ماشىنا

[ctx: another type of phone]
en: Other
ug: باشقا

en: Work Fax
ug: خىزمەتتىكى فاكىس

[ctx: access is for everyone]
en: Public
ug: ئاممىۋى

[ctx: access is by owner only]
en: Private
ug: شەخسىي

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
ug: مەخپىي

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
ug: نامەلۇم تىپ
