kcron - en to da translation catalogue (171 entries)

en: No password entry found for uid '%1'
da: Ingen adgangskodeindgang fundet for uid '%1'

[ctx: Generation Message + current date]
en: File generated by KCron the %1.
da: Fil genereret af KCron d. %1.

en: <em>No output.</em>
da: <em>Intet output.</em>

en: <em>No error.</em>
da: <em>Ingen fejl.</em>

en: <p><strong>Command:</strong> %1</p><strong>Command could not be started</strong>
da: <p><strong>Kommando:</strong> %1</p><strong>Kommandoen kunne ikke startes</strong>

en: <p><strong>Command:</strong> %1</p><strong>Standard Output :</strong><pre>%2</pre><strong>Error Output :</strong><pre>%3</pre>
da: <p><strong>Kommando:</strong> %1</p><strong>Standard-output :</strong><pre>%2</pre><strong>Fejl-output :</strong><pre>%3</pre>

en: An error occurred while updating crontab.
da: Der opstod en fejl under opdatering af crontab.

en: Unable to open crontab file for writing
da: Kan ikke åbne crontab-fil til skrivning

en: The file %1 could not be opened.
da: Filen %1 kunne ikke åbnes.

en: every day
da: hver dag

en: 1st
da: 1.

en: 2nd
da: 2.

en: 3rd
da: 3.

en: 4th
da: 4.

en: 5th
da: 5.

en: 6th
da: 6.

en: 7th
da: 7.

en: 8th
da: 8.

en: 9th
da: 9.

en: 10th
da: 10.

en: 11th
da: 11.

en: 12th
da: 12.

en: 13th
da: 13.

en: 14th
da: 14.

en: 15th
da: 15.

en: 16th
da: 16.

en: 17th
da: 17.

en: 18th
da: 18.

en: 19th
da: 19.

en: 20th
da: 20.

en: 21st
da: 21.

en: 22nd
da: 22.

en: 23rd
da: 23.

en: 24th
da: 24.

en: 25th
da: 25.

en: 26th
da: 26.

en: 27th
da: 27.

en: 28th
da: 28.

en: 29th
da: 29.

en: 30th
da: 30.

en: 31st
da: 31.

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: Monday
da: mandag

en: Tuesday
da: tirsdag

en: Wednesday
da: onsdag

en: Thursday
da: torsdag

en: Friday
da: fredag

en: Saturday
da: lørdag

en: Sunday
da: søndag

en: No comment
da: Ingen kommentar

en: You have been blocked from using KCron	                      by either the /etc/cron.allow file or the /etc/cron.deny file.	                      
    
    Check the crontab man page for further details.
da: Du er blevet blokeret fra at bruge KCron	                      enten af  /etc/cron.allow-filen eller /etc/cron.deny-filen.	                      
    
    Tjek crontab man-siden for yderligere detaljer.

en: every month
da: hver måned

en: January
da: januar

en: February
da: februar

en: March
da: marts

en: April
da: april

[ctx: May long]
en: May
da: maj

en: June
da: juni

[ctx: July long]
en: July
da: juli

en: August
da: august

en: September
da: september

en: October
da: oktober

en: November
da: november

en: December
da: december

en: At system startup
da: Ved systemstart

[ctx: Every 'days of week']
en: every %1
da: hver %1

[ctx: 'Days of month' of 'Months']
en: %1 of %2
da: %1 af %2

[ctx: 1:Day of month, 2:Day of week]
en: %1 as well as %2
da: %1 så vel som %2

en: , and
da: , og

en:  and
da:  og

[ctx: Hour::Minute list]
en: At %1
da: Kl. %1

en: Every minute | Every %1 minutes
da[0]: Hvert minut
da[1]: Hver %1 minutter

en: Override default home folder.
da: Negligér standardhjemmemappe.

en: Email output to specified account.
da: E-mail-uddata til angivet konto.

en: Override default shell.
da: Negligér standardskal.

en: Folders to search for program files.
da: Mapper hvor programfiler søges.

en: Dynamic libraries location.
da: Placering af dynamiske biblioteker.

en: Local Variable
da: Lokal variabel

en: Scheduled Tasks
da: Skemalagte opgaver

en: Scheduling
da: Skemalægning

en: Command
da: Kommando

en: Description
da: Beskrivelse

en: Environment Variables
da: Miljøvariabler

en: System Crontab
da: System-crontab

en: All Users Crontabs
da: Alle brugeres crontabs

[ctx: Crontab of user login]
en: Crontab of user %1
da: Crontab for bruger %1

en: Cron Options
da: Cron-indstillinger

en: Print cron&tab
da: Udskriv cron&tab

en: Print &all users
da: Udskriv &alle brugere

en: Show the following Cron:
da: Vis den følgende cron:

en: Personal Cron
da: Personlig cron

en: System Cron
da: System-cron

en: Task Scheduler
da: Opgaveskemalægger

en: KDE Task Scheduler
da: KDE Opgaveskemalægger

en: The following error occurred while initializing KCron:
    
    %1
    
    KCron will now exit.
da: Følgende fejl opstod under initialisering af KCron:
    
    %1
    
    KCron vil afslutte nu.

en: You can use this application to schedule programs to run in the background.
    To schedule a new task now, click on the Tasks folder and select Edit/New from the menu.
da: Dette program kan bruges til at skemalægge programmer til at køre i baggrunden.
    For at skemalægge en ny opgave nu, klik på opgavemappen og vælg 'Redigér' -> 'Ny' fra menuen.

en: Welcome to the Task Scheduler
da: Velkommen til opgaveskemalæggeren

en: Add or modify a scheduled task
da: Tilføj eller ændr en skemalagt opgave

en: <i>This task will be executed at the specified intervals.</i>
da: <i>Denne opgave vil blive kørt med de angivne intervaller.</i>

en: &Command:
da: &Kommando:

en: &Run as:
da: &Kør som:

en: Co&mment:
da: Ko&mmentar:

en: &Enable this task
da: &Aktivér denne opgave

en: Run at system &bootup
da: Kør ved system&boot

en: Run &every day
da: Kør &hver dag

en: Days of Month
da: Dage i måned

en: Months
da: Måneder

en: Days of Week
da: Ugedag

en: Minutes
da: Minutter

en: Preselection:
da: Forudvalg:

en: Clear selection
da: Ryd udvalg

en: Custom selection
da: Brugerudvalg

en: Each minute
da: Hvert minut

en: Every 2 minutes
da: Hver 2 minutter

en: Every 5 minutes
da: Hver 5 minutter

en: Every 10 minutes
da: Hver 10 minutter

en: Every 15 minutes
da: Hver 15 minutter

en: Every 20 minutes
da: Hver 20 minutter

en: Every 30 minutes
da: Hver 30 minutter

en: Hours
da: Timer

en: <i>Please type a valid command line...</i>
da: <i>Indtast en gyldig kommandolinje...</i>

en: <i>Please select an executable program...</i>
da: <i>Vælg et eksekverbart program...</i>

en: <i>Please browse for a program to execute...</i>
da: <i>Søg efter et program at eksekvere...</i>

en: <i>This task is disabled.</i>
da: <i>Denne opgave er deaktiveret.</i>

en: <i>This task will be run on system bootup.</i>
da: <i>Denne opgave vil blive kørt ved systemboot.</i>

en: <i>Please select from the 'Months' section...</i>
da: <i>Vælg fra sektionen 'Måneder'...</i>

en: <i>Please select from either the 'Days of Month' or the 'Days of Week' section...</i>
da: <i>Vælg enten fra sektionen 'Dag i måneden'- eller 'Ugedag'...</i>

en: <i>Please select from the 'Hours' section...</i>
da: <i>Vælg fra sektionen 'Timer'...</i>

en: <i>Please select from the 'Minutes' section...</i>
da: <i>Vælg fra sektionen 'Minutter'...</i>

en: Set All
da: Sæt alt

en: Clear All
da: Ryd alt

en: <b>Scheduled Tasks</b>
da: <b>Skemalagte opgaver</b>

[ctx: Do not use any quote characters (') in this string]
en: End of script execution. Type Enter or Ctrl+C to exit.
da: Slutning på script-kørsel. Tryk 'Enter' eller 'Ctrl+C' for at afslutte.

en: New Task
da: Ny opgave

en: Modify Task
da: Ændr opgave

en: User
da: Bruger

en: Scheduling Details
da: Skemalægningsdetaljer

[ctx: Adds a new task]
en: New &Task...
da: Ny &opgave...

en: Create a new task.
da: Opret en ny opgave.

en: M&odify...
da: Æn&dr...

en: Modify the selected task.
da: Ændr den markerede opgave.

en: &Delete
da: &Slet

en: Delete the selected task.
da: Slet den markerede opgave.

en: &Run Now
da: &Kør nu

en: Run the selected task now.
da: Kør den markerede opgave nu.

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Add or modify a variable
da: Tilføj eller ændr en variabel

[ctx: The environmental variable name ie HOME, MAILTO etc]
en: &Variable:
da: &Variabel:

en: Va&lue:
da: Væ&rdi:

en: &Enable this variable
da: &Aktiver denne variabel

en: <i>This variable will be used by scheduled tasks.</i>
da: <i>Denne variabel vil blive brugt af skemalagte opgaver.</i>

en: <i>This variable is disabled.</i>
da: <i>Denne variabel er deaktiveret.</i>

en: <i>Please enter the variable name...</i>
da: <i>Indtast variablens navn...</i>

en: <i>Please enter the variable value ...</i>
da: <i>Indtast venligst variablens værdi...</i>

en: <b>Environment Variables</b>
da: <b>Miljøvariabler</b>

en: Modify Variable
da: Ændr variabel

en: New Variable
da: Ny variabel

en: Variable
da: Variabel

en: Value
da: Værdi

en: Comment
da: Kommentar

[ctx: Adds a new variable]
en: New &Variable...
da: Ny &variabel...

en: Create a new variable.
da: Opret en ny variabel.

en: Modify the selected variable.
da: Ændr den markerede variabel.

en: Delete the selected variable.
da: Slet den markerede variabel.
