kcron - en to ar translation catalogue (112 entries)

en: No password entry found for uid '%1'
ar: لم أجد خانة كلمة المرور لرقم تعريف المستخدم '%1'

en: An error occurred while updating crontab.
ar: حدث خطأ أثناء تحديث crontab.

en: every day
ar: كل يوم

en: 1st
ar: الأول

en: 2nd
ar: الثاني

en: 3rd
ar: الثالث

en: 4th
ar: الرابع

en: 5th
ar: الخامس

en: 6th
ar: السادس

en: 7th
ar: السابع

en: 8th
ar: الثامن

en: 9th
ar: التاسع

en: 10th
ar: العاشر

en: 11th
ar: الحادي عشر

en: 12th
ar: الثاني عشر

en: 13th
ar: الثالث عشر

en: 14th
ar: الرابع عشر

en: 15th
ar: الخامس عشر

en: 16th
ar: السادس عشر

en: 17th
ar: السابع عشر

en: 18th
ar: الثامن عشر

en: 19th
ar: التاسع عشر

en: 20th
ar: العشرون

en: 21st
ar: الواحد و العشرون

en: 22nd
ar: الثاني و العشرون

en: 23rd
ar: الثالث و العشرون

en: 24th
ar: الرابع و العشرون

en: 25th
ar: الخامس و العشرون

en: 26th
ar: السادس و العشرون

en: 27th
ar: السابع و العشرون

en: 28th
ar: الثامن و العشرون

en: 29th
ar: التاسع و العشرون

en: 30th
ar: الثلاثون

en: 31st
ar: الواحد و الثلاثون

en: Mon
ar: الإثنين

en: Tue
ar: الثلاثاء

en: Wed
ar: الأربعاء

en: Thu
ar: الخميس

en: Fri
ar: الجمعة

en: Sat
ar: السبت

en: Sun
ar: الأحد

en: Monday
ar: الإثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Sunday
ar: الأحد

en: No comment
ar: لا تعليق

en: every month
ar: كلّ شهر

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

[ctx: May long]
en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

[ctx: July long]
en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: root
ar: جذر

en: At system startup
ar: عند بدء تشغيل النظام

[ctx: Every 'days of week']
en: every %1
ar: كلّ %1

[ctx: 'Days of month' of 'Months']
en: %1 of %2
ar: %1 من %2

en: , and
ar: ، و

en:  and
ar:  و

en: ,
ar: ،

en: ,
ar: ،

en: Override default home folder.
ar: تجاوز مجلّد المنزل الافتراضي.

en: Email output to specified account.
ar: أرسل النتائج إلى الحساب المحدد.

en: Override default shell.
ar: تجاوز الصدَفة الإفتراضية.

en: Folders to search for program files.
ar: المجلدات التي يتم البحث فيها عن ملفات البرنامج.

en: Scheduling
ar: الجدولة

en: Description
ar: الوصف

en: Cron Options
ar: خيارات جدول المهام

en: Print cron&tab
ar: إطبع جدول ال&مهام

en: Print &all users
ar: إطبع &كل المستخدمين

en: Task Scheduler
ar: مجدول المهام

en: KDE Task Scheduler
ar: مجدول المهام لِــ كدي

en: Robert Berry
ar: روبرت بيري

en: The following error occurred while initializing KCron:
    
    %1
    
    KCron will now exit.
ar: حصل الخطأ التالي عند بدء تشغيل مجدول المهام KCron:
    
    %1
    
    سينتهي الآن تنفيذ مجدول المهام KCron.

en: You can use this application to schedule programs to run in the background.
    To schedule a new task now, click on the Tasks folder and select Edit/New from the menu.
ar: تستطيع استخدام هذا البرنامج لجدولة البرامج كي تنفذ في الخلفية.
    لجدولة مهمة جديدة الآن، أنقر على مجلّد المهام ، و انتقي حرر/جديد من القائمة.

en: Welcome to the Task Scheduler
ar: مرحباً بك في مجدول المهام

en: &Run as:
ar: &نفذ كـ:

en: Co&mment:
ar: الت&عليق:

en: Days of Month
ar: أيام الشهر

en: Months
ar: الأشهر

en: Days of Week
ar: أيام الأسبوع

en: Minutes
ar: الدقائق

en: Preselection:
ar: التحديد مبدئي:

en: Clear selection
ar: امحُ التّحديد

en: Hours
ar: الساعات

en: Set All
ar: عيّن الكل

en: Clear All
ar: امحو الكل

en: Modify Task
ar: عدّل المهمة

en: User
ar: المستخدم

en: Status
ar: الحالة

en: M&odify...
ar: &عدّل...

en: &Delete
ar: &احذف

en: &Run Now
ar: &نفذ الآن

en: Run the selected task now.
ar: نفذ المهمة المنتقاة الآن.

en: Enabled
ar: ممكّن

en: Disabled
ar: معطّل

[ctx: The environmental variable name ie HOME, MAILTO etc]
en: &Variable:
ar: ال&متغير:

en: Va&lue:
ar: ال&قيمة:

en: <i>Please enter the variable value ...</i>
ar: <i>من فضلك ادخل قيمة المتغير ...</i>

en: Modify Variable
ar: عدّل المتغير

en: Variable
ar: المتغير

en: Value
ar: القيمة

en: Comment
ar: التعليق
